Belediye'nin 'Parkomat' ihalesine 'tek' katılım oldu!

Belediye'nin 'Parkomat' ihalesine 'tek' katılım oldu!

Kahramanmaraş Belediyesi’nin daha önce yaptığı ve adeta yılan hikayesine dönerek eline yüzüne bulaştırdığı kent mobilyaları yani bilinen adı ile billboard ihalesinin yenisinin 30 Eylül Perşembe günü yapılarak ihalenin 1 milyon 412 bin lira gibi rekor bir fiyata gitmesinin ardından gözlerin çevrili olduğu parkomat ihalesi ise 5 Ekim Salı günü gerçekleştirildi.

500 bin lira muhammen bedelli billboard ihalesinin bin liralık dosya parasına karşılık her ne hikmetse 5 bin lira değerindeki dosya parasının yüksekliği nedeni ile katılımın ‘çok az’ olacağının tahmin edildiği ihaleye beklenildiği gibi sadece ‘tek’ katılım oldu.

635 bin lira muhammen bedelli ihale, 701 bin liraya rakibi olmayan bu tek katılımcıda kaldı. Rekabet ortamının sağlanmadığı ihalenin Belediye Başkanı Mustafa Poyraz tarafından onaylanıp-onaylanmayacağı ise büyük bir merakla bekleniyor.

3 YIL SÜRE İLE İŞLETİLMESİ İHALE EDİLDİ

Kent merkezindeki; Atatürk Bulvarı, Milli Egemenlik Caddesi, Dedezade Caddesi, Yeni Hükümet Bulvarı, Trabzon Bulvarı, Şeyhadil Caddesi, Sarayaltı Caddesi, Azerbaycan Bulvarı ve Fetih Bulvarı’nda (Eski İtfaiye Binası Yeri) bulunan toplam 30 Cihazlık ve 650 araçlık, Araç Park Alanı İhalesinin Yıllık 635 bin TL tahmin edilen bedelle ihalesi yani 3 yıl süre ile işletilmesi işi 2886 Sayılı Devlet İhale Kanununun 35/C maddesi gereğince açık teklif usulü ile yapıldı.

İŞTE İHALENİN ŞARTLARI:

“1 - Araç park alanı İhalesinin Yıllık tahmin edilen kira bedeli KDV hariç 635.000,00 (Altı Yüz Otuz Beş Bin) TL olup, Geçici Teminatı 19.050,00 (Ondokuzbinelli ) TL'dir.

2- İhale 05/10/2010 Salı Günü Saat 15.00'da, Belediyemiz Hizmet Binası Encümen Salonu’nda (İsmetpaşa Mahallesi Azerbaycan Bulvarı No:25 Belediye Hizmet Binası Kat:2) yapılacaktır. Teklifler 05/10/2010 Salı Günü Saat 15.00’a kadar kabul edilecektir.

3- İhaleye şahsen iştirak edecekler hazırlayacakları müracaat dosyaları ile birlikte ihale günü ve saatinde Encümen Salonunda hazır bulunacaklardır.

8- İhale Şartnamesi ile diğer evraklar, Mesai saatleri içerisinde Belediyemiz Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünde görülebilir ve 5.000,00 (Beşbin) TL karşılığında alınabilir.”

DOSYA PARASI NEDEN YÜKSEK TESPİT EDİLDİ

Bu arada; 500 bin lira muhammen bedelli billboard ihalesinin dosya parasının bin lira, 635 bin liralık parkomat ihalesinin dosya parasının ise tamı tamına 5 bin lira olarak belirlenmesi ise ihale öncesinde hayli dikkat çekmişti.

“Bakalım parkomatta ihale ne kadarlık bir fiyata gidecek?” sorusunun cevabı ise 5 Ekim Salı günü bulundu.

İKİ FİRMA ORTAK GİRİŞİMLE İHALEYE GİRDİ

Halen bu işi yapan Kahramanmaraş’ın ALS firması ile Ankara’nın TAYBE firmasının belediyeye borçlarının olması nedeni ile alınmadıkları ihaleye beklenildiği gibi katılım ‘tek’ oldu.

175 038 8323 sicil numarası ile Bingöl Vergi Dairesine kayıtlı olan Özgecan Parkomat Tem. Hiz. Taş. Rek. Org. Geri Dön. Sis. İnş. San. Ve Tic. Ltd. Şti. ile 690 026 9283 sicil numarası ile Kahramanmaraş Aslanbey Vergi Dairesi’ne kayıtlı bulunan Bin-Ak İnşaat Tem. Gıda Med. Teks. Yakıt Güv. Tic. ve San. Tic. Ltd. Şti.’nin ortak girişim olarak katıldığı ihale 5 Ekim Salı günü saat 15.00’da Kahramanmaraş Belediye Başkanlığı İhale Komisyon Başkanlığı’nda yapıldı.

635 bin liradan başlayan ihalede ortak girişim yetkilileri, ilk olarak fiyatı 5 bin lira yükseltti. Daha sonra ise ‘bazı’ yerlerle yapılan telefon görüşmesinin ardından fiyat 701 bin lira olarak bağlandı.

Daha önce yapılanlarının iptal edildiğinin öğrenildiği parkomat ihalesinin bu kez Başkan Poyraz tarafından onaylanıp-onaylanmayacağı ise büyük bir merakla bekleniyor.

İŞTE HABER BU, ŞİMDİ YORUM SİZİN!...

500 bin lira muhammen bedelli ve bin lira dosya parası tespit edilen billboard ihalesinin 7 katılımcı ile yapılarak 1 milyon 412 bin liraya gittiği bir ortamda, 635 bin lira muhammen bedelli ve her ne hikmetse 5 bin lira gibi yüksek bir bedele sahip dosya paralı parkomat ihalesinin sadece ‘tek’ katılımcı ile 701 bin liraya gitmesinin yorumunu ise; -iktidarı, muhalefeti, sivil toplum örgütleri ve basını ile- üzerinde adeta ‘ölü toprağı’ bulunan Kahramanmaraş kamuoyunun yanısıra başta Kahramanmaraş Valisi Sayın Mehmet Niyazi Tanılır olmak üzere tüm ilgili ve yetkili makamların vicdanına ve yorumuna bırakıyoruz. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2010, 07:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
selçuk yıldırım
selçuk yıldırım - 10 yıl Önce

arkadaşlar memleket sahipsiz.daha önceki firmada bunların.al gülüm ver gülüm!milletin gözünün içine bakarak bunu yapıyolar.validende umutlanmayın bence.akp iktidarında bunlara alıştık!!!!!

SIRADAKİ HABER

banner63