'Başkan Poyraz, vaatlerini yerine getirmeli'

 'Başkan Poyraz, vaatlerini yerine getirmeli'

Kahramanmaraş kent merkezindeki Şazibey Halk Pazarı Esnafı, Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’a pazarın sorunlarını çözmediği gerekçesi ile adeta ateş püskürüyor.

Geçtiğimiz yaz Belediye seçimlerinden önce Şazibey halk pazarını ziyaret eden Poyraz’a sıkıntılarını anlattıklarını ifade eden esnaf, “Sorunlarımızdan hiç biri çözümlenmedi” diye dert yandı.

Yağmur yağdığı zaman çatıdan su aktığını, kışın çok soğuk, yazın ise aşırı derecede sıcak olduğunu söyleyen esnaf bunu Başkan Poyraz’a ilettiklerini, Poyraz ise çatının yeniden yapılacağını sözünü verdiğini söyleyen esnaf seçimden sonrada bu konuyu ilettiklerini ama Şazibey Pazarının adeta kaderine terk edildiğini söylediler.

İŞTE BUNALAN ESNAFLARIN GÖRÜŞLERİ:

Şazibey halk pazarı esnaflarından Mehmet Uncu: “Yaz ayının gelmesi ile birlikte çatının değişmesi gerekiyordu ama çatımız hala değişmedi. Tavanın köpük olması ile birlikte sıkıntımız biraz olsun giderileceğini düşünüyoruz ama bir türlü bizim sıkıntılarımız önlenmiyor. Belediye başkanımız Sayın Mustafa Poyraz’a bu durumu ilettik ama hâlâ bir etki göremedik.”

Şu an için pasajda çok az esnafın kaldığını ve daha önceki iş potansiyelinin olmadığının dile getiren balıkçı esnaflarından Ufuk Gül, Pazarın içerisinin cehennem gibi sıcak olduğunu ve bundan dolayı da birçok pisliklerin içerde kol gezdiğini ayrıca farelerin ise cirit attığını dile getirdi. Pazar içerisinde bulunan kasaları fazla yer kapladığını ve dışarı çıkardıklarında ise Belediye zabıta görevlilerinin gelip kendilerine ceza kestikleri ifade etti.

Balıkçı esnası Ufuk Gül konuşmasında, “4 yıldır balıkçılık mesleği ile uğraşıyorum, yaz ayının gelmesi ile birlikte işlerimizde durgunlaştı. Nem oranının da Pazar içerisinde artması mallarının bozulmasına neden oluyor. Halk’ın yazın tercihi balık olmuyor çünkü sıcaklıklardan etkileniyor, bunun yanı sıra bizlerde kiralarımızı ödeyemez duruma geliyoruz.”dedi

ÇOLAKOĞLU: “BELEDİYEMİZE KÜSTÜK”

Manavcı Ali Çolakoğlu; “Canlılık yok ve bizlerde belediyemize küstük. Çünkü bizlere verilen bazı vaatler gerçekleşmedi. Bizim ayakta durabilmemiz için mücadele etmemiz lazım bunun içinde elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyoruz. Belediye başkanımızdan bize sahip çıkmasını istiyoruz.” dedi.

KİRALAR YÜKSELDİ

Şazibey Halk Pazarı esnaflarından Ferhat Gedemenli, muhabirimize yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Dolmuşlar artık buradan geçmiyor. Ve otogarda kalktı bizim işlerde de bir durgunluk yaşandı. Ekmek kapımızı kapatıp gittiğimiz zaman bizler nereden geçimimizi sağlayacağız. Hiç kimse bunları düşünülümüyormu? Turistlerimiz ise pazarımıza hiç uğramıyor, biz yetkililerimizden isteriz ki turistlerimizi biraz olsun bizim pazarımıza yönlendirsin ama görüyoruz ki hiçbir turist bizim bulunduğumuz yere gelmiyor. Bunun yanı sıra çöp sıkıntımız bir hayli sorun yaratıyor çünkü biriken çöplerimiz ortada kalıyor ve kendi imkânlarımız ile temizlemek zorunda kalıyoruz.

Belediye başkanımıza bu durumu kaç defa ilettik ama halen bir çözüm üretilmedi. Pasajımızla ilgilenilmesini ve bizim de buradan ekmek yediğimizi unutmamasını istiyoruz. Geçen sene başlangıcı 6000 TL. olan yer bedelinin ise bu kriz döneminde 8000 TL’ye yükseltilmesi ise esnafımızı çok zor duruma soktu.” dedi.

(Haber: K.Kerem Akçakale / Yorum Gazetesi)Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2010, 09:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66