Kahramanmaraş'ın deprem gerçeği

Kahramanmaraş'ın deprem gerçeği

Kentsel bölgelerde en yıkıcı doğal afetler arasında deprem yer almaktadır. Büyük maddi kayıpların yanında birçok ölüme de sebep olmaktadır. Ülkemizde meydana gelen 1999 Kocaeli depreminde resmi kayıtlara göre 17972 kişi hayatını kaybetmiş, 120.000 aile evsiz kalmış ve 20 milyar USD civarında maddi kayıp meydana gelmiştir.

Deprem gerçeğini 1999 depreminden sonra öğrenen ve daha bilinçli olan insanlarımızın yanında, bu yıkıcı ve büyük doğal afetten oyuncak gibi bahseden insanlarımızın da sayısı hiç az değildir. Özellikle yaşadığım memleketim Kahramanmaraş ‘ta deprem gerçeğini kabullenmeyen ya da kabullenmeyi istemeyen bir çok insanımız vardır. Gerçek olan şu ki; Deprem gerçeği Kahramanmaraş ‘ı birinci dereceden ilgilendiriyor. Çünkü Doğu Akdeniz’den başlayarak Bingöl –Karlıova’ya kadar uzanan ve K.maraşı da içine alan Doğu Anadolu Fay hattı geçmektedir. Jeologların verdiği bilgilere göre bu fayda enerji birikimi meydana geldiği ve enerji birikiminin eninde sonunda boşalacağını söylemektedirler. Sonuçta da istenmeyen en korkutucu durum meydana gelecektir.

Kahramanmaraş ilinde Deprem Hasar Riskini artıran en önemli faktörlerin başında; Aşırı Nüfus artışı buna bağlı konut talebi, yanlış arazi kullanımı ve yapılaşma (özellikle Alüvyon, kalın kum, çakıl depolarının bulunduğu şehrimizin Güney ve Doğu kesimlerinde.), ilimizin tektonik şartlarına uymayan yukarı katlardaki çıkmalar, inşaat alanında beton dökmede, yanlış yöntemlerin devam etmesi gibi bir çok faktör depremin etkisi artırmaktadır. Bu faktörlerin etkisiyle oluşacak yıkım için bir senaryo hazırlanmıştır.

Bayındırlık bakanlığının Kahramanmaraş için hazırlamış olduğu deprem senaryosuna göre, merkeze 20 km uzaklıkta, 7.3 şiddetinde ve 53 saniye süre zarfında meydana gelmektedir. Sonuçlar ise çok korkunçtur ve aşağıda ifade edilmiştir.

Kahramanmaraş Nüfusu : 326.198 (2000 Sayımı)
Mahalle Sayısı : 77
Konut Sayısı : 115.000 (Kahramanmaraş Belediyesi Numarataj Sistemi)
İşyeri Sayısı : 19.450

7022 Kişi Hayatını Kaybediyor.
17.662 Kişi Yaralı Tedavi Görüyor.

Yerle Bir Konut : 5 000
Yıkılmaya Maruz Kalmış Konut : 24 200
Orta Hasarlı Konut : 38 800
Hafif Hasarlı Konut : 47 000
Evsiz Kalan İnsan Sayısı : 250.700 Kişi


Bu senaryo en iyi duruma göre hazırlanmıştır ve gerçekte Kahramanmaraş ta 7.3 şiddetinde bir deprem olduğunda meydana gelecek sonuçlar yukarıdaki sonuçlara kıyasla daha çok korkunç ve acı olacaktır. Bu acıyı yaşamamak için; 1999'dan sonra yapılan ve 1999 deprem yönetmeliğine hatta mümkünse 2006 deprem yönetmeliğine uygun yapıları tercih etmemiz gerekmektedir. Ayrıca Kahramanmaraş ta inşaat mühendisleri odasının onayladığı tüm projeler 7.3 şiddetindeki depreme dayanmanın yanında en az 8 şiddetindeki depremi rahatlıkla atlatacak kapasitesi vardır. İnşaat mühendisleri odasının onayladığı ve uygularken hata yapılmayan yapılar depremle savaşacak tabi diğerleri ise korkunç sonla yerle bir olacaktır.

ALİ HAYDAR AKÇAKALE
İnşaat Mühendisi

(ARME Mühendislik
Tel.: 0.344 223 17 35)
e-mail: arme_muhendislik@hotmail.com

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2008, 08:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63