Gar Meydanı’nda basın açıklaması yaptılar..

Gar Meydanı’nda basın açıklaması yaptılar..

Kahramanmaraş olaylarının 33. yıldönümü nedeni ile Pazarcık ilçesine bağlı Narlı beldesinde düzenlenmek istenen ancak zaman gerginliklere yol açan etkinliğe katılan isimler arasında yer alanlardan bir grup, kent merkezine gelerek basın açıklaması yaptı.


Aralarında Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Selahattin Özel, Başkan Yardımcısı Nejdet Saraç, CHP Kahramanmaraş milletvekili Durdu Özbolat, Van BDP milletvekili Nazmi Gür ve özgün müzik sanatçısı Ferhat Tunç’un da yer aldığı 15-20 kişilik grup, güvenlik güçleri eşliğinde kent merkezine geldi.


Bir minibüs ve 3 otomobil ile çevre yolu üzerinden Gar Meydanı’na getirilen grupta yer alan bu isimler basın açıklaması yaptı. ABF Genel Başkanı Selahattin Özel ve diğer konuşmacılar, 33 yıl önce meydana gelen olaylarda hayatlarını kaybedenleri anmak istemelerine rağmen kent merkezinde etkinlik düzenlemelerine izin verilmemesine tepki gösterdiler.


Kanlı olayların üzerindeki sır perdesinin kaldırılması için araştırma komisyonları kurulması yönünde çağrılarda bulunan konuşmacılar, etkinliklerine izin verilmemesi nedeni ile Vali, İçişleri Bakanı ve Başbakan’ı istifaya çağırdılar. ABF Genel Başkan Yardımcısı Saraç ise Kahramanmaraş’taki olayların anısına bir anıt yapılması isteklerini yeniden gündeme getireceklerini söyledi.


Saraç; “Anıt Maraşlıları utandırmaz. Anıt, Maraşlıların katliamla yüzleşmesini sağlar. Bir kez daha böyle bir katliamın yaşanması ortadan kalkar. Bugün google’a giren herkes Maraş yazdığında Maraş katliamındaki fotoğraflar ile karşılaşıyorlar. Bu fotoğraflar hepimiz için utanç kaynağıdır. Bunların olmaması gerekir diyorum.” diye konuştu.


Basın açıklamasının ardından Genel Başkan Özel; “Arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. Buradan Narlı’ya geçiyoruz” diyerek kent merkezinden ayrıldılar.


Öte yandan; Narlı beldesinde yeniden toplanmak isteyen ve bulundukları yerden ayrılmayan kalabalık ile güvenlik güçleri arasında zaman zaman gerginlikler yaşandı. Aralarındaki bazı kişilerin güvenlik güçlerine taş attığı kalabalık daha sonra olay yerinden ayrıldı. Böylece anma etkinliği nedeni ile yaşanan gerginlikler de sona erdi.


Bu arada Adana yolu üzerinden gelerek kent merkezine girmek isteyen ve Türkoğlu ilçesinde kontrol yapan güvenlik güçleri ile tartıştıktan sonra karayolunu ulaşıma kapatmaları nedeni ile gözlem altına alınan 20 civarındaki kişinin de savcının talimatı ile serbest bırakıldığı bilgisine ulaşıldı. (www.kanal46.com)


 


 

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2011, 13:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
tayfur batı
tayfur batı - 9 yıl Önce

Bugünkü anma etkinliklerinde CHP Kahramanmaraş milletvekili Durdu bey ile Van BDP milletvekili yanyana görülüyor. Allah birlikteliklerini ve muhabbetlerini artırsın. saf ve temiz maraş halkıda oy verip bir kez daha vekil yaparak ödüllendirdikleri sayın (ideolojik) vekilin kimlerle yanyana ve kolkola olduğunu gözlerini açarak iyi görsün...

SIRADAKİ HABER

banner63