Kahramanmaraş merkezde susuz köy!

Kahramanmaraş merkezde susuz köy!

Kahramanmaraş İl Özel İdaresi 'KÖYDES' kapsamında; dağ-tepe demeden birçok köy yollarını asfaltladı ve de susuz köylere, obalara su götürdü.

Kahramanmaraş merkez ve ilçeleri dâhil birçok köyde hemen, hemen her evde musluklardan akan su vardır.

'Susuz hayat düşünülemez.'.. Kahramanmaraş merkeze bağlı bir köy obasında ve de merkeze 5,6 km uzaklıkta ki bu köyde vatandaşlar adeta suya hasret kalıyorlar. İşte bu köy: Kılavuzlu köyü Akarca obası.

Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazı Tanılır'ın konağına yaklaşık bir kilometre mesafede. Yaklaşık 300 kişinin yaşadığı merkeze bağlı Kılavuzlu köyü Akarca obasında, köylüler su ihtiyaçlarını köyün tek çeşmesinden gidermeye çalışıyor. Geçen yıllara nazaran çok az akan çeşmeden su alabilmek için gece gündüz sırada bekleyen ve hatta birbirleriyle kavga eden köylüler, sadece içmek için su bulabiliyorlar.

Geçtiğimiz günlerde Kılavuzlu köyü Kahramanmaraş Belediyesi sınırlarına dâhil edildi. Kılavuzlu Köyünün bu obası ne olacak?

Köyde su yok, ana yol çukurlaşmış, her an bir kazaya neden olabilir. Köy muhtarı Bahattin Taşçı ise muhtar seçildiği günden beri bu obayla hiç ilgilenmemiş.

Bu obanın hemen yan tarafında Üngüt Mahallesi var eski adıyla Gedemen köyü. Kahramanmaraş Belediyesi içme suyunu Üngüt Mahallesine kadar verdi.

Çok uzakta değil Akarca Obasıyla suyun geçtiği yer yaklaşık 500 metre mesafede, ancak Kahramanmaraş Belediyesi yetkilileri bu obada yaşayan vatandaşlara, 'sizin evleriniz belediye sınırı içinde olmadığından belediye suyundan yararlanamazsınız' diyorlar. Ama buna rağmen Akarca Obası'nda yaşayan köylülerin bazıları belediye suyundan yararlanırken bazıları ise bu sudan mahrum bırakılıyor.

Ben inanıyorum ki, Sayın Valimiz Mehmet Niyazi Tanılır bir an önce bu susuzluk olayına el atar ve vatandaşları evlerinde musluklarından akan suya kavuşturur.

MAHMUT BEYAZ
MEMLEKET GAZETESİ
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2009, 11:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63