Maden şehitleri dualarla anıldı

Maden şehitleri dualarla anıldı

Kahramanmaraş'ta Çöllolar kömür sahasında 3 yıl önce meydan gelen göçüklerde yaşamını yitiren 11 madenci, göçük alanında düzenlenen törenle anıldı.


Göçüklerde hayatını kaybeden işçilerin yakınları kendileri için hazırlanan bölmelerde toplanıp dua ettiler.


6 ve 10 Şubat 2011 tarihlerinde Afşin-Elbistan B Termik Santrali’nin kömür havzası olan Çöllolar kömür sahasında meydana gelen göçüklerde 11 işçi hayatını kaybederken, bu işçilerden sadece Yaşar Alkaya ve Ruşen Demir’in cenazelerine ulaşılabilmiş, Jeoloji Mühendisi Halil Tatlı, Maden Mühendisi Nail Yılmaz, işçiler Hacı Mehmet İpek, Muhsin Koşan, Kemal Elmas, Cuma Yıldırım, Adnan Demir, Tuğran Gökhan ve Aydoğan Polat’ın cenazelerine ulaşılamamıştı.
Göçüklerde hayatını kaybeden 11 şehit madenci, Çöllolar kömür sahasını işleten Park Teknik A.Ş. ile Maden-İş Sendikası Elbistan-Afşin Şubesi tarafından düzenlenen bir törenle anıldılar. Törene madencilerin yakınları, firma ve sendika yetkilileri ile şehit madencilerin mesai arkadaşları katıldı.


Kur’an-ı Kerim’in okunduğu, duaların edildiği anma töreninde göçükte hayatını kaybeden madencilerin yakınları gözyaşlarına hakim olamadı.
Tuğran Gökhan’ın annesi Hatice Gökhan’ın fenalaşması üzerine, hazır bulunan ambulansta tedavisi yapıldı.


Program sonunda görüşlerini aldığımız Park Teknik Maden Dairesi Genel Müdürü Mustafa Kıraç, son çalışmalar hakkında şunları söyledi:
“Mayıs ayında çalışmaya başlamıştık. Daha sonra bizim verdiğimiz proje EÜAŞ tarafından kabul edilmedi. Çukurova Üniversitesi’ne şu anda EÜAŞ kendisi proje hazırlatıyor. Susuzlandırma projesini Şubat ayında görüşeceğiz. Eğer onda anlaşabilirsek Mart ayında da şev stabilizesi açısından görüşme yapacağız. Ümidimiz yine nisan, mayıs ayında başlamak. Şu anda çalışan işçi sayımız 240 civarında. Göçük olmadan önce bin civarındaydı. Ocak daha kuruluş aşamasında, ana makineleri gelmemiş, bunların operatörleri yerleşmemiş, ocak daha tam oturmamış. Eğer ocak tekrar oturursa binin üstünde işçi istihdam edilecek. Burada sadece şirketlerin değil, basının, siyasilerin, halkın, siyasilerin de buranın açılması için destek vermesi lazım. Ülkenin enerjiye ihtiyacı var. Doğalgaz ile aldığımız elektriğin kilovat saati 16 kuruşa mal oluyor, burada üretilecek kömürle 6 kuruşa mal oluyor. 9 kuruş bizim cebimizde kalıyor, dışarıya gitmiyor. Şehitlik için biz bir çalışma yaptık. Kahramanmaraş Valiliği’ne gerekli müracaatımızı da yaptık. Burada şehit olan arkadaşlarımızdan ikisinin ailesi muvafakat vermedi. Onlar da muvafakat verirlerse bu bahar şehitliğimizi de yapacağız. Bununla birlikte şu an drenaj çalışmamız sürüyor.”
Maden-İş Sendikası Elbistan-Afşin Şube Başkanı Adil Bölükbaşı ise, sendika olarak her zaman madenci şehitlerin yanlarında olacaklarını belirterek, “2011’de olan göçükten dolayı Park Teknik ve Maden-İş olarak Mevlid-i Şerif okutuyoruz. Tabii ki acımız büyüktür, Allah kimseye böyle bir acı göstermesin, vermesin. Geride kalan madenci şehitlerimizin çocuklarının sendika olarak yanlarındayız, yanlarında olmaya da devam edeceğiz.”(İHA)

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2014, 12:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER