Birçok Kent Konseyi demokratik yapıda değilmiş!

Birçok Kent Konseyi demokratik yapıda değilmiş!

Kahramanmaraş Kent Konseyi (KKK) 7. Olağan Genel Kurulu Belediye Meclis Salonu’nda 25 Eylül’de gerçekleştirildi.

Genel Kurul’da bir konuşma yapan KKK Başkanı Zeynep Arıkan’ın “Bu zaman diliminde çoğunlukla olumlu görüşlerin yanında aldığımız haksız eleştiriler bizleri üzdüyse de yıldırmadı ve araştırdığımızda gördük ki tüm ülke genelinde faaliyet gösteren ve birçoğu da demokratik yapıda olmayan, güdümlü, sırf maslahat olsun diye kurulan birçok Kent Konseyinden çok daha ileri seviyedeyiz” sözleri hayli dikkat çekti ve garip bulundu.

Arıkan’ın bu sözleri üzerine Türkiye’de faaliyet gösteren tüm Kent Konseylerine cevap hakkı doğdu. Çünkü Kent Konseyleri demokratik yapıya uygun olarak kurulup faaliyet gösteriyor. Başkan Arıkan'ın bu sözleri ile neyi kast etmeye çalıştığı ise önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.

Vali Mehmet Niyazi Tanılır, Belediye Başkan Vekili Cevdet Kabakcı ile bazı daire müdürlerinin de hazır bulunduğu Kent Konseyi 7. Olağan Genel Kurulu saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Tanıtım slaytının izlenmesinin ardından açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Kent Konseyi Başkanı Zeynep Arıkan, kent konseyinin tanımını yaparak bilgiler sundu. Başkan Arıkan yaptığı konuşmasında şunları kaydetti:

“Kent Konseyleri şehirle alakalı her türlü projeyi üreten üretmeye imkân sağlayan proje geliştiren dikkatinizi çekmek istiyorum belli bir bütçesi olmadığı için projeleri hayata geçirme görevi olmayan sadece vesile olan fikir üreten görüş bildiren kamuoyu oluşturup ortak hakkı devreye sokan, yönetilenlerin yönetenlerle beraber şehirleri için birlikte hareket etmelerini sağlayan bir oluşumdur.

Kamu kurum ve kuruluşları ve Belediyelerde ve bu görüşler doğrultusunda uygulama yapan kurumlardır. Yalnız bizler böyle bir bütçemiz ve görev alanımız olmadığı halde halkımızın bizlerden beklentisinin bu doğrultuda olması ve bu beklentiyi üzerimizde yoğun bir şekilde hissetmemizden dolayı Sayın Valimizin Sayın Belediye Başkanımızın bizlere manevi desteklerinin yanında sundukları maddi destekler sayesinde neredeyse Türkiye genelinde örnek olacak projelere imza attık.

"Haksız eleştiriler bizleri üzdüyse de yıldırmadı"


Bu zaman diliminde çoğunlukla olumlu görüşlerin yanın da aldığımız haksız eleştiriler bizleri üzdüyse de yıldırmadı ve araştırdığımızda gördük ki tüm ülke genelinde faaliyet gösteren ve birçoğu da demokratik yapıda olmayan güdümlü sırf maslahat olsun diye kurulan birçok Kent Konseyinden çok daha ileri seviyedeyiz.”

Kent Konseyi olarak Kahramanmaraş’ın ortak yönetme hedefinde olduklarına dikkat çeken Başkan Arıkan sözlerini şöyle sürdürdü: “Güzel Kahramanmaraşımızı ortak yönetme hedefiyle yola çıkmalıyız, çünkü hiç birimizin aklı hepimiz aklından üstün değil, Ben bugün burada bulunan her bir üyenin aynı sorumluluğu paylaştığını inanıyor ve her genel kurul üyesinin yürütme kurul üyelerinin çalışma gruplarındaki gönüllü üyelerimizin eşit söz hakkı olduğunu söylemek istiyor ortak değerimizin Kahramanmaraş’a olduğunu hatırlatarak “Saklı değerlerin Kahraman şehri Maraş’ımızı geleceğe taşımak hak ettiği değeri kazandırmak ve bir Dünya Şehri yapmak için çalışmalıyız diyerek sözlerime son verirken tekrar Sayın Valim Mehmet Niyazi Tanılır beyefendiye, Sayın Belediye Başkanım Mustafa Poyraz’a, Kahramanmaraş Belediyesi Özel Kalem Müdürü Fatih Ertaş başta olmak üzere isimlerini tek tek sayamayacağım tüm Kahramanmaraş Belediyesi personeline, bir sıfat beklentisi olmadan özel davet beklemeden şehirlerine karşı kendilerin sorumlu hissederek mesailerini seve seve harcayan çalışma gruplarındaki gönüllü üyelerimize teşekkür ediyor ve 7.olağan Genel kurulumuzun hayırlara vesile olmasını diliyor, teşekkür ediyorum.”

Açılış konuşmasının ardından Genel Kurul Divan Kâtipliği üye seçimi yapıldı.

Erol Tanış ve Akın Ozan’ın üye kâtipliğine seçilmesinin ardından kürsüye gelen Kent Konseyi Sekreteri Yusuf Bülbül faaliyet raporunu okuyarak yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Faaliyet Raporu’nun okunmasının ardından ibrasına geçildi ve oybirliği ile kabul edildi.

Gündem gereği Doğu Akdeniz Kalkına Ajansı ve AB Projeleri Yürütme Kurulu’na yetki verilmesi konusu genel kurula sunuldu ve oybirliği ile kabul edildi.

Dilek ve temenniler kısmında ise genel kurulda bulunan katılımcılardan birçoğu sırası ile kürsüye gelerek görüşlerini belirten kısa konuşmalar yaptılar.

Son olarak kürsüye gelen Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır ise, "kent konseyi olgusunun ülkemizde yeni yeni oluşmaya başladığını ifade ederek, henüz topluma yeterince anlatılamamış bir oluşum" olduğunu söyledi.

"Belediyelerle ilişkilendirmek yanlıştır"


Vali Tanılır yaptığı konuşmasında şöyle dedi: “Ülkemizde yeni yeni yer bulmaya başlayan Kent konseylerinin oluşumunu demokrasinin gelişimi açısından olumlu buluyorum. Bazı kentlerimizde henüz oluşamamış olan Kent Konseyi’nin ilimizde bir hayli yol aldığını ve başarılı bir şekilde çalışmalar yaptığına inanıyorum. Burada şunu da ifade etmeden geçemeyeceğim. Kent Konseylerinin belediyelerle uzaktan yakından hiçbir ilgisi ve ilişkisi yoktur. Başlı başına bir oluşumdur. Belediyelerle ilişkilendirmek yanlıştır. Kent Konseyi bir icra merci olmadığı için de bir yaptırımı yoktur. Fikir sunar ve o fikirlerin hizmete geçmesi için çalışmaları takip eder. Bugün ilimizde tarihi yapıya sahip çıkılması konusunda ciddi çalışmalar yapılmış ve önemli mesafeler alınmıştır. Bundan dolayı da Kent Konseyi başkanı Zeynep Arıkan Hanımefendi ve yürütme kurulu üyelerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

Kapanış bölümünün ardından davetlilere öğle yemeği ikram edilerek genel kurul sona erdi. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2010, 11:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Gençtürk
Mustafa Gençtürk - 10 yıl Önce

Sayın başkan, bu saydıklarınızın hepsi sizde var mı acaba bir bakalım....Güdümlü müsünüz? Aynı zamanda Belediye Başkanı Sayın Poyraz'ın da danışmanı olduğunuza göre güdümlü olup olmadığınıza halk karar versin...Demokratik yapıda mısınız? Yürütme Kurulu seçimlerinde bizzat Başkan Poyraz da hazır bulunduğuna ve şu anki genel sekreteriniz yusuf beyle fikir teatisi ve liste yaptığı iddiaları karşısında buna da halk karar versin...Sırf maslahat olsun diye mi kuruldunuz? Sayın Başkan Poyraz'ın; (Aha Kent konseyi diye tutturdulardı, aha kurduk işte. varsınlar oyalansınlar) sözünü hatırlatarak burada da yorumu kamuoyuna bırakalım bence....Ama bildiğim şu ki; Zeynep Hanım çok hırslı birine benziyor ve Kent Konseyi'nin fendi Başkan Poyraz'ı yenecek gibi görünüyor...Saygılarımla......

SIRADAKİ HABER

banner63