FLAŞ: Hamile kadına işkence!

FLAŞ: Hamile kadına işkence!

Kahramanmaraş'ta doktorların 'kuvöz yok kurtulamaz' dediği 8 aylık hamile eşini hastane hastane dolaştıran baba, sonunda eşinin sağlıklı bir doğum yapmasını sağlamayı başardı.

Kahramanmaraş'ın Ekinözü ilçesinde rahatsızlanınca kaldırıldığı tıp merkezinde doğum zehirlenmesi teşhisi konulan 8 aylık hamile öğretmen Ayşe Alçı için doğum sağlıklı bir doğum yapacağı hastene bulmak kolay olmadı. Başvurduğu hastanelerde boş kuvöz ve cihaz olmadığı gerekçesiyle Elbistan'dan, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Hastanesi'ne, oradan Malatya'ya, ardından da Osmaniye Devlet Hastanesi'ne götürülen Ayşe öğretmen, son olarak Adana Başkent Hastanesi'ne getirildi. Çocuğunu doğrabilmek için tam 4 il ve 2 ilçe dolaştırılan anne adayı, bin kilometrelik yolu dolaşmasının ardından Adana'da bebeğini dünyaya getirebildi.

Ekinözü'ne bağlı Meymendi Köyü'nde öğretmenlik yapan 8 aylık hamile Ayşe Alçı, Pazar günü fenalaşınca eşi Mustafa Alçı tarafından Elbistan Tıp Merkezi'ne götürüldü. Ayşe öğretmeni burada yapılan muayenede 'doğum zehirlenmesi' teşhisi konuldu ve hemen Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne sevk edildi. Ancak Üniversite hastanesi, boş kuvöz ve solunum cihazı bulunmadığı gerekçesiyle anne adayını kabul etmedi. Doktorların çocuğu alacaklarını anneyi kurtaracaklarını, kuvöz olmadığı için çocuğu yaşatmalarının imkansız olduğunu söylemesi üzerine Ayşe öğretmenin eşi Mustafa Alçı, kendi imkanlarıyla Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde bir kuvöz buldu.

Eşini götürmek için ambulans isteyen Alçı'ya bu sefer de ambulans verilmedi. Gerekçe olarak ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kente geleceği ve tüm ambulansların miting alanında görevlendirildiği ileri sürüldü. "O an dünyalar başıma yıkıldı" diyen Baba adayı Mustafa Alçı, daha sonra yaşadıklarını yöşle anlattı:

"Saatlerce bekleyişten sonra bir ambulans bulundu. Daha önce eşimin durumunun acil olduğunu söyleyen doktor bu kez ambulansın doktorsuz da gidebileceğini söyledi. Malatya'ya gittiğimizde yanlış anlaşılma olduğu ve gerekli kuvözün kendilerinde de bulunmadığını söylediler. Daha sonra acilen sezeryan yapıp bebeğin hayatına son verip doğumun sonlandırılmasını istediler. Bebeğimin öldürülmesi için önüme kağıt koyup imzalamamı istediler. Ancak ben kabul etmedim. Bu sefer Adana'dan kendi imkanlarımla bir kuvöz buldum. Adana'daki hastane de hastayı takip edecekleri boş yerleri olmadığını söylemesi üzerine gece Osmaniye Devlet Hastanesi'ne gittim. Orada yapılan kontrollerde eşimin durumunun ciddi olduğu belertilerek bizi bir ambulansla Başkent Hastanesi'ne gönderdiler. Burada sezaryenle bir kızım oldu. Annesi de kızım Rümeysa da şimdi çok sağlıklı."

Eşinin kontrol altında tutulduğunu, erken doğum olduğu için kızının kuvöze konulduğunu kaydeden Muhammed Alçı, "Bebeğimi gördükten sonra her şey bitti. Umudun zaferi oldu. Yaklaşık bin kilometre yol yaptım. Kızımı görünce yaşadığım tüm sıkıntıları unuttum. Ancak ciğeri yanan evladının ölümü için imza istenen bir baba olarak, bize bunu reva görenlerin gerekli cezayı çekmesini istiyoruz. Benimle birlikte aynı kaderi yaşayan tüm anne babaların sesini duyurmak istedim." şeklinde konuştu.

Konuyu sorduğumuz Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü Dr. Reha Hüdayioğlu, iddiaları araştıracağını söylemekle yetindi.

(CİHAN)

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2009, 17:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63