Bu isimler Afşin'de 'altın' değerinde...

Bu isimler Afşin'de 'altın' değerinde...

Afşin Belediye Meclisi'nin aldığı karar doğrultusunda, ilçede çocuklarına Eshab-ı Kehf'in adlarını veren ailelere ''altın, hemşehrilik beratı ve isim madalyası'' verme uygulaması devam ediyor.


Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, çocuklarına ''7 Uyurlar''dan ''Mislina''nın adını koyan Kahraman-Kabuhan Özdemir çiftini ziyaret ederek, bebeğe altın hediye etti.


Aydoğan, ziyaretteki açıklamasında, söz konusu uygulamanın yaklaşık 3 yıldır devam ettiğini ve bugüne kadar 63 bebeğe ''7 Uyurlar'' olarak bilinen Eshab-ı Kehf'in adlarının verildiğini belirtti. Aydoğan, kızlarına ''Mislina'' adını veren aileye de teşekkür etti.


 Kabuhan Özdemir de, başlatılan bu geleneği desteklediklerini vurguladı.


Öte yandan, minik ''Mislina''nın dedesinin adının da ''7 Uyurlar''dan ''Yemliha'' olduğu öğrenildi.


Afşin Belediye Meclisi'nin aldığı karar doğrultusunda yaklaşık 3 yıl önce, Eshab-ı Kehf Külliyesi'nin tanıtımı amacıyla çocuklarına ''Yemliha, Mekselina, Mislina, Mernuş, Debernuş, Şazenuş, Kefeştatayyuş'' isimlerini koyan ailelere ''altın, hemşehrilik beratı ve isim madalyası'' verilmesi uygulaması başlatmıştı.


ESHAB-I KEHF HADİSESİ


Afşin Belediyesi'nden alınan bilgiye göre, Efsus ya da Yarpuz denilen bir şehirde Dakyanus (Dakyus) adındaki zalim hükümdar, halkı kendisine ve putlarına tapmaya zorlar. Allah'ın varlığına ve birliğine inanan birkaç genç ise gizlice ibadet ederek bu zalimin buyruğu dışına çıkar. Bunu haber alan Dakyanus'tan kaçan gençler, yolda kendileri gibi inançlı bir çobana rastlar. Çobanın bildiği ve yanında su olan bir mağaraya sığınan yedi kişi, burada uykuya dalar.


Kralın vezirleri mağarayı bulur, ancak korkularından içeri giremez ve içerdekilerin dışarı çıkmaması için mağaranın ağzını kapatırlar.


''7 uyurlar'' adı verilen kişiler, yaklaşık 309 sene bu şekilde kalır ve daha sonra uyanır. 7 Uyurlar'dan Yemliha, şehre ekmek almaya gider, ancak Dakyanus zamanından kalma para ile alışveriş yapmak istediği için yakalanır. Yemliha, kurulan mahkemede durumu anlatır ve insanları inandırmak için mağaraya götürür.


Mağaradaki arkadaşlarının korkacağını düşünerek yaşananları anlatmak için içeri yalnız giren Yemliha ve arkadaşları, sır olur. AA

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2013, 11:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63