Gaziantep'in suyu Kahramanmaraş'tan...

Gaziantep'in suyu Kahramanmaraş'tan...

Global susuzluk tehlikesi gerekçe gösterilerek Kahramanmaraş kent merkezindeki orta refüjlerde bulunan çimler Belediye tarafından sökülerek yerlerine taş parke döşenirken, yanı başımızdaki komşumuz Gaziantep'in su ihtiyacı ise Kahramanmaraş'tan karşılanıyor.

Su kaynakları bakımından aşırı fakir olması nedeniyle içme suyu ihtiyacı Kahramanmaraş'tan karşılanan Gaziantep, Devlet Su İşleri (DSİ) ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin gerçekleştirdiği projeler sayesinde rekreasyon amaçlı gölete kavuştu. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey yaptığı açıklamada, Alleben Göleti'nin, Erikçe Kent Ormanı ve Hayvanat Bahçesi ile birlikte hafta sonlarında Gazianteplilerin akınına uğrayan mekanlar olduğunu söyledi.

Gazianteplilerin hafta sonlarında bağ evleri ya da fıstık bahçelerinde piknik yapma alışkanlığında değişiklik yaratan Alleben Göleti'nde rekreasyon amaçlı çalışmalarının süreceğini kaydeden Güzelbey, 'Alleben Göleti'ne gösterilen yoğun ilgi karşısında projemizin kapsamındaki alanın genişletilmesi zorunlu hale geldi' dedi.

Güzelbey, göletle hafta sonlarını kent dışında geçirmek isteyen Gazianteplilere yeni bir seçenek sunduklarını ifade ederek, şunları anlattı:

'Göletteki su düzeyi bu yılki yağışlar sonrasında arzu ettiğimiz gibi oldu. Şu anda Gaziantepliler gölette su bisikletiyle gezi yapıyorlar. Bundan sonraki hedefimiz orada Gazianteplilere su kayağı yapma, paraşütle göl üzerinden uçuş yapma imkanı sağlamak. Tahminimizden çok fazla ilgi görüyor orası. Pazar günleri oradaki insan yoğunluğunu 'iğne atsan yere düşmez' tabiriyle anlatabiliriz. Kimi günler doluyor ve görevliler giriş kapısını kapatmak zorunda kalıyor.

Gaziantepliler artık yeni şeyler arıyor ve biz bunun farkındayız. Onların bu beklentilerine cevap vermek için çaba harcıyoruz. Örneğin Alleben Göleti çevresinde bulunan piknik alanını yeni alanlar katarak büyütmeyi düşünüyoruz. Ayrıca gölete balık yavruları bıraktık. Göletteki balık varlığını artırıp Gazianteplilere olta balıkçılığı yapma imkanı da sağlayacağız.'

- ALLEBEN GÖLETİ-

Alleben Göleti, kent merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta ve kentin batısında bulunuyor. DSİ Genel Müdürlüğü tarafından taşkın önleme, tarımsal sulama ve rekreasyon amaçlı inşa edilen Alleben Göleti, daha sonra imzalanan protokol ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne devredildi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, devir işleminin ardından göletin çevresindeki 35 bin metre kare alanı piknik alanı olarak düzenledi. Piknik alanına 72 ahşap pergole monte edildi, fitnes aletleri yerleştirildi.

Piknikçiler için 2 bin 500 metre kare alan açık otopark olarak düzenlendi. Ayrıca güvenlik amacıyla göletin çevresi tel örgüyle çevrildi, 24 saat hizmet veren güvenlik birimleri oluşturuldu. Alleben Göleti piknik alanı, devam eden Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Hafif Raylı Sistem Projesi kapsamında ray döşenen yerlerden makine ile sökülen ağaçlarla yeşillendirildi.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2010, 07:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66