KSÜ Yönetimi Basına İftar Verdi

KSÜ Yönetimi Basına İftar Verdi

Kahramanmaraş’ta görev yapan yerel ve ulusal basın mensupları ile iftar yemeğinde bir araya gelen Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Fatih Karaaslan ve yönetimi geç saatlere kadar sohbet edip basın mensuplarından gelen soruları cevapladı.


KSÜ Avşar Yerleşkesi Merkez Kafeteryadaki VİP salonda misafirlerini ağırlayan Rektör Karaaslan,  davetliler ile tek tek ilgilenerek hepsine ‘Hoş geldiniz’ dedi. Yaklaşık 70 adet yerel ve ulusal basın mensupları ile köşe yazarlarının katıldığı iftar yemeğinde Rektör Karaaslan’a Rektör Yardımcıları Prof.Dr. İsmail Bakan, Prof.Dr. Ahmet Tutuş, Genel Sekreter Ö.Rüştü Ertuğrul, Genel Sekreter Yardımcısı Mithat Karaaslan ile Yapı işleri Teknik Daire Başkanı Mustafa Kemal Hançerli eşlik etti.  


İftar yemeğinin ardından yönetimde bulunduğu 3,5 yılla ilgili kısa bir bilgi veren Rektör Prof.Dr. Karaaslan kendileri içinde öz eleştiri yaptı. Karaaslan konuşmasında şöyle dedi; “ Değerli arkadaşlarım bu güzel ramazan gününde iftarı birlikte açma fırsatı verdiğiniz için hepinize kendim ve üniversitem adına teşekkür ediyorum. Belki sizlere hissettiremedik ama şehrimizin diğer kurumları ile olduğu gibi basınımızla da iyi ve sıcak ilişkiler içinde olmak istedik ama bazı acemiliklerimizden dolayı her istediğimizi hayata geçiremedik. Ama yinede sizlere Üniversitemizde ne yaptık neleri hayata geçirdik onlardan kısaca bahsetmek istiyorum. Mesela geçtiğimiz gün şöyle bir hesap yaptım Avşar yerleşkemizde 2010 yılına kadar 129 bin metrekare (hastane hariç) kapalı alan inşa edilmiş, biz üç yıl içinde 65 bin beş yüz metre kare kapalı alanın bir kısmını bitirdik, bir kısmı devam etmekte ve bir kısmını da ihaleye çıkardık. Yani 15 yıldı yapılanın % 57’sinin bir kısmını tamamlamış bir kısmını devam ettirir durumdayız. Üniversitemiz yaşıtlarımızdan fizik kapasite olarak % 50 oranında geriydi bunun için öncelikli olarak alt yapı ile ilgilenmek zorunda kaldık ve çok şükür bu açığımızı kapatmak üzereyiz. 18 binden aldığımız öğrenci sayısını 27 bine çıkardık bunun yanı sıra üniversitemize ilk defa 300 tane Afrika’dan, Ortadoğu’dan, Uzakdoğu’dan yabancı öğrenci aldık. İki tane sizlerinde görmenizi arzu ettiğimiz çok donanımlı stüdyolarımızda Uzaktan Eğitime başladık. Şehirle ilişkilerimiz hayal ettiğimizin yarısı kadar ancak gelişti. Yani İşadamlarımızla, sanayicilerimizle ve şehrimizle ilişkilerimizin gelişebilmesi için aradaki sınırların kalkması için çok uğraştık ve uğraşıyoruz. Teknokent onun için iyi bir zemin oluşturuyor, inşallah bundan sonraki zaman diliminde sosyal ilişkilerimiz daha hızlı bir şekilde gelişecek. Bu konuda istediğimiz düzeyde olmadığımızı söyleyebilirim ama başlangıçtaki duruma göre çok, çok ilerideyiz. Sadece hayal ettiğimize ulaşamadık” dedi.


BU GURUR HEPİMİZİN


KSÜ’nün Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksinde 23. sıraya gelmesinin kendileri için gurur verici olduğunu ve Kahramanmaraşlıların artık üniversiteleri ile gurur duyabileceklerini belirten Rektör Karaaslan: “ TÜBİTAK tarafından değerlendirilen ve Bilim Saniye ve Teknoloji Bakanlığımız tarafından açıklanan “Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi”nde Türkiye’de ki tüm üniversiteler arasında 23. sıraya yükseldik, 2012 yılında yapılan ilk değerlendirmede 41. sırada iken 2013 yılında 33. sıraya yükselme başarısını gösterdik ve bu yıl 23. sıraya yükseldik. Bunlar bizim Ar-Ge çalışmalarımız, diğer üniversiteler ile olan ilişkilerimiz, patentlerimiz, yenilikçi fikirlerimiz, Teknokent ile gelişen ticari girişimlerimiz dolayısıyla geldiğimiz noktadır. Geçen yıl 33. sıraya geldiğimizde ben daha iyi noktaya geleceğimizi söylemiştim, şimdi 23. sıradayız ve ben daha iyi noktaya geleceğimizi yine söylüyorum. Bu noktada çok iyi bir nokta Türkiye’de ki 179 Üniversitenin içinde 23. sırada, 105 Devlet Üniversitesi arasında da 16. sırada olmak çok gurur verici bir olay ve biz bu gururu Kahramanmaraş’la paylaşmak istiyoruz” dedi.


HEDEF 2 YILDA 35 BİN ÖĞRENCİ


Daha önce Diş hekimliği Fakültesi’nin açılması için YÖK’e müracaat ettiklerini, yakın zamanda da Hukuk Fakültesi için müracaat edeceklerini dile getiren Karaaslan konuşmasına söyle devam etti; “ Sevgili arkadaşlar YÖK bu talepleri anında cevaplandırmıyor, talepleri önce topluyor, sonra değerlendirmesini yapıyor inşallah en azından bunlardan birine kavuşuruz, bakın 18 binde devraldığımız aldığımız öğrenci sayımız, 3 yılın sonunda 27 bine çıktı, 2014-2015 Eğitim Öğretim yılında 30 bini, 2015-2016 yılında da 35 bini geçmek istiyoruz. Biz şu 3,5 yılda Üniversitemizin alt yapısını neredeyse tamamladık ya,  bu yıldan sonra artık dikey büyümenin zamanı geldi diyorum. İşte bu hedefi yakalamak için Türkiye’nin her yerinden Kahramanmaraş’a öğrenci çekmek adına öğrencilerimiz, hatta Kahramanmaraş halkı ve esnafı için ‘Sosyal Yaşam Merkezi’ yapım ihalesine çıktık, bu işle ilgilenen Kahramanmaraşlıların ilgisini bekliyoruz, bu merkezin yapılması ile öğrencilerimiz gerekirse hiç çarşıya çıkmadan bütün ihtiyaçlarını bu yaşam merkezlerinden karşılayabilecek” dedi.


Yarım kalan işleri ve hayallerini gerçekleştirmek için tekrar aday olduğun dile getiren Rektör Karaaslan basın mensuplarından gelen soruları cevapladı. Sohbet havasında geçen yemek geç saatlere kadar devam etti.  

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2014, 13:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner66

banner63

banner67