FLAŞ: İşte SHM hakkındaki şok iddialar!

FLAŞ: İşte SHM hakkındaki şok iddialar!

Kahramanmaraş Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü (SHM) ile bağlı Huzurevi’nde yaşananların kamuoyunda konuşulmaya devam edildiği öne sürülerek, görevden alınacak daire müdürleri arasında ilk sırada gösterilen İl Müdürü Yaşar Akçakoyun’un bazı icraatlarının tepki görmeye başladığı iddia edildi.

Kahramanmaraş kent merkezinde haftalık olarak yayımlanan Kimlik Gazetesi’nin bugün piyasaya çıkan 12. sayısında ‘Skandallar Zinciri’ başlığı ile manşetten verilen haberde şöyle denildi:

“İddia edildiği üzere; kurum içindeki tutarsızlıklar, soruşturmalar, teftiş raporları ve mağdur ile kişisel çıkarlarını ön plana çıkartanlar arasında yaşanan ve kamuoyuna mal olan hadiseler, belgeler, suçlanan ile tanık ve sanıklar günlük yaşamda günün konusu olmaya devam ediyor.”

İŞTE HABERİN DETAYLARI

"Skandallar zinciri

Varan 1

Makam arabasıyla
eve servis olur mu?


Sosyal Hizmetler İl Müdürü Yaşar Akçakoyun’un, kendisine tahsis edilen hizmet aracını, kişisel işleri için kullandığı, devleti zarara uğrattığı ortaya çıktı.

Devlet, her defasında kurumlara tasarrufa yönelmeleri doğrultusunda talimatlar yağdırırken, Sosyal Hizmetlerin İl Müdürü Akçakoyun’un bir defaya mahsus değil, her defasında makam aracı ile evine eşya gönderdiği, kızına ev bakmak için kuruma ait 46 HE 646 plakalı Kahramanmaraş’ta mahalle mahalle dolaştırdığı iddiaları skandalın ilk ayağı olarak ortaya çıkarken, maiyetinde çalışan memurları emir-eri gibi çalıştırması, kurum içinde çeşitli dedikoduların doğmasına sebep oldu.
Bazı personellerin, bu hususta şahit kişi sıfatıyla, gerekli açıklamayı yapacaklarına inanıyoruz.

*

Varan 2

Yeğenlere kıyak
bu nasıl ayak?


Mülkiyeti Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü adına, Soysal Hizmetler İl Müdürlüğüne ait kamu konutları niteliğindeki çocuk yuvası müdürlüğü arsası içinde bulunan 8 lojmandan ikisini yeğenlerine tahsis ettiği ortaya çıktı. Zira, lojman tahsis komisyonunun 1. Ve 2. kararında lojman için yeterli puan (sıfır) olmayınca, keyfi olarak iptal ettirilmiş, ancak 3. komisyon kararında yeğenlere lojman verilmiştir.

Konut Tahsis Komisyonu kararı ile il müdürü Akçakoyun’un yeğenlerinden Tevfik Bekiroğlu ile Sait Şirin’e lojman tahsis etmesi, hısım-akraba ilişkilerini gözler önüne sererken, sözde puanlama usulüne göre bu dağıtımın kurum içinde adaletsizlikle yorumlandığı iddiası yaygın.
2007 yılında yapılan genel teftişte, SHÇEK müfettişi İrfan Karagöz’ün raporunda, 2 lojman tedbir kararlı (tacize uğramış, evden kaçan, savcılık tarafından kuruma gönderilen) çocuklara ayrılması uygun görülen bu lojman niçin boş tutuluyor?

*

Varan 3

Sığınma evinden
‘müdür’ lojmanı


Lojmanlar kamu konutları yönetmeliği gereği, personeline duyurularak verilmesi gerekirken, Huzurevi bahçesinde bulunan sığınma evi kullanılmakta iken, (Çünkü; Genel müdürlükten sığınma evi olarak ödenek istendi) tadilat yaptırılarak, ilan edilmeden, gizlice, Huzurevi Müdürü Erdoğan Topalak’a lojman olarak verilmesi skandalın bir başka ayağını oluşturuyor.

Öte yandan, Huzurevi’nde huzurun bulunmadığı iddiaları ayyuka çıkar, müdür Toparlak’ın basit ve mesnetsiz soruşturmalarla yaşlıları canından bezdirdiği, başka kentlere gitmesini temin ettiği (sürgün) iddiaları kamuoyunu günlerce meşgul ederken, bu kurumda 3 yıl boyunca devamlı personel değiştirilmesi akılları karıştırmıştır.

Faruk Onur, Emine Barışık, Adalet İlhan, Yadigâr Eker Biçer, Hatice Doğan… (istemedikleri halde) Sevim Sarı… Personel ise haklı olarak, “neden değiştirildik?” şeklinde dilekçe vermiş, kendilerine ise cevaben “Görülen lüzum üzerine” mektubu yazılmıştır.

Huzurevi müdürünün sürekli il müdürünü davetlere götürmesi, bir anlamda sırtını dayaması, Topalak’ın Ticaret Borsası’ndan hayali (girdisi-çıktısı olmayan) para alması ve bunu hangi sebeplerle nerelere ve kimlere harcadığı bilinmeyince, kurumda ve kamuoyunda en çok konuşulan skandalların başında geliyor. Savcılıkça ve kurum işçi 3 kez soruşturma geçirmesine rağmen, halen görevde kalmasına kimse bir anlam veremiyor.

*

Varan 4

Özürlülere uygulanan
çifte standart


Devletin, özürlülere verdiği bir destek var. Bu iş için görevli olan Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, uyguladığı çifte standart ile, özürlü vatandaşları incitmiş, 3 bin 500 müracaat içinden, canı istediğine ve keyfi ödeme yaparak tepkileri üzerine çekmiştir.

8 ay önce başvuranlara yardım yapılmazken, iki ay önce başvuranlara paraları ödeniyor, bunun adı da haliyle çifte standart oluyor.

Komisyon özürlü vatandaşlara yardım ödemesini uygun gördüğü halde, iddia edildiği üzere, il müdürünün keyfi tutumu burarda öne çıkıyor.

Örneğin; Fevzipaşa Mah.den Pelin Aksoy (Uzunoluk Cad) 6.Aralık.2007 tarihinde başvurduğu halde, incelemeye bile gidilmiyor, ancak 02.Haziran.2008’de yardım için başvuran Şemsi Yalçın’a para ödemesinde bulunuluyor.

İsim ve tarih konusunda örnek çok. Sadece birini yazmakla yetindik.

Bu arada, iki kez reddedilen isimler, sonra nasıl oluyorsa kabul görüyor, kamuoyu da bunun altında çapanoğlu arıyor.

*

Varan 8

Bedava yemek
baldan tatlı mı?


Çocuk yemekhanesinin yemekhanesinden 1,5 yıldır kendine özele yemek yaptırıp, yediği iddia ediliyor. Doğru mu? Özel şirket, il müdürü personeline yemek veremeyeceğini, ancak ücret mukabili yemek verebileceklerini bildirmiş olmasına rağmen, personel her ay 30 YTL. verirken, Akçakoyun’nun; “Ben yemeyeceğim…” dediği halde, odasına her gün bu yemeklerin taşındığı, tüm personelin bilgisi ve tanıklığı dahilindedir." (KAYNAK: Kimlik Gazetesi, Yıl: 1, Sayı: 12, 5 Ağustos 2008) (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2008, 11:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66