FLAŞ: Köşe yazarını kafasına fena taktı!

FLAŞ: Köşe yazarını kafasına fena taktı!

“Kahramanmaraşlı sade vatandaş” namı ile bilinen Ekrem Culfa, Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesi’nde köşe yazıları çıkan Yener Atlı’nın bir köşe yazısında “24 ayar Maraşlı Sincap ve bir okur” başlıklı yazısına kafayı fena halde taktı.

Söz konusu köşe yazısında Yener Atlı’nın vatandaş için sincap tanımı kullanmasını içine sindiremediğini ifade eden Ekrem Culfa, bakın bundan sonrasını nasıl anlatıyor:

“Sahipliğini Foto Spor olarak bildiğimiz Mehmet Yüzbaşıoğlu’nun yaptığı Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesinde çıkan Yener Atlı’nın söz konusu yazısını okuyunca sinirlerim fena halde gerildi. Kahramanmaraşlılar için sincap tanımını nasıl yapardı. Bu memleket bundan 90 yıl önce kendisini işgal eden düşman güçlerine bile boyun eğmeyecek kadar asil bir milletti. O kahraman insanların torunları olarak bizler nasıl sincap olabiliriz. Çünkü insan, mahlûkatın en şereflisidir. Bu köşe yazısı karşısında duyarsız kalmam imkânsızdı. Hemen kendisini arayarak tepkimi dile getirdim. Görüşme için kendisini davet ettim ya da herhangi bir yerde buluşalım dedim, ya da nerede ise oraya gidebileceğimi söyledim. Kendisi ise zamanının olmadığı gerekçesi ile benimle muhatap olamayacağını belirterek teklifimi redetti. Madem köşe yazıyorsun vatandaşla nasıl muhatap olmazsın be kardeşim. Böyle bir mantık olabilir mi. Ben de buna istinaden Kahramanmaraş Valiliği’ne 22.03.2010 tarihinde bir dilekçe ile söz konusu yazı ve yazar hakkında şikâyette bulundum.”

EKREM CULFA DİLEKÇESİNDE NELER YAZDI?

“17 Mart 2010 tarihli Kahramanmaraş’ta Bugün isimli yerel gazetemizde ‘24 ayar Maraşlı sincap ve bir okur” başlıklı Politika Caddesi isimli Yener Atlı’nın köşe yazısı. 22 Mart 2010 tarihli ‘O Daire Müdürü Kim?’ başlıklı yazıları. Zira yayınlarda anlayışıma göre saçma-sapan yazılara maruz kalan Kahramanmaraşlılar ve kurum müdürü veya müdürleri var. Zira isimsiz kime-kimlere yazılıyor. Bununla ilgili varsa bir yanlış, gerekli işlemlerin yapılmasını arz ve talep ederim.”

BAKIN VALİLİKTEN NE CEVAP GELDİ?

Dilekçesinin sonuna ise “Kahramamaraşlı sade vatandaş Ekrem Culfa’ olarak imzasını atan Ekrem Culfa, dilekçesinin cevabını merakla beklemeye başladı.

Bundan sonrasını ise Ekrem Culfa şöyle anlattı: “Dilekçemi verdiğim gün veya bir gün sonra kentimizde yayın yapan Aksu TV’deki bir programda Turgay Terzibaş, Ali Eskalen ve söz konusu yazılar nedeni ile hakkında şikâyette bulunduğum Yener Atlı, ‘O daire müdürü kim?’ başlıklı yazı hakkında değerlendirmelerde bulundular. Benim kızdığım; varsa bir bildiğin, yanlış yaptığına inandığın daire müdürü, ismini açık olarak yazacaksın be kardeşim. Kimseyi töhmet altında bırakmaya senin ne hakkın var ki. Aba altından neden sopa gösteriyorsun, birilerinden beklentin mi var? Yener Atlı bu yazısında Kültür Müdürü Seydihan Küçükdağlı’yı kast ettiğini söyleyince, Turgay Terzibaş da dedi ki; “Okur haklı. Sen Kültür Müdürü Seydi Küçükdağlı ile görüşerek müze müdürü bayanla ilgili konuyu yazmadan önce iddiaları sordun mu, görüşlerini aldın mı?” Buna benzer ifadeler kullanınca Turgay beyin de Yener’e tepki gösterdiği sonucuna vardım. Program sonunda Turgay beyi arayarak kendisine ifadelerinden ve Yener’e ağzının payını verdiğinden dolayı teşekkür ettim. Gelelim Kahramanmaraş Valiliği’nin verdiğim dilekçeye gönderdiği cevaba:

“Valilik makamına sunmuş olduğunuz 22.03.2010 tarihli dilekçenizdeki iddialarınız incelenmiş olup, idaremizce yapılacak herhangi bir işlem yoktur. Ancak; basında çıkan haberle ilgili hakkı zayi olan kişi var ise Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulması gerekmektedir. Bilgilerinizi rica ederim. Mustafa Anteplioğlu, Vali adına Vali Yardımcısı.”

“SADE VATANDAŞ OLARAK MÜCADELEYE SONUNA KADAR DEVAM EDECEĞİM”

Valilikten gelen bu cevaba rağmen köşe yazarı Yener Atlı ile mücadelesine yılmadan ve bedeli ne olursa olsun sonuna kadar devam edeceğini vurgulayan Sade Vatandaş Ekrem Culfa, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bana bir harf öğreteninin 40 yıl kölesi olurum parolası ile Yener Atlı’nın yazılarına cevap vermek istiyorum. Kahramanmaraşlılar için kullanılan Sincap tanımı ile daire müdürlerinin tamamını töhmet altında bırakan yazıları bir Kahramanmaraşlı olarak kesinlikle kabul etmiyorum. Böyle şikâyetçi olan Kahramanmaraşlılar varsa onlar adına, yoksa kendi adıma ben Kahramanmaraşlı bir sincap okur isem, sen yazar olarak sincabın en büyüğüsün. Zira Sincap ta bir mahlûkattır. Şimdi de basın aracılığı ile cumhuriyet başsavcılığına şikâyette bulunuyorum. Sen hiçbir zaman gazeteci değilsin. Çünkü geçimini gazetecilikten kazandığın para ile sağlamıyorsun. Çünkü sen bir devlet kurumunda kadrolu işçi olarak çalışan birisin. Böyle yaparak geçimini bu yoldan sağlayan gazetecilerin adını da kötülüyorsun. Yıllar önce senin yüzüne söylediğim gibi senden bir şey olmaz. Eğer yüreğin yetiyor göbeğin de atıyorsa, devlet görevinden istifa eder gazetecilik gibi kutsal bir mesleği yapmak için sahaya inersin. Eğer böyle yaparsan kamuoyu önünde ilan ediyorum ki gücümün yettiği kadar sana maddi ve manevi olarak yardımda da bulanacağım. Yoksa tribünde oturarak, devletten tıkır tıkır maaş alarak, sigorta primini devlete ödeterek, mesaini aksatarak köşe yazmaya devam edersen ben de seninle mücadeleye sonuna kadar devam ederim. Bu şarkı burada asla bitmez. Senin köşen varsa benim de nefesim var. Yoksa doğru karar topluma yarar, senin yazdıkların daima herkese zarar. Bu böyle biline. Gözlerinden öperim benim sevgili Yener kardeşim. Tüm Kahramanmaraşlı hemşehrilerime de bu vesile ile selam ve saygılarımı sunuyorum. Düşüncelerini benimle paylaşmak isteyenler var ise; cep telefonu numaram 0.536 435 40 50, 0.542 500 34 84’tür.” (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2010, 07:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Biçkes
Mehmet Biçkes - 11 yıl Önce

Sayın Culfa kardeşim. Davanda haklı olup olmadığını zaman gösterecek, biz yazar, çizer takımı olarak sağdan say, üç beş soldan say, üç beş kişiyi geçmiyor. Bunlarıda ortadan kaldırırsak meydan yalakalara kalacak. Herkes hata yapabilir, yanlış bilgilendirilebilir. Bunu hoşgörü içinde çözümlemek gerekir diye düşünüyorum. Kendi gelmiyorsa siz gidebilirsiniz. Bu sizi küçültmez aksine büyütür. Neticeyide yayınlarsınız şimdiki gibi olur biter. Hak arama yaklaşımınızı ayakta alkışlıyorum. Çünkü bu memlekette hak arama işi çok zor masraflıve meşkkatli diye biliyorum. Sizi bu tutumunuzla mahkeme yerine köşe yazarlığına davet ediyorum. Çünkü hak arama bilinci her vatandaşa nasip olmuyor. Saygılarımla,

coskun cesur
coskun cesur - 11 yıl Önce

kendileri için yazanları silkeleyelim.

Mustafa Gençtürk
Mustafa Gençtürk - 11 yıl Önce

Bu memleketin gerçek gündemini yansıtan ve sayıları bir elin parmağını geçmeyecek kadar olan değerli gazetecilere son günlerde el ense çekerek kendi gündemine alet isteyen yener bey sonunda kendine göre bir rakip buldu. hadi bakalım meydan senin yener bey.....hem sen gündeme gelerek isminin reklam edilmesini istemiyormuydun......

SIRADAKİ HABER

banner66