FLAŞ: Güvenlikçinin katil zanlısı yakalandı!

FLAŞ: Güvenlikçinin katil zanlısı yakalandı!

Kahramanmaraş’taki Akbank Şubesi’nde güvenlik görevlisi olarak çalışırken 22 Aralık Pazartesi günü 150 bin YTL ile kayıplara karışan ve dün Hasancıklı Köprüsü altındaki Kılavuzlu Barajı’ndan geçen Ceyhan nehrinde cesedi bulunan Halil Gürün Terlikli (35) cinayetiyle ilgili 3 kişi gözaltına alındı.

Kahramanmaraş Emniyet Müdürü Necdet Çelikbilek, yaptığı açıklamada titiz bir çalışmanın ardından olayla ilgili oldukları gerekçesiyle üç kişiyi gözaltına aldıklarını söyledi. Çelikbilek şunları anlattı:

“Akbank’ta güvenlik görevlisi olarak çalışan Halil Gürün Terlikli’nin 150 bin YTL ile birlikte kaybolması olayı ile ilgili araştırmamız devam ederken yapılan titiz çalışmalar sonrasında Terlikli’nin Mehmet Y. (25) isimli şahıs tarafından öldürüldüğü ve cesedin Hasancıklı Köyü Köprüsü’nün üzerinden suya atıldığı tespit edilmiştir. Olayı inceleme ekiplerimizin yanı sıra, Adana Emniyet Müdürlüğü su altı ekiplerinden de faydalanarak, Terlikli’nin cesedine halıya sarılı bir vaziyette ulaşılmıştır. Ayrıca Terlikli'nin öldürülmesi olayında kullanıldığı değerlendirilen suç aleti tabanca ise Adana yolu Erkenez köprüsü altında bulunmuştur. Olayla ilgili 3 şahıs gözaltına alınmıştır.”

Çelikbilek, bir soru üzerine Mehmet Y.’nin, Gürünlü’nün arkadaşı olduğunu, suçlamayı kabul etmediğini ve zorla kaçırmanın da söz konusu olmadığını ifade etti.

Açıklamanın ardından, ifadeleri tamamlanan Mehmet Y. ve beraberindeki ismi açıklanmayan bir kadın Kahramanmaraş Adliyesi’ne gönderildi.

Öte yandan; Gürünlü’nün cenazesi merkeze bağlı Kavlaklı beldesindeki Merkez Camii’nde bugün saat 10.00’da kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

OLAY ŞÖYLE OLDU

Yaklaşık 6 yıldır Akbank Kahramanmaraş Şubesinde çalışan 35 yaşındaki Halil Gürün Terlikli, Pazartesi günü Akbank şubesi’nin tahsilat fişiyle birlikte Kıbrıs Meydanı’ndaki Albaraka Türk Şubesi’ne gelmiş ve 150 bin YTL ile buradan ayrılmış ve kayıplara karışmıştı.

Akbank görevlileri ise uzun süre gelmeyen güvenlik görevlisine cep telefonundan ulaşmaya çalışmış haber alamayınca Albaraka Türk'ü arayarak güvenlik görevlisinin oraya gelip gelmediğini ve bankaları adına verilecek olan 150 bin YTL'yi alıp - almadığını sordular. Akbank yetkilileri bankadan paranın çekildiğini öğrenince durumu hemen polise bildirdi.

Albaraka Türk güvenlik kamerasının kaydettiği görüntülerin incelenmesiyle; bankanın tam karşısında siyah iki aracın durduğu, Terlikli, karşıya geçtikten sonra araçların önünden geçen dolmuşla birlikte iki aracın da hareket ettiği ve Terlikli'nin de o anda ortadan kaybolduğu iddia edildi. Öte yandan Terlikli’nin cep telefonu şehir içinde bir inşaatta bulunmuştu. (www.kanal46.com)

CİNAYETİN PERDE ARKASI BASIN-YAYIN ORGANLARINDA FARKLI ŞEKİLLERDE YER ALDI

Emniyet yetkililerinin detaylı bilgi vermemesi nedeni ile Kahramanmaraş gündeminin yakından takip ettiği ve birçok spekülasyona neden olan söz konusu cinayetin perde arkası basın-yayın organlarında aşağıdaki gibi farklı şekillerde yansıdı.

Güvenlik görevlisinin öldürülmesinde 2 kişi adliyede

KAHRAMANMARAŞ’ta, bir banka şubesinden çalıştığı banka adına çektiği 150 bin YTL ile ortadan kaybolduktan sonra cinayete kurban giden güvenlik görevlisi 35 yaşındaki Halil Gürün Terlikli’nin, öldürülmesiyle ilgili arkadaşları 27 yaşındaki Mehmet Y. ile 30 yaşındaki Servet K. adlı kadın zanlı olarak adliye sevkedildi.

Trabzon Bulvarı’ndaki bir bankanın Kahramanmaraş Şubesi’nde 6 yıldır çalışan evli 3 çocuk babası Halil Gürün Terlikli, 22 Aralık’ta saat 14.15 sıralarında Kıbrıs Meydanı’ndaki bir başka bankadan150 bin YTL çekti, ancak çalıştığı bankaya dönmedi. Terlikli’nin 150 bin YTL ile ortadan kaybolması üzerine soruşturma başlatıldı. PArayı çektiği bankanın güvenlik kamerası incelendiğinde, güvenlik görevlisinin yoğun trafik akışı olan Kıbrıs Meydanı’ndaki kavşakta karşıdan karşıya geçerken bir anda kaybolduğu belirlendi. Olayla ilgili soruşturmayı yürüten polis, Terlikli’nin cesedini Kahramanmaraş-Kayseri karayolu üzerinde bulunan ve kent merkezine 20 kilometre uzaklıktaki Hasancıklı Köprüsü’nün altındaki Kılavuzlu Barajı tahliye kanalında halıya sarılmış halde buldu.

ARKADAŞI ÖLDÜRMÜŞ

Olayla ilgili yapılan soruşturma çerçevesinde güvenlik görevlisinin yolun karşısına geçerken bindiği otomobilin sahibi Mehmet Y., Servet K. ile 33 yaşındaki İbrahim T. gözaltına alındı.

Terlikli’nin arkadaşı olan İbrahim T. olayla bir ilgisinin olmadığı anlaşılınca serbest bırakıldı. Küçük Sanayi Sitesi’nde alüminyum doğrama işi yapan Mehmet Y.’nin, güvenlik görevlisinden bankanın parasını emanet olarak alıp aynı gün iade ettiği, paranın aynı gün geri kasaya konulduğu için fark edilmediği, en son olay günü aldığı 80 bin YTL’yi ödeyemediği için Terlikli’yi otomobille alıp götürdüğü Dumlupınar Mahallesi’ndeki bir evde başına tabancayla ateş edip öldürdükten sonra cesedini halıya sarıp baraj kanalına attığı iddia edildi. Ancak güvenlik görevlisinin bankadan çektiği 150 bin YTL ise bulunamadı.

Güvenlik görevlisinin samimi arkadaşı olan katil zanlısı Mehmet Y. ve Servet K. adlı kadın, ifadelerinde olayla ilgilerinin olmadığını iddia edip suçlamaları kabul etmedi. Mehmet Y. ile Servet K. ifadelerini ardından zanlı olarak adliyeye sevk edildi.

Öte yandan Kahramanmaraş Emniyet Müdürü Necdet Çelikbilek, güvenlik görevlisinin arkadaşı olan Mehmet Y. tarafından öldürülüp, cesedini baraj tahliye kanalına halıya sarıp atıldığını söylemekle yetendi. Çelikbilek, adliye sevk edilen kadının cinayetteki rolünü ise açıklamadı.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Banka güvenlik görevlisini arkadaşı İtalya tatili için öldürmüş

Kahramanmaraş'ta, 150 bin YTL ile ortadan kaybolduktan 6 gün sonra Ceyhan Nehri'nde cesedi bulunan banka güvenlik görevlisi Halil Gürün Terlikli'nin arkadaşı, katil zanlısı olarak gözaltına alındı. Zanlının, sevgilisiyle İtalya'da yılbaşı tatili planları yaptığı tespit edildi.

Bir bankanın Kahramanmaraş şubesinde 6 yıldır güvenlik görevlisi olarak çalışan 35 yaşındaki evli ve 3 çocuk babası Halil Gürün Terlikli, 6 gün önce aniden kaybolmuş ve cesedi dün öğlen saatlerinde Ceyhan Nehri'nde bulunmuştu.

Terlikli'nin 150 bin YTL ile kaybolmasının ardından araştırmalara başlayan Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, Yeni Sanayi Sitesi'nde alüminyum doğrama işi yaptığı öğrenilen ve Terlikli'nin arkadaşı olduğu belirtilen M.Y. isimli şahsı gözaltına aldı. Emniyette verdiği ifadede olayla ilgisinin bulunmadığını söyleyen M.Y. serbest bırakılırken, soruşturmayı derinleştiren Cinayet Bürosu dedektifleri, olayda kullanılan silahın Aksu Köprüsü yakınlarında olduğuna dair bilgi aldı. Bu arada M.Y.'nin sevgilisi olduğu iddia edilen S.K. polis ekipleri tarafından takibe alındı. Şüpheli tavırları ile dikkat çeken S.K. gözaltına alınırken, çelişkili ifadeler vermesi üzerine M.Y. yeniden gözaltına alındı. Emniyette kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmeyen M.Y., Terlikli'yi tanıdığını ancak cinayeti kendisinin işlemediğini söyledi.

Cinayetin ardındaki sır perdesini aralamaya çalışan polis, olayda kullanıldığı sanılan ve Aksu Köprüsü yakınlarında olduğu yönünde ihbarda bulunulan tabancayı bulabilmek için bölgede geniş çaplı arama başlattı. İş makineleri ile kazı işlemi yapılırken mayın dedektörleri ile de arama yapıldı. Yaklaşık 8 saat süren arama işlemi sonunda 1 metre çamur toprağın altında Browning marka tabanca bulundu. M.Y.'nin sevgilisi S.K.'nin verdiği çelişkili ifadelerden yola çıkan Cinayet Bürosu dedektifleri, Terlikli'nin cesedinin Ceyhan Nehri'nde olma ihtimali üzerine nehirde arama başlattı. Yapılan aramada nehrin kıyısında Terlikli'nin halıya sarılmış cesedi bulundu.

İddialara göre; 25 yaşındaki M.Y. ile güvenlik görevlisi Halil Gürün Terlikli, zaman zaman görüşüyorlardı. Alüminyum doğrama işi yapan M.Y. para işlemlerini de Terlikli'nin çalıştığı bankadan yapıyordu. Sık sık bankaya uğradığı belirtilen M.Y., olay günü Terlikli'nin bankadan para çektiğini öğrenince arkadaşını arayarak, "Evdeyim, çok acil sana ihtiyacım var" dedi ve Terlikli'nin eve gelmesini sağladı. Bankadan çektiği 150 bin YTL ile dışarı çıkan ve dolmuşa binerek Binevler Mahallesi'ne giden Terlikli'den bir daha haber alınamadı.

Yine iddialara göre M.Y., eve gelen arkadaşını silahını çekerek etkisiz hale getirdi ve 2 gün boyunca elleri ve ayakları bağlı şekilde alıkoydu. Terlikli'nin yanında bulunan 150 bin YTL'yi alan M.Y., daha sonra yanında bulunan ruhsatsız tabanca ile Terlikli'nin kafasına 2 el ateş etti. Silah sesinin duyulmaması için Terlikli'nin başına yastık dayayarak ateş eden M.Y., bir süre sonra cesedi halıya sararak arabasının bagajına koyup Ceyhan Nehri'ne attı. Cinayet zanlısı M.Y. daha sonra evine gelerek temizlik yaptı.

Bütün bu olayları M.Y.'nin sevgilisi olduğu öne sürülen S.K.'nin da bildiği belirtilirken, iki sevgilinin 150 bin YTL ile yılbaşı tatilini İtalya'da geçirmeyi planladıkları öğrenildi.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan cinayet zanlısı M.Y. ile sevgilisi S.K. daha sonra adliyeye sevk edildi.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SON DAKİKA GELİŞMESİ: (Haberin Giriş saati: 17.30) - Adliyeye sevk edilen Mehmet Y.'nin tutuklandığı, kadının ise serbest bırakıldığı öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2008, 08:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63