Kapatılmayan çukur 3 çocuğa mezar oldu!...

Kapatılmayan çukur 3 çocuğa mezar oldu!...

Kahramanmaraş'ın merkeze bağlı Döngel Köyü'nde, sel ve taşkınlardan korumak amacıyla oluşturulan setin yapımı sırasında açık bırakılan ve yağmurla birlikte su dolup, gölet haline gelen ve 2 aydır kapatılmayan çukur, 3 çocuğa mezar oldu. Aynı sınıfta okuyan, akşam eve gelmeyince yapılan aramada gölette cesetleri bulunan çocukların aileleri sinir krizi geçirdi, sınıflarında da arkadaşları gözyaşı döktü.

Döngel İlköğretim Okulu 3'üncü sınıf öğrencileri 8 yaşındaki Davut Akçadağ, yaşıtı Erdem Dağ ve 9 yaşındaki Mehmet Akif Koca'nın dün akşam evlerine dönmemesi üzerine aileleri jandarmaya haber verdi. Jandarma ekipleri, köy muhtarı, çocukların aileleri ve köylülerin yaptığı 2 saat süren arama sonunda, aynı sınıfta okuyan çocukların köyün yakınlarında, sel ve taşkın koruması olarak set yapımı sırasında açılıp, yağmur suları ile dolan gölette cesetleri bulundu. 2 aydır kapatılmayıp, gölet haline gelen çukur 3 çocuğa mezar oldu.

Çocukların, göletin yanında bulunan 10-15 metre yükseklikteki beton setin üzerine oyun amaçlı çıktıkları, birinin gölete düşmüş olabileceği, diğerlerinin de kurtarma amacıyla aynı gölete girip, birlikte öldükleri ihtimali üzerinde duruldu. Çocukların cesetleri Kahramanmaraş Devlet Hastanesi morgundaki otopsinin ardından ailelerine teslim edildi. Çocukların aileleri sinir krizi geçirirken, okudukları okuldaki sınıf arkadaşları da gözyaşı döktü.

Döngel Köyü Muhtarı Cuma Ali Gök, "3 çocuk aynı sınıfta okuyordu. Akşam saatlerinde evlerine dönmeyince aramaya başladık. Köyün yakınındaki gölette cesetlerini bulduk. Üzgünüz" dedi.

Ölen çocuklardan Davut Akçadağ'ın akrabası Döngel Köyü eski azası Erdal Akçadağ da, çocukların boğulduğu göletin, set inşaatı sırasında açıldığını, daha sonra da su ile dolup, gölete dönüştüğünü belirterek, şunları söyledi:

"Harç yapımı sırasında açılan çukurlar vardı, kapatacaklardı, kapatmadılar. 2 aydır böyle duruyor. Sel taşkını için köyümüzün yakınında set inşa ediyorlardı. 3 çukur vardı. Ancak, bu çukurların açıldığı yerlerde su tahliyesi için borular vardı. Bu boruların önünü açmalarını ve suyun tahliyesini sağlamaları konusunda özellikle şirket yetkililerini uyarmıştım. Beni dinlemediler. Çukurları da doldurmadılar. Köyümüzde düğün vardı. Çocukları düğünde sandık, orada olmadıklarını öğrenince aramaya çıktık. Çukurda cesetlerini bulduk. Çocuklar, hiçbir güvenlik önlemi de olmayan set duvarlarının üzerine çıkmışlardır. Çocuklar duvarda oynadıktan sonra çukurun olduğu yere geçmiş ve oraya düşmüşlerdir. Biri düşmüş, diğerleri de onu kurtarayım derken düşmüş, boğulmuş olabilirler. Suyun dibi milli olduğu için batan kişinin çıkması da imkansız. Başka canlar son bulmadan bu çukur kapatılsın."

Ölenlerden Erdem Dağ'ın babası köy imamı Cafer Dağ ise, "3'ü birlikte büyüdüler. Hepsi de çocukluk arkadaşıydı. Oğlum o bölgeye gitmezdi, gidenlere de uyarılarda bulunurdu. Ben de hep tembihlerdim. Ama eceli böyle imiş. Takdiri ilahi böyle imiş" diye konuştu. (DHA)

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2010, 10:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63