"Hayrat Köyü"nde sıcak yuvaya kavuştular!

Rejim güçlerinin "varil bombalı" saldırıları sonucu evleri yıkılan aileler için İdlib'te 250 haneli "Hayrat Köyü" kuruldu.


Ülkelerindeki savaşta evleri yıkılan Suriyeli aileler, Hayrat İnsanı Yardım Derneğince İdlib'te kurulan köyde sıcak yuvaya kavuştu


Hama, Humus, Lazkiye, Halep ve Türkmen köylerinde düzenlenen hava saldırıları nedeniyle evlerinden olan aileler, sığındıkları İdlib'teki okullarda barınmaya başladı. Okulların açılması ve havaların soğumasıyla zor durumda kalan ailelerin imdadına Hayrat İnsan Yardım Derneği yetişti.


Mağdur ailelerin sesine kulak veren dernek yetkilileri, hazırlanan projeyle, 250 haneden oluşan yaklaşık 500 kişinin yaşadığı köy oluşturdu.


Savaşta eşini ve yakınını ve ailesini kaybeden yetimler, derneğin kurduğu köye sığınarak, sıcak yuvaya kavuştu. İki odalı yapılan evlerde barınan ailelerin gıdadan tefrişatına kadar bütün ihtiyaçları da Hayrat İnsani Yardım Derneği tarafından karşılandı.


Sıcak bir yuvaya kavuşmanın mutluluğunu yaşayan aileler, dernek yetkilileri ile özellikle Türkiye'nin uzattığı dost el için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ettiler. 


Hayrat İnsani Yardım Derneği Başkanı Hakkı Aygün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye'de yaşanan drama sessiz kalmadıklarını söyledi.


İdlib kentine bağlı Salkin kasabasında kurulan köyün önemine işaret eden Aygün, "Kurduğumuz köydeki evlerin her türlü ihtiyaçları karşılanmaya devam edecek. Bize destek veren vatandaşlarımızdan Allah razı olsun" dedi.


Köydeki evlerin kanalizasyonuna kadar her şeyin düşünüldüğünü ifade eden Aygün, dini, vicdani ve insani olarak mazlum insanlara her zaman el uzatmaya devam edeceklerini belirtti.


Dünyanın birçok bölgesinde mazlumların yanında olmaya gayret ettiklerini dile getiren Aygün, şöyle konuştu:


"İnşallah bundan sonraki süreçte yardımlara devam edeceğiz. Allah bu zulümden kurtulmayı nasip eylesin. Türkiye'den onlara hem selam getirdik, hem de kardeşliğimizin güçlü olduğunu göstermek istedik. Onlar burada mağdurken biz rahat uyuyamazdık. Büyüklerimizin verdiği destekle yetimlerin ve mazlumların yanında olmaya devam edeceğiz. Buralar için çok önemli projelerimiz var. Onları da belirli periyotlarla hayata geçireceğiz."


"Hayrat Köyü hayrı temsil etti"


Annesi Türk olan Yasir Wetti de yardım gönderen Türk halkına, özellikle de Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'na teşekkür ettiklerini söyledi.


Salkin'de kurulan köyün insanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için önemli olduğunu vurgulayan Wetti, şunları kaydetti:


"Dernek tarafından yapılan evlere mağdur insanlar yerleştirildi. Bu aileler daha önce Salkin'deki okullarda yaşıyordu. Ne zamanki eğitim başladı, biz de Hayrat İnsani Yardım Derneği'nden okullardaki ailelerin yapılan köydeki evlere taşınmasını istedik. Onlar da buraların inşaatını ve tefrişatını tamamlayarak aileleri buraya getirdi. Böylelikle okullarda eğitimler de devam etti. Hayrat Köyü hayrı temsil etti." 


 (AA)

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2014, 08:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63