İşte yaşam sevgisinden bir örnek

İşte yaşam sevgisinden bir örnek

Ellerini kullanamıyor ama o bir bilgi işlemci........Kahramanmaraş'ta spastik engelli bir kişi ayak parmaklarıyla bilgisayar kullanıyor, çalıştığı kurumun web tasarımını yapıyor.

Göksun'da erken doğum sonrası spastik engelli dünyaya gelen 34 yaşındaki Ahmet Elagöz'ün yaşam sevgisi herkese örnek olacak cinsten. Her iki elini de kullanamayan Elagöz, ailesinin desteğini alarak önce ilkokulu ardından ise liseyi iyi derece ile bitirdi. Ayak parmaklarıyla yazı yazan Elagöz, üniversite sınavına girerek Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) İktisat Fakültesi'ni kazandı.

Sağlık nedenleri dolayısıyla fakültenin ön lisans bölümünden mezun olan Elagöz daha sonra Kahramanmaraş İl Çevre ve Orman Müdürlüğü'nde işe başladı. Öğrencilik yıllarında bilgisayara merak saran Ahmet Elagöz ayak parmaklarını kullanarak bilgisayar kullanmaya başladı. Elagöz, şimdi bilgisayarla ilgili her türlü işlemi yapabiliyor. Bilgisayarı söküp- takıyor, arızalarını kendi başına giderebiliyor. 10 yıl önce başladığı kurumda önemli mesafeler kat eden Ahmet Elagöz, bilgi işlem bölümünde çalışıyor. Ayak parmaklarıyla bilgisayar kullanan Elagöz kurumun web tasarımını da yapıyor.

Bilgisayara çok meraklı olduğunu söyleyen Elagöz, "Bu tamamen insanın azmiyle ilgili bir durum. Daha küçükken nasıl bilgisayar kullanabilirim diye düşünmeye başlamıştım. Uzun mücadelenin ardından şimdi ayaklarımın yardımı ile bilgisayarda her türlü işlemi yapabiliyorum" diye konuştu. Engelli vatandaşlara herkesin destek olması gerektiğini de hatırlatan Ahmet Elagöz, bu konuda ilk olarak ailelere büyük görev düştüğünü kaydetti. Anne ve babasının kendisine inanılmaz destek çıktığını ifade eden Elagöz, hayata tutunabilmek için bu tür girişimlerin engelliler için önemli olduğunu vurguladı. (Kaynak: Haber 46 - www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2009, 05:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63