Doğum günü hediyesi "karaciğerini" verdi

Doğum günü hediyesi

Antalya'da siroz hastalığı nedeniyle karaciğer yetmezliği çeken kişi, doğum gününde eşinden nakledilen karaciğer parçasıyla yaşama tutundu.


ANTALYA (AA) - Antalya'da karaciğer yetmezliği çeken ve kanser tespit edilen kişi, eşinden nakledilen karaciğer parçasıyla hayata yeniden "merhaba" dedi.


Konya'da şoförlük yaparak hayatını sürdüren Osman Kesek, 8 yıl önce gittiği hastanede hepatit B hastalığına yakalandığını öğrendi. İlaç tedavisi gören Kesek'in hastalığı 1 yıl önce siroza dönüştü. Sağlığına kavuşması için karaciğer nakli yapılması gereken Kesek, Sağlık Bakanlığı Ulusal Organ Bekleme Listesi'ne kaydoldu. Bu sırada haftalık yapılan rutin kontrollerde Kesek'in karaciğerinde kanserli hücreler olduğu ve bu hücrelerin vücudun diğer organlarına yayılmaması için acil nakil olması gerektiği bildirildi. 


Doktorların "Bir kaç gün içerisinde acil karaciğer nakli olması gerekiyor" uyarısı üzerine Kesek'in 4 yıllık eşi Tuğba Kesek, karaciğerini vermek için hiç düşünmeden gönüllü oldu.


800 gram karaciğer nakledildi


Medical Park Antalya Hastanesi'nde yapılan tetkiklerde nakil için engel bulunmadığı belirlendi. Kontrollerin ardından hastanenin Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Alper Demirbaş ile Opr. Dr. Sabri Tekin tarafından eşten alınan 800 gram karaciğer parçası, Osman Kesek'e nakledildi. Başarılı geçen ameliyatın ardından Kesek, sağlığına kavuştu.


AA muhabirine eşine olan minnettarlığını anlatan Osman Kesek, naklin doğum günü olan 17 Nisan'da gerçekleştiğini söyledi.


Doktorlar ve ailesiyle doğum günü pastasını kesti


Doktorları ve ailesiyle hastanede doğum günü pastası kesen Kesek, "Sağlığıma kavuştuğum için çok mutluyum. Eşim, karaciğerini bir an bile tereddüt etmeden bana verdi. Beni yeniden sağlığıma kavuşturdu. Doğum günüme denk gelmesi de benim için ayrıca mutluluk nedeni oldu. 30 değil 1'inci doğum günümü kutladım. Yeni bir hayata başlıyorum" dedi. 


Karaciğeriyle eşini yeniden hayata bağlayan Tuğba Kesek ise, "Ciğerimi, ciğerimin parçasına verdim. En güzel doğum günü hediyesi oldu. Unutulmaz bir doğum günü kutlaması yaptık. Umarım oğlumuzla sağlıklı ve mutlu bir hayat yaşarız" diye konuştu.


Opr. Dr. Tekin de hastanın sağlık durumunun her geçen gün iyiye gittiğini kaydetti. 


(AA)

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2014, 09:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63