Getirilen Suriyeli mülteci sayısı 4 bin 900’a ulaştı!..

Getirilen Suriyeli mülteci sayısı 4 bin 900’a ulaştı!..

Kahramanmaraş’taki Suriyeli mülteci sayısı her geçen gün artıyor.


Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak komşu Türkiye'ye sığınan yaklaşık bin 500 Suriyeli daha bir gün konuk edildikleri Hatay Reyhanlı’dan minibüslerle kent merkezine getirilerek Kahramanmaraş Belediyesi Fuar Merkezi'ne (KAFUM) geçici olarak yerleştirildi.


Hatay'ın Reyhanlı ilçesinden önceki gün Türkiye’ye giriş yapan ve aralarında kadınlar ile çocukların da bulunduğu yaklaşık bin 500 Suriyeli, 54 minibüsle 3 saatlik yolculuğun ardından Kahramanmaraş kent merkezine getirildi. İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerince sağlık kontrolünden geçirilen Suriyeliler, kayıt işleminin ardından Osmaniye yolu üzerindeki KAFUM'a yerleştirildi. Mülteciler burada geçici olarak konuk edilecek ve muhtelemen bir hafta sonra çadır kente taşınacaklar.


Kahramanamaraş İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü İhsan Karatutlu DHA’ya yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş il genelinde barındırılmakta olan Suriyeli mülteci sayısının 4 bin 900’e ulaştığını belirterek; “Kahramanmaraş Küçük Sanayi Sitesi üst kısmında yer alan ve mülkiyeti Sanayi Kooperatifi’ne ait olan 400 dönümlük alan üzerinde çadır kent kurma çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Yaklaşık 5-6 gün sonra hazır olmasını planladığımız bu çadır kent 10 bin kişi kapasiteli olacak. Daha sonra ise bu rakama bir 10 bin daha ilave edilecek. Burasının tamamlanmasıyla geçici yerlerde konuk edilen Suriyeli mültecilerin tamamı buraya getirilecek” dedi. (www.kanal46.com)  


 

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2012, 14:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
fatma kara
fatma kara - 9 yıl Önce

meslegi yan gelip yatmak olan insanlara denir diyor.bu insanlar kendi yaşamları için vatanlarından kaçmışlardır.kurtuluş harbinde 15 likler unutmayalım.bizim atalarımız neden iltica etmemiş zulme karşı savaşmıştır enayilermi o mubarek insanlar.mülteciler ve güney doğuya harcanan hazineden cfıkan paradır.

SIRADAKİ HABER

banner63