'Kontör yazdınız ama o para istedi'

'Kontör yazdınız ama o para istedi'

Halkı kontör dolandırıcılarına karşı bilinçlendirmek için çalışma yapan polis, hiç tahmin etmediği fıkra gibi bir durumla karşılaşınca, bazı değişiklikler yapmak durumunda kaldı.

Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği ekipleri, vatandaşların mağdur olmasını engellemek için, bir süre önce, kentin işlek caddeleri, marketler ile banka şube ve ATM’leri önüne, kontör dolandırıcılığına karşı yaklaşık bin uyarı broşürü astı.

Polis, bu broşürlerde, "Sizi telefon ile arayarak, kendisini polis, asker veya adliye personeli olarak tanıtan kişilerce çeşitli sebepler gösterilerek yapılan cep telefonu kontör taleplerine itibar etmeyiniz. Unutmayınız ki polis kontör istemez" uyarısına yer verdi.

Hesaba 5 bin lira yolladı

Bu çalışma sonucu son günlerde kontör dolandırıcılığı sayısında önemli azalmanın olduğunu tespit eden polis, bu sefer, kontör yerine para isteyen dolandırıcıların mağdur ettiği vatandaşlarla karşılaştı. ATM'den işlem yaptıktan sonra kendisini arayan ve polis olduğunu söyleyen bir kişinin istediği hesaba 5 bin lira aktardıktan sonra dolandırıldığını anlayarak Çarşı Polis Merkezi'ne başvuran bir vatandaş olduğu yönünde bilgi alan ekipler mağdur vatandaş ile dolandırıcılığın nasıl yapıldığına ilişkin görüştü.

“ATM önüne uyarı broşürleri astık. Görmediniz mi?” diye sorduğu vatandaştan, "Gördüm, okudum da. Ama orada kontör yazıyordu" cevabını alan polis, başka mağdurların da ortaya çıkması üzerine, yeni bir karar aldı.

"Kontör dolandırıcılığı" başlıklı uyarı broşürü metnindeki ifade "Unutmayın ki polis kontör ve para istemez" şeklinde değiştirildi. (Trabzon - Mynet)
Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2010, 07:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66