FLAŞ: Tarım İl Müdürü'nden ilginç sözler!

FLAŞ: Tarım İl Müdürü'nden ilginç sözler!

Kahramanmaraş kent merkezinde günlük olarak yayımlanan Manşet Gazetesi’nin bugünkü sayısının manşetinde yer alan; “Arazinin altındaki gerçek ne?” başlıklı haberde, Tarım İl Müdürü Ahmet Şahin’in bir hayli ilginç açıklamaları yer aldı.

Söz konusu haberde aynen şöyle denildi: “İş Adamı Ali Rıza Kısakürek’in yatırım yapacağı ve arsa verilmediği iddiasıyla Bürokrasi arasındaki gerginliğe son noktayı Tarım İl Müdürü Ahmet Şahin koydu. Söz konusu alanın verilemeyeceğini defalarca iş adamı Kısakürek’e bildirdiklerine rağmen bu kadar ısrarcı olmasını anlamadıklarını belirtti.

İş Adamı Kısakürek’le bürokrasi arasında Adana yolu üzerindeki Tarım İl Müdürlüğüne ait alan için gerginlik yaşanıyor. Kahramanmaraş Tarım İl Müdürlüğüne ait alan için Başbakan Erdoğan’a bile çıkan Kısakürek bir zamanlar 78 dönüm olan arazinin 25 dönümünü alarak fabrikasına katmıştı.

Tarım İl Müdürlüğü’nün Adana Yolu üzerindeki tek arazisi olan 18 dönüm alan içinde müracaat eden Kısakürek ret cevabı aldı. Tarım İl Müdürlüğü binasının fiziki yetersizliği yüzünden her odada masa atacak yer bulunmazken, yeni binaya ihtiyacı olan Kahramanmaraş Tarım İl Müdürlüğü 18 dönümlük alana yeni bina yapmaya hazırlanıyor.

Söz konusu alanın Kahramanmaraş Tarım İl Müdürlüğü’nün ihtiyacı olduğunu belirten Şahin; “Bu konu genellikle seçim döneminde gündeme geliyor. Bu alan Kahramanmaraşlıların alanıdır. Burası hiç kimsenin babasının malı değildir. Tarım İl Müdürlüğü'nündür. Biz buraya yeni bina yapmak için uğraşıyoruz. Hiç kimseye vermeye niyetimiz yok, işadamımız yatırım yapacaksa alan çok. Bizden önceki yıllarda zaten bu alanı böldürerek 25 dönümünü almış. Şimdi de kalan 18 dönümünü istiyor. Bunu biz kabul etmeyiz.” diye konuştu.

İş Adamı Ali Rıza Kısakürek’in talebini devamlı geri çevirdiklerini belirten Şahin, Defterdarlık aracılığıyla Tarım Bakanlığına söz konusu alan için müracaat edildiğini, Tarım Bakanlığıyla yapılan yazışmada Bakanlık Tarım İl Müdürlüğünden görüş istediğini, kendileri de müdürlük olarak görüşlerini bildirdiklerini söyledi.

Söz konusu alan için ısrarın yeni olmadığına da dikkat çeken Şahin “Burası 5- 6 yıllık bir mesele, 78 dönümlük yer Tarım İl Müdürlüğünün kullanımına tahsis edilmiş hazır araziydi. Kamu kurumlarının malları hazine adına tahsis edilir. 78 dönüm arazi için daha önce Ali Rıza Kısakürek müracaat etmiş ve bu araziyi de böldürerek 25 dönümünü almış. 18 dönümünü Tarım İl Müdürlüğüne, ondan kalanını da hazineye bırakmışlar.

Ali Rıza Kısakürek’te aldığı 25 dönüm alana fabrika yapmış. İşini garantiye almış durumda; ‘nasıl olsa ön tarafta Tarım İl Müdürlüğünün 18 dönüm bir arazisi var orayı da alırız’ diye düşünmüş olabilir.
Tabi burada herkesin eksik bildiği bir şey var; burada, geçen yıl Sayın Valim geldiğinde yanına gittim ve bu meseleyi açtım ama bu mesele hep kritik zamanlarda gündeme gelir. Adeta fırsattan istifade edilmek istenircesine hareket ediliyor. Sayın valimize durumu anlattım arazinin geçmişini anlattım geleceğinin ne olabileceğini de sundum.

Burada şehir içerisinde kalmış binalarımızın artık yetmediğini arz ettim. Yatırımcıya iki seçenek sunulması konusunda karara vardık. Bizim binaya ihtiyacımız vardı; yatırımcı bizim istediğimiz binayı yaptığı takdirde araziyi onlara bırakabilirdik. Fakat yatırımcı bunu kabul etmedi.

Bakanlığımızın Kahramanmaraş’a yeni bir bina yapacak yatırımı olmadığı için bizimde yatırımımız yok ama bu yarın olmayacak anlamına da gelmez. Bu binaların yapıldığında 60 tane personelim vardı şimdi ise 300 tane personelim var. Bina yaparak eğitim tesisleri yapacaktık ve çevrede ki çiftçilerin eğitim için çalışmalar yer alacaktı.

Şunu unutmamak lazım Kahramanmaraş’ta bir tek yatırımcı yok. Kahramanmaraş’ta onlarca yatırımcı firma var, bunların içerisinden bir kişi istiyor bunu. Kafasında yatırım yapacak, istihdam yaratacak olan iş adamları için sadece bizim alanımız yok. Bir sürü alan var. Diğer kurumlara ait alanlar var. Neden bizimki? Biz para istemiyoruz kimseden satma derdimizde yok niyetimizde. Bildiğim bir şey var burası benim malım gibi gösteren kafalara kızıyorum.” diye konuştu.

Tarım İl Müdürlüğünün daha büyük bir binaya ihtiyacı olduğunu da ifade eden Şahin 18 dönüm alandan başka yerleri olmadığına vurgu yaparak “Sadece 18 dönüm yerimiz var başka yerimizde yok. Onun için biz bu yeri elimizde tutuyoruz. Burası hiç kimsenin malı değildir, Kahramanmaraş’ındır, Kahramanmaraş Tarım İl Müdürlüğünündür. Burası geçmişte de öyleydi şimdide öyle kalacak.” dedi.

19 Ekim 2008 tarihinde Başbakan Erdoğan’la Kahramanmaraş’a gelen Tarım Bakanı M. Mehdi Eker’e de konu hakkında bilgi verdiğinin altını çizen Şahin; “Tarım Bakanımız, binamızın yetersiz olduğunu görünce, TOKİ ile anlaşmamızı, 18 dönüm olan alana yeni bina yaptırmamızı istedi. Bu konuda da Bakanımız bize yardımcı olacak. Bu konu ise şu an proje aşamasında ve gerçekleşmesi için uğraşıyoruz” şeklinde konuştu. (Kaynak: Manşet Gazetesi, 07.01.2009) (www.kanal46.com)Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2009, 13:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
Atilla Sarıyıldız
Atilla Sarıyıldız - 12 yıl Önce

Tipik memur kafası bu işte. O harabe binaların yenisini yapmayı da taahhüt ettik, arsa takası da, parasını vermeyi de. Çok uzakta değiliz merak eden buyursun gelsin, neden yatırımı burda yapmak istiyoruz? Fabrikamızın devamı niteliğinde olan bu yer ön cephemizi kapatmaktadır. Fabrikayı başka yere taşıma şansımız olmadığı için, o harabe binaların yenisini istedikleri yere yapma taahhüdü ile istedik o araziyi. Arazi takası da önerdik, parasını da verelim dedik, daha ne demek lazım. Başka ne istiyorlar acaba.

mehmet ertürkmen
mehmet ertürkmen - 12 yıl Önce

Sayın Atilla Sarıyıldız, mevcut fabrikanızı devletten bedelsiz aldınız ilave istihdam yapacağım diye. Ancak yolun karşı tarafındaki fabrika binanızı Ülker bayisi Mim Gıda'ya kiraya vererek ilave istihdam yaratmadan 5084 sayılı kanuna aykırı olarak arsa sahibi oldunuz. Eğer showroom için yere ihtiyacınız varsa Adana Yoluna cepheli Mim Gıdaya kiraya verdiğiniz fabrikanızı kullanabilirsiniz. Ama rantiyecilik yapıp halkın malına bedelsiz el koymak istiyorsunuz. Sizin bedelsiz istediğiniz arsaya Kral Tekstil 2005 yılında 3 trilyon tl peşin bedelle satın almak için teklif vermişken size niçin bedavaya verilsin. Siz mevcut tesisiniz için taahhüt ettiğiniz istihdam artışını sağladınızmı.

Atilla Sarıyıldız
Atilla Sarıyıldız - 12 yıl Önce

Sayın Mehmet Ertürkmen; neden gocundunuz bilmiyorum? Sizinde yanlış bildiğiniz, Mim Gıda ile herhangi bir kiralama işimiz olmamıştır. O araziyide bedelsiz istemedik, gerekli yerlere verdiğimiz dilekçe ve taahhütlerimiz mevcuttur. Kral tekstil veya başka yatırımcıların, Kahramanmaraşımıza yatırım yapması bizi mutlu eder ve destekleriz. Mevcut tesisimiz için taahhüdümüz 135 işçi idi, fakat biz bu sayıyı kat ve kat geçerek şu anda 402 işçi ile fazlası ile yerine getirdik.

SIRADAKİ HABER

banner63