Doğaseverler Uğur Böcekleri İle Buluşacak…

Doğaseverler Uğur Böcekleri İle Buluşacak…

Uğur Böcekleri için düzenlenen tek festival olan Uludaz Uğur Böcekleri Festivali 7-8 Haziran tarihlerinde doğaseverleri buluşturacak. Doğaseverler ve fotoğrafçılar bu hafta sonu milyonlarca UĞUR BÖCEĞİ’ni bir arada görmek için Uludaz’a akın edecekler.


Kısa adı KADAK olan Kahramanmaraş Arama Kurtarma Doğa Sporları ve Amatör Telsizciler Kulübü’nün önderliği ve www.n11.com  alışveriş sitesinin ana sporluğunda gerçekleşecek olan Uğur böcekleri festivalinin bu yıl 7.si yapılacak.


Geçmiş yıllara göre bu yıl daha kapsamlı ve detaylı planlanan festivale Kahramanmaraş merkezi dışında, çeşitli illerden de yoğun katılım olacağı organize komitesine yapılan başvurulardan anlaşılırken, Neslihan Baltacı ve Hilmi Şahballı konserinin de 7 Haziran cumartesi akşamı yapılacak olan Uğurböcekleri kampına ayrı bir renk katması bekleniyor.


Kahramanmaraş Valiliği başta olmak üzere, Sütçü imam Üniversitesi, Büyükşehir Belediyesi, Gençlik spor il Müdürlüğü, Av Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü,  Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi odası,  Ticaret Borsası, Onikişubat Belediyesi, Dulkadiroğlu Belediyesi, Türkoğlu Belediyesi’nin desteklediği uğurböceği festivaline ulusal basında büyük ilgi gösteriyor.


 TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK UĞUR BÖCEĞİ KOLONİSİ ULUDAZ’DA


Uludaz zirvesine ilk kez 2001 yılında tırmanan KADAK Başkanı Sait Kılıçsallayan’ın bölgede yaşayan uğur böceği kolonisini fotoğraflamasıyla doğaseverlerin ve dağcıların ilgi odağı haline gelen Uludaz zirvesinde  metre karede 6000-10000 arası uğur böceği  bulunduğu belirtiliyor. 


Tıpkı kutup ayıları gibi, kışın metabolizmalarını dondurup kış uykusuna yatan uğur böcekleri yaz aylarında yeniden uyanarak bölgeye canlı ve renkli bir görüntü kazandırıyor.


Genellikle taş ve kayaların altında barınan  böceklerin neden bu bölgeyi  tercih ettiği konusunda araştırmalar sütçü imam üniversitesi tarafından devam ettiriliyor. Uğur böceklerinin artık Kahramanmaraş’ın sembolü haline geldiğini söyleyen Sait Kılıçsallayan ise ‘’Kahramanmaraşlılar ve yöre halkı olarak festivalimiz sayesinde böceklerimize sahip çıkıp onları koruyoruz;  onların varlığı bizlere uğur getiriyor’’ diyor.


2.300 METRE ZİRVEDE KAMP KURULACAK


n11.com’un ana sponsorluğunda organize edilen Geleneksel Uludaz Uğur Böcekleri Festivali, 2008 yılından bu yana binlerce doğaseveri ağırladı. 


Bu yıl da  doğa tutkunları hem festival kapsamında düzenlenecek yöresel eğlencelere katılacak hem de 2.300 metrelik Uludaz eteklerinde kamp kurarak Türkiye coğrafyasında yaşayan en geniş uğur böceği kolonisini görüntüleme şansı elde edecek.


 PROĞRAM AKIŞI
7 Haziran Cumartesi

10:00 - 12 Şubat Stadyumunda toplanma ve kayıt işlemlerine başlama
11:00 - Program içeriğinin katılımcılara dağıtılması ve bilgilendirme
12:00 - Sır barajına hareket
13:00 - Sır barajı kamp alanına varış ve kamp kurulması
13:30 - İkramlar
15:00 - Araçlarla Zirveye Hareket
16:00 - Böceklerin gezilmesi/Gün Batımı İzleme
20:00 - Kampa dönüş
20:30 - Akşam yemeği
21:00 - Konser ve eğlence
24:00 - Program Sonu
8 Haziran Pazar
09:00 - Kahvaltı
10:00 - Belge töreni
11:00 - Dondurma ikramı
11:30 - Kamptan Ayrılış

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2014, 15:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63