Milyon dolarlık pabuç imha edildi

Milyon dolarlık pabuç imha edildi

Iraklı gazetecinin ABD Başkanı Bush'a fırlattığı pabuçların imha edildiği belirtildi. Pabuçlar 10 milyon dolara satın alınmak istenmişti.

ABD Başkanı George Bush'a ayakkabılı saldırıda bulunduğu için tutuklanan Iraklı gazetecinin tahliye talebi de reddedildi. Muntazar El Zeydi'nin dosyasına bakan yargıç Diya El Kenani, "Gazetecinin avukatı aracılığıyla yaptığı kefaletle tahliye talebini, soruşturmanın selameti ve gazetecinin can güvenliği bakımından reddettik" dedi.

Yargıç, "Serbest kalması, bombalı saldırılar ve eylemler yüzünden bizzat kendisi için tehlikeli olabilir. Diğer gazeteciler peşine düşebilir. Hukuki açıdan bakacak olursak da suç işledi. Kefalet talebini reddetme hakkımız var" diye konuştu.

29 yaşındaki Iraklı gazeteci, pazar akşamı Bağdat'ta basın toplantısı sırasında küfrederek pabuçlarını Amerikan liderine fırlatmış, ancak hedefi tutturamamıştı. Gazeteci, misafir devlet başkanına "saldırı girişiminden" yargılanırsa 1 ila 5 yıl, "saldırıdan" yargılanırsa 5 ila 15 yıl hapis cezasına çarptırılabilecek.

Bu arada Zeydi'nin fırlattığı ayakkabıların tahlilleri yapıldıktan sonra imha edildiği bildirildi. Ayakkabılarda patlayıcı bulunup bulunmadığının araştırıldığı, patlayıcı bulunmadığı Amerikalı ve Iraklı emniyet yetkililerince belirlendikten sonra da ayakkabıların imha edildiği öğrenildi. Yargıç Kenani, bu davanın en önemli delili olan ayakkabıların yok edilmesinin, davanın seyrini etkilemeyeceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2008, 14:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63