Kur’an’da tavsiye edilen 40 yaş duası

Kur’an’da tavsiye edilen 40 yaş duası

Kur’an-ı Kerim, Fatiha Sûresi’ndeki duayla başlayıp Felak-Nâs’taki dualarla sona eriyor. Kutsal kitabın içinde duanın gereğini ve önemini bildiren birçok ayet bulunuyor. Ahkâf Sûresi’nin 15-19. ayetlerinde ise insanlara 40 yaşına eriştiklerinde nasıl niyazda bulunabilecekleri öğretiliyor.


Olgunluk yaşı nedir?’ diye kime sorarsak soralım, cevabı 40 yaş olacaktır. Bu yüzden kültürümüzde 40’ına merdiven dayamak, 40’ı aşmak deyimleri çok kullanılır. Gençlik telaşından, 30’ların kendini inşa etme arayışından geçmiş, düzenini kurup, görmüş geçirmiş biridir artık 40 yaşındaki kimse. Kendisinin gerçek manada farkına varmış, olgunlaşmanın doruklarındadır. Bunun neticesi olacak ki, insanoğlu bu evrede daha sağlıklı, geniş düşünür hale gelir. Fevri hareketlerinden de zamanla sıyrılır. Yakınlarıyla olan ilişkilerine daha fazla dikkat eder hale gelir. Anne-babasına, topluma, ailesi ve çocuklarına karşı olan vazifelerini daha iyi kavrar. Belki de bu sebeple 40 yaş, tam olgunluk yaşı olarak tanımlanıyor.


40 sayısı Kur’an’da üç yerde geçiyor


İlginçtir, pek çok peygambere vazifesi, 40 yaşında verilmiş. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e (sas) de bu yaşta peygamberlik vazifesi tebliğ edildi. Kur’an-ı Kerim’de de 40 sayısı üç yerde geçer. Hz. Musa’nın (as) Tûr’da geçirdiği kırk gece, İsrailoğullarının kırk yıl çölde perişan bir hâlde dolaşması ve Ahkâf Sûresi’nde kırk yaşına ulaşınca yapılması tavsiye edilen dua.


Kur’an-ı Kerim’in bize öğrettiği dua örneklerinden birisi olan Ahkaf Sûresi’nin 15-19. ayetleri, özellikle 40 yaşına basanlara hitap ediyor: “Biz insana, anne ve babasına güzel muamele etmesini emrettik. Zira annesi, onu nice zahmetlerle karnında taşımış ve nice güçlüklerle doğurmuştur. Çocuğun anne karnında taşınması ve sütten kesilmesi otuz ay sürer. Nihayet insan, gücünü kuvvetini bulup 40 yaşına girince, “Ya Rabbi, gerek bana, gerek anneme babama lütfettiğin nimetlerine şükür yoluna beni sevk et. Senin razı olacağın makbul ve güzel iş yapmaya beni yönelt ve bana salih, dine bağlı, makbul nesil nasip eyle! Rabb’im! Senin kapına döndüm, ben Sana teslim olanlardanım.” der. “İşte Biz, onların yaptıkları en güzel işlerini, taatlerini kabul edip, günahlarını affedeceğiz. Bunlar cennetlikler arasındadır. Bu, onlara söz verilen gerçek bir vaattir. Fakat bir de öyleleri var ki, kendisini imana dâvet eden anne ve babasına, ‘Öf be! Yetti artık! Benden önce nice nesiller ölüp de geri dönmediği hâlde, siz beni mezarımdan dirilip çıkarılmakla mı korkutuyorsunuz!’ derken, onlar, Allah’a sığınıp yalvararak oğullarına: ‘Yazık ediyorsun kendine! derler, imana gel, Allah’ın vaadi elbette gerçektir.’ O ise yine de, ‘Bu âhiret inancı eskilerin masallarından başka bir şey değildir.’ diye diretir. İşte onlar, kendilerinden önce insanlardan ve cinlerden gelmiş geçmiş topluluklar içinde, haklarında azap hükmü kesinleşmiş olanlardır. Çünkü onlar hüsrana uğramış kimselerdir. Herkesin, yaptığı işlere göre dereceleri vardır. Sonuçta Allah, onlara işlerinin karşılığını tam tamına ödeyecek, onlar asla haksızlığa maruz kalmayacaklardır.”


Dua, sadece 40 yaşındakiler için değil


Ayette 40 yaşına özellikle vurgu yapılıyor. Ancak duanın 40 yaşa gelince yapılmasını gerektiren bir şart yok. Nitekim rüşd çağında da bu duanın edilmesi gereği vurgulanıyor. Ayetlerde iki evlat tipinin karşılaştırılması yapılıyor, hayırlı ve hayırsız evlat profili çiziliyor. Karşılaştırmalı olarak iki tip sunularak, hayırlı evlat olmaya yönlendiriliyor. Buna göre her evlat iyi olsa, herkes iyi olmuş olacak.


Ayetlerde duadan önce, Yüce Allah’ın (cc) üzerimizdeki nimetleri hatırlatılıyor, şükredilmesi isteniyor. Anne babamıza bahşedilen nimetler zikrediliyor ve onlara da lâyıkıyla şükredebilme arzusu dile getiriliyor. Allah’ın hoşnut olacağı salih amel işleyebilme konusunda O’nun yardımı isteniyor. Sonraki ayetlerde ise hayırsız evlat ve onun özellikleri anlatılıyor.


ZAMAN

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2014, 08:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
Saliha balaban
Saliha balaban - 2 hafta Önce

Ahkaf süresini üç aylar içinde okudum her gün oğlumun huyu değişti namaza başladı .bilmiyordum. ney için okunduğunu bi arkadaş hizip hatim dağıttı.bana burayı okumak nasip oldu. Mealini okumak istedim sizin bu sayfanızı okudum. Evet Allah bana nasip etti dualarımı kabul buyurdu yakarışlarıma cevap verdi.dualarsız kalmayalım heran güzel dua edelim farkında olmadan rabbim doğruya yönlendiriyor Hamd olsun.

SIRADAKİ HABER