İstanbul'da ‘Kurtuluş Günü Şenliği’ düzenlendi

İstanbul'da ‘Kurtuluş Günü Şenliği’ düzenlendi

Kahramanmaraş'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 94. Yıl dönümü münasebetiyle İstanbul'da faaliyet gösteren dernek ve sivil toplum kuruluşlarının ortaklaşa düzenlediği 4. Kurtuluş Günü Şenliği programı Bahçelievler Belediyesi sosyal tesislerinde yoğun katılım ile gerçekleştirildi.


Sosyal Tesiste Katılımcıların doldurup taşırdığı salonda yemek ikramlarından sonra milli mücadele sırasında ve sonrasında vefat eden tüm şehit ve gazilerimiz için Kuran ı Kerim ve dua okundu. Açılış konuşmasını tüm sivil toplum kuruluşları adına Afşinder Başkanı Ahmet ARDIÇ yaptı.


Afşinder Başkanı Ahmet ARDIÇ konuşmasında Maraşın düşman işgalinden kurtuluşunun 94. Yıl dönümünü kutluyoruz. 12 şubat İmanın birlik ve beraberliğin sembolüdür.12 şubat doğusundan batısına kuzeyinden güneyine topyekün bir kurtuluş mücadelesi vererek beraberce kazanılan bir zaferin adıdır. Düşman hiç durmuyor hergün bizi ayırmak ve aramıza fitne sokmak için çalışıyor. Bizlerde 12 şubatta olduğu gibi bugün de bir ve beraber olmaya ihtiyacımız var. Kahramanmaraşımız bugün artık bir Büyükşehir, İnşaallah tüm Kahramanmaraş sivil toplum kuruluşları ile yaptığımız istişareler neticesinde bizlerde buradan İstanbul a yakışan bir Kahramanmaraş Dernekler Federasyonunu 2014 yılı içerisinde hayata geçirme müjdesini vermek isterim dedi.


Sonra programı beraberce hazırlayan ve katkı sağlayan İstanbul daki Kahramanmaraş sivil toplum kuruluşları AFŞİNDER, MARAŞDER , TÜRKOĞLUDER, ELBİSTAN ELMUHAY VAKFI, ANDIRINDER, GÖKSUNDER, BÜYÜKTATLARDER, KÜÇÜKTATLARDER, KENTMARAŞDER, PAZARCIKDER, NURHAKDER, ELBİSTANDER,   başkanları sahneye davet edilerek program hazırlıklarından dolayı teşekkür edildi ve başkanlar kısa bir takdim konuşmaları yaptılar. Tüm başkanlar bizlere programlarda ev sahipliği yapan Bahçelievler Belediye Başkanı sayın Osman DEVELİOĞLU na ve Başkan yardımcısı hemşehrimiz Sayın Mevlüt UYAN beye ve Kahramanmaraş ın kahraman hemşehrilerine teşekkür ettiler. Mevlüt UYAN bey hemşehrileri ile beraber olmaktan duyduğu mutluluğu söyledi.


Bahçelievler Belediye Başkanı Osman DEVELİOĞLU ise konuşmasında bizler her zaman sizlerin emrindeyiz. Sizlere hizmet etmek için buradayız. Kahramanmaraş Türkiye nin gözbebeğidir. Ülkemiz için oynanan oyunlar için sürekli teyakkuzda olmalıyız.12 şubat bizim için bir mihenk taşıdır diyerek tüm katılımcılara teşekkür etti.


Türkoğlu derneği tarafından kurtuluş mücadelesinin sembolü olan Bayrak hadisesi tiyatro gösterisi olarak canlandırıldı. Katılımcıların tüylerinin diken diken olduğu oyunun sonunda tiyatro gösterisini yapanlar ayakta alkışlandı.


Afşinli sanatçımız Mahzuni Şerifin dost meclislerinde beraber çalıp söylediği Yaşar GÖREN de yöresel türkülerimizle katılımcıları hem duygulandırdı hem coşturdu. Bazı türkülere herkes eşlik etti.


Sonra vazgeçilmezimiz olan davul zurna eşliğinde halaylar çekilerek program sonlandı.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2014, 09:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER