Bomba imha uzmanı kadın polis!...

Bomba imha uzmanı kadın polis!...

Ankara'nın tek kadın bomba imha uzmanı olan Handan Şahin, basın mensuplarının talepleri üzerine özel kıyafet giyerek şüpheli bir pakete nasıl müdahale edildiğini gösterdi.

Çankaya'daki Kuğulu Park'ın karşısında bulunan Sırbistan Büyükelçiliği önüne bırakılan şüpheli kutunun fünyeyle patlatılması sırasında objektiflere takılan kadın bomba imha uzmanı Handan Şahin'e basın mensupları yoğun ilgi gösterdi. Basın mensuplarının talepleri üzerine bomba imha uzmanları, Atatürk Kültür Merkezi'nde bir gösteri düzenledi. Senaryo gereği patlayıcı dedektör köpeği tarafından bulunan şüpheli paketi incelemek için 40 kilogram ağırlığındaki koruyucu kıyafeti giyen Şahin, kameralar önünde, elindeki imha düzeneğini şüpheli paketin yakınına yerleştirdi. Şahin, paketi kontrol ederek görevini tamamladı. Gösteri öncesinde ve sonrasında basın mensuplarına yaptığı işin incelikleri ve giydiği kıyafet ile ilgili bilgi veren Şahin, mesleğe 1989 yılında başladığını ve 1997'den itibaren de bomba imha uzmanı olarak görevine devam ettiğini anlattı. Uzman olduktan sonra ilk görev yerinin Kahramanmaraş olduğunu söyleyen Şahin, görev yaptığı süre içerinde çok sayıda şüpheli pakete müdahale ettiğini belirtti. Ankara'daki tek bomba imha uzmanı kadın olduğunu kaydeden Şahin, kendisiyle birlikte toplam üç kadın polisin Türkiye genelinde bu görevi yaptığını belirtti.

Giydiği kıyafetin kendisini koruduğunu ve özel bir yapım olduğunu ifade eden Şahin, herhangi bir patlama sırasında kıyafetin, vücudun parçalanmasını engellediğini kaydetti. Kıyafetin ağır ve sıcak havada giymenin zor olduğunu da belirten Şahin, tüm zorluklarına rağmen işini severek yaptığını kaydetti.

Evli ve iki çocuk sahibi ve eşi de kendisi gibi polis olan Şahin, yaptığı iş nedeniyle ailesinin kendisini desteklediğini söyledi. Kıyafeti giydikten sonra herhangi bir korku duymadığını anlatan Şahin, görev yaparken şehit ve gazilerin aklına geldiğini ve yaptığı her görevi onlara itaf ettiğini belirtti.

Özellikle çocuklara ve öğrencilere de tavsiyede bulunan Şahin, sokakta görülen herhangi bir paketin açılmamasını ve kesinlikle tekmelenmemesini istedi. Şahin, böyle bir durumla karşılaşan vatandaşların, vakit geçirmeden polise haber vermesi gerektiğini kaydetti. Gösterinin ardından, bazı basın mensupları bomba imha kıyafetini giyerek, uzmanların neler hissettiğini anlamaya çalıştı. (Haberler)

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2010, 15:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66