BARO: 33 yıl önceki olayların gerçek failleri bulunsun..

BARO: 33 yıl önceki olayların gerçek failleri bulunsun..

Kahramanmaraş Baro Başkanı Metin Doğan, 33 yıl önce kentte meydana gelen olayların faillerinin bulunması için yasama organının üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesini talep ettiklerini söyledi.


Doğan, Kahramanmaraş Adliyesi önünde bugün öğleyin yaptığı basın açıklamasında, Kurtuluş Savaşı'nda omuz omuza mücadele veren Kahramanmaraş halkını Alevi-Sünni diye ayrıştırmayı ve bu şekilde ülke bütünlüğünü bozmayı amaçlayan kirli Oyunlara bir daha gelmeyeceklerini belirtti.


33 yıl önce yaşanmış acı olayları şiddetle ve nefretle kınadıklarını kaydeden Doğan, şöyle dedi:


"Olaylarda hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle anıyoruz. Hiç şüphesiz ki olayların sorumlusu 12 Eylül ihtilali şartlarını oluşturmak isteyen karanlık güçlerdir. Geçmişte yaşanan olaylardan Kahramanmaraş halkı sorumlu değildir. Dönemin tanıkları ve devlet yetkilileri bu olayların dışarıdan gelen insanların tahrikleri sonucu oluştuğunu ve amacın kardeş kavgası çıkarmak olduğunu bugün yüksek sesle dile getirmektedirler."


Kahramanmaraş halkının yaşadığı elim olayların farkında olduğuna dikkati çeken Doğan, bundan dolayı her geçen gün daha fazla yaralarını sarma çabası ve gayreti içinde olduğunu dile getirdi.


"Birliğimizi bozdurmayacağız"


Doğan, Kahramanmaraş'ın gelişmiş ekonomisi, tarihi ve kültürel değerleri ile Türkiye'nin en yaşanabilir illerinden biri olduğunu ve bu güzelliği bozmak isteyenlerin Oyununa gelmeyerek birlik ve beraberliği bozdurmayacaklarını kaydetti.


Geçmişte yaşanan kirli Oyunların faillerinin bulunmasını ve yargı önüne çıkartılmasını Kahramanmaraş halkı olarak herkesten ve her kesimden daha çok istediklerini dile getiren Doğan, bu olayların faillerinin bulunması için yasama organının da üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesini talep etti.


Doğan, konuşmasını şöyle tamamladı:


"Bugün artık bu olaylar geride kalmıştır. Kahramanmaraş'ta huzuru bozacak, tahrik damarlarını kabartacak, unutulmaya çalışılan acıları alevlendirecek her türlü eylem ve gösterinin şehrimize zarar vereceğini ve kardeşlik ruhunu zedeleyeceğini düşünüyoruz."


Basın açıklamasına avukatların yanı sıra, Kahramanmaraş Platformu üyeleri ve Kahramanmaraş Alevi Bektaşi Kültür Dernekleri üyeleri de katıldı.


İŞTE BASIN AÇIKLAMASI'NIN TAMAMI:


Yüzyıllardır bir arada yaşayan birlikte sevinen, birlikte üzülen, kurtuluş savaşında omuz omuza mücadele veren Kahramanmaraş halkını ‘alevi-Sünni’ diye ayrıştırmayı ve bu şekilde ülke bütünlüğünü bozmayı amaçlayan kirli oyunlara bir daha gelmeyeceğiz.


33 yıl önce yaşanmış acı olayları şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Olaylarda hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle anıyoruz. Hiç şüphesiz ki bu olayların sorumlusu 12 Eylül ihtilal şartlarını oluşturmak isteyen karanlık güçlerdir. Geçmişte yaşanan acı olaylardan Kahramanmaraş halkı sorumlu değildir. Dönemin tanıkları ve devlet yetkilileri de bu olayların dışarıdan gelen insanların tahrikleri sonucu oluştuğunu ve amacın kardeş kavgası çıkarmak olduğunu bugün yüksek sesle dile getirmektedirler. Yıllardır bu olaylar bahane edilerek her ortamda Kahramanmaraş ve vatandaşlarımız yargılanmakta ve mağduriyete uğramaktadır. Oysa alevisi ile sünnisi ile yüzyıllardır birlikte yaşayan tasada ve sevinçte birlikte olan halkın birbirine düşmanlık göstermesi mümkün değildir.


Kahramanmaraş yaşamış olduğu elim olayların farkında ve oynanan oyunun bilincindedir. Bu kapsamda her geçen gün den daha fazla yaralarını sarma çabası ve gayreti içerisindedir.


Bugün; huzur içerisinde, birlik ve bütünlüğünü tesis etmiş, birlikte ticaret yapan birlikte yaşayan kız alan kız veren hısım akraba olmuş – dost olmuş bir Kahramanmaraş halkı vardır. Ortak iftar programlarının ve aşure günlerinin tertip edildiği ve şahsi ilişkilerin en üst seviyeye yükseldiği bu günlerde kardeşlik ruhunu zedeleyecek her türlü davranıştan kaçınmak gerekir.


Sanayisini geliştirmiş, şehrinde sükûneti sağlamış, işsizliğin en düşük seviyede olduğu illerin başında gelen bu şehir; insanıyla, havasıyla suyuyla halkının sağduyusuyla Türkiye’nin en yaşanabilir bir kentidir. Bu güzelliği bozmak isteyenlerin oyununa gelmeyeceğiz. Birliğimizi bozdurmayacağız.


Geçmişte yaşanan kirli oyunların faillerinin bulunmasını, hayatta olanların yargı önüne çıkarılmasını Kahramanmaraş halkı olarak herkesten ve her kesimden daha çok istiyoruz. Bu olayların faillerinin bulunması için Yasama organının da üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesini talep ediyoruz.


Bugün artık bu olaylar geride kalmıştır. Kahramanmaraş ta huzuru bozacak, tahrik damarlarını kabartacak, unutulmaya çalışılan acıları alevlendirecek her türlü eylem ve gösterinin şehrimize zarar vereceğini ve kardeşlik ruhunu zedeleyeceğini düşünüyoruz.


Herkes bilsin ki bu gün burada toplanan Sivil toplum kuruluşları, hep birlikte sesleniyor;


Karanlık güçler:


Artık sizi görüyoruz,


Amacınızı biliyoruz,


Üzerimizden oynadığınız veya oynamaya çalıştığınız oyunun farkındayız


biliniz ki bu defa başaramayacaksınız,


Çünkü biz Alevi-Sünni, Türk-Kürt bir bütünüz, dostuz, akrabayız, biz birlikte Kahramanmaraşız."


Kahramanmaraş Barosu  -  Kahramanmaraş Platformu (30 Sivil Top.Kurlş.) – Kahramanmaraş Alevi Bektaşi Kültür Dernekleri..(www.kanal46.com)


 


 

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2011, 14:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63