Baro'dan kadın cinayetlerine tepki!

Baro'dan kadın cinayetlerine tepki!

Kahramanmaraş Barosu, kentte son 2 ayda 2 kadının öldürülmesini kınadı.

Bugün Baro’da yapılan basın toplantısında Kahramanmaraş Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Benian Erkaplan, geçtiğimiz günlerde eşi tarafından boğularak öldürülen Fatma Darendeli'nin annesi, babası ve 6 yaşındaki oğlu Hanefi Can'la birlikte basın açıklaması yaptı.

Erkaplan son günlerde kentte görülen cinayetlerde maktullerin kadın olmasını kınadıklarını belirterek, ''Fatma Darendeli ve Fatma Köfte'nin ailelerine baş sağlığı diliyoruz'' dedi.

Kadına yönelik istismarın son yıllarda arttığını savunan Erkaplan şöyle konuştu:

''Aile içinde yaygın olarak yaşanan öldürme eylemi erkek ile kadın arasında eşit olmayan güç ilişkisinden kaynaklanmaktadır. Hiç bir töre, inanç, gelenek ve anlayışın kadına karşı şiddet uygulamasının gerekçesi ve mazereti olamaz.''

Fatma Darendeli'nin annesi Ayşe Darendeli ise ''Benim kızım boğularak öldürüldü. Hiç bir suçu yokken öldürüldü. Benim ciğerim yandı başka annelerin ciğeri yanmasın.''diyerek gözyaşı döktü.

Bu arada basın toplantısına gelen Fatma Darendeli'nin 6 yaşındaki oğlu Hanefi Can ise hiç bir şeyden habersiz dedesi Durdu Mehmet'in bacaklarına sarılarak toplantıyı izledi. Dikkatli gözlerle basın mensuplarını bakan minik Hanefi daha sonra dedesiyle birlikte toplantıdan ayrıldı. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2010, 10:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66