İstanbul, Çanakkale, Bursa ve Ankara'yı gezdiler...

İstanbul, Çanakkale, Bursa ve Ankara'yı gezdiler...

Kahramanmaraş Köy ve Kasaba Muhtarları İstanbul, Çanakkale, Bursa ve Ankara’yı kapsayan beş günlük bir gezi düzenledi.

Geziye; Kahramanmaraş Köy ve Kasaba Muhtarları Derneği Yönetim Kurulu üyeleri ile Kahramanmaraş Çevre ve Kültür Derneği üyelerinin yanında Kahramanmaraş merkeze bağlı 22 köy ve kasaba Muhtarı da katıldı.

Gezi Kahramanmaraş’tan direkt İstanbul’a hareket edilerek başlandı. Birinci ve ikinci gün İstanbul’un tarihi ve turistlik yerleri olan Camiler, Türbeler, Müzeler, Surlar 1453 Etnografya Müzesi, Turgut Özal’ın ve Adnan Menderes’in mezarları ziyaret edildi. Üçüncü gün ise İstanbul’dan Çanakkale’ye hareket edildi.

Çanakkale’ye varan muhtarlara burada ecdadımızın bizler için Vatanımızı nasıl savundukları hangi zorluklarla mücadele ettiklerini Muhtarlara bir rehber eşliğinde anlatıldı. Muhtarlarımız bu anlatılanlardan çok duygulandılar ve ecdatlarımıza dualarını eksik etmediler.

Gezinin dördüncü günü ise Çanakkale’den Bursa’ya hareket edildi Bursa’da ise Tarihi Camiler ve Turistik yerler hep birlikte gezilerek gezinin son durağı olan Ankara’ya hareket edildi. Ankara’ya gelen Muhtarlar direk TBMM’ye harekât ederek burada Kahramanmaraş Milletvekillerinden Dr. Cafer Tatlıbal, Av. Veysi Kaynak ve Fatih Arıkan ile bir görüşme yaptılar. Görüşmede Muhtarlarımızın Köyleri ile ilgili sorunları ve Muhtarların Sosyal haklarının iyileştirmesi konuları görüşüldü. Buradan Kahramanmaraş’a hareket eden Muhtarlarımız gezilerini böylece tamamladılar.

Kahramanmaraş Köy ve Kasaba Muhtarları Derneği Başkanı Hüseyin Bozkurt konu hakkında yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Gezi bizler ve Muhtarlar için gerçekten çok önemli bir gezi olmuştur, gezmiş olduğumuz yerlerin manevi havası yanında tarihi önemleri hakkında aldığımız bilgiler bizleri derinden etkilemiştir. Geziye katılan Muhtar arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.”

Kahramanmaraş Çevre ve Kültür Derneği Yönetim Kurulu üyesi Nihat Özden ise; “Bizlere; Bu tür geziler tarih bilincinin oluşması açısından büyük önem arz ediyor Muhtarlar ile düzenlediğimiz bu tür gezileri ilerleyen zamanlarda diğer meslek grupları insanlarla da devam ettirmeyi düşünüyoruz” dedi. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2010, 08:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER