Kimliği çalındı 3 milyon borcu 36 davası çıktı!

Kimliği çalındı 3 milyon borcu 36 davası çıktı!

Kahramanmaraşlı bir kişi, 11 yıl önce İstanbul'da çalınan kimliğinin kullanılarak iki şirket kurulduğunu ve kendisine 3 milyon lira borç çıkarıldığını iddia etti.


İş bulma ümidiyle gittiği İstanbul’da kimliğinin çalınması sonucu, dolandırıcılar tarafından adına sahte şirketler kurulan konfeksiyon ustası Şadi Vakkas İşçi, yıllardır mahkeme mahkeme dolaşıp suçsuzluğunu ispat etmeye çalışıyor. Hakkında bugüne kadar çeşitli illerde 36 ayrı dava açılan İşçi’nin sahte belgeler nedeniyle yaklaşık 3 milyon lira borcu olduğu iddia edildi. 7 yıldır sürdürdüğü hukuk mücadelesinde 15 ayrı şehirde 36 mahkemeye giren İşçi, davaların hepsinden beraat etti. Ancak işçinin başı şimdi de vergi borcu nedeniyle Maliye ile dertte. Hiç gitmediği İzmir ve Uşak’ta adına açılan şirketlerin 30 bin TL vergi borcu çıkan İşçi, bu borcu ödeyemezse hapis yatacak.


Kahramanmaraş'ta yaşayan evli 3 çocuk babası 45 yaşındaki Şadi Vakkas İşçi, 2003'de çalışmak için İstanbul'a gitti. İddiaya göre, kardeşinin Zeytinburnu'ndaki evinde yaşanan hırsızlık olayı sırasında, İşçi'nin evdeki bazı zihniyet eşyası ve kimliği çalındı. Polis merkezine giderek kimliğinin çalındığını bildiren İşçi, olaydan bir ay sonra geldiği Kahramanmaraş'ta çalınan kimliğinin yerine yenisini çıkarttı.


Yurt dışında çalışmak için 2007'de adliyeye sabıka kaydı almak için gittiğinde, hakkında 36 dava açıldığını ve mal varlığına ihtiyati tedbir kararı konulduğunu ve hakkında yakalama emri çıkartıldığını duyan İşçi, bu haberle yıkıldı.


İşçi, gazetecilere yaptığı açıklamada, konfeksiyon işçisi olduğunu, evine gelen tebligatla kendisinin İstanbul'da çek imzaladığını ve ödenmediğini öğrendiğini belirtti.


Çalınan kimliğiyle şirketler kurulup, yazılan çeklerle de bir çok insanın dolandırıldığını, bunun üzüntüsünü yaşadığını dile getiren İşçi, şunları kaydetti:


"Bizim hukuk mücadelemiz başladı. Bendeki kimlik sahte, diğer dolandırıcıların çıkarttığı kimlik gerçek kimlik görünüyordu. Kimseye bir şey anlatamıyorsunuz, mahkemeler süresince avukat yakalanırsam tutuklanarak cezaevine gönderileceğimi öğrendim. Bu yüzden kaçak hayatı yaşadım. İş verenler farklı gözle bakıyor, sicil kaydı yüzünden iş vermiyorlar. Evden 2 yıl ayrı kaldım. Hukuk mücadelesi süresince çocuklarımı göremedim, bayramları dahi ailemden uzakta geçirdim."


Maliye Bakanlığı'ndan iyi haber bekliyor


İşçi, 7 yıllık hukuk mücadelesinin ardından, hakkında açılan 36 dava ve 3 milyon liraya yakın borçtan, mahkemede alınan el yazısı örnekleri ve verdiği parmak izi sonucu beraat edip aklandığını ifade etti.


Son olarak kimliği üzerinden kurulan şirketlerin 30 bin lira vergi borcu çıktığını dile getiren İşçi, Vergi Mahkemesine açtıkları davanın olumsuz sonuçlandığını, Maliye Bakanlığına müracaat ettiklerini, oradan güzel bir cevap geleceğine inandığını sözlerine ekledi.


Konfeksiyon çalışanı olan Şadi Vakkas'ın eşi Meziyet İşçi ise bu süreçte çocuklarına hem annelik yaptım hem babalık yaptığını ve çok zor dönem geçirdiklerini söyledi.


İşçi, artık ayaklarının üzerinde durmaya çalıştıklarını, Maliye Bakanlığı'ndan gelecek iyi bir haberle de omuzlarındaki yükün tamamen hafifleyeceğini sözlerine ekledi.


(AA)

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2014, 11:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner67