Narlı’da gerginlik, kent merkezinde ise durum sakin…

Narlı’da gerginlik, kent merkezinde ise durum sakin…

Kahramanmaraş’ta 1978 yılında meydana gelen ve 105 kişinin yaşamını yitirmesi ile sonuçlanan kanlı Maraş olaylarının 33. yıldönümü nedeni ile Narlı beldesinde anma etkinliği yapılırken, kent merkezinde ise şu ana kadar herhangi bir hareketlilik yaşanmadı.


Pazarcık ilçesine bağlı Narlı beldesindeki Cemevi’nde saat 11’de başlayacağı duyurulan anma etkinliği için büyük çoğunluğunu il dışından gelenlerin oluşturduğu ve yaklaşık 300-400 kişilik bir kalabalığın Kahramanmaraş kent merkezine gitmek istemelerine güvenlik güçleri izin vermiyor.


Yoğun yağmur altında Gaziantep karayolu üzerinde toplanan ve yolu keserek sloganlar atan kalabalık ile güvenlik güçleri arasında bu nedenle gerginlik yaşanırken, jandarma ve polis ekipleri geniş güvenlik önlemleri aldı. Etkinliğe CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat da katılıyor.


Kahramanmaraş kent merkezinde de geniş güvenlik önlemleri alındı. Gaziantep, Osmaniye ve Kayseri yollarının giriş çıkışlarında tedbir alan ekiplerin geçen yıl kent merkezinde ilk kez düzenlenen anma etkinliğinin yapıldığı Hafız Ali Efendi (Müftülük) Meydanı ile Gar Meydanı girişinde önlem aldıkları görüldü. Bu arada kentin ana arterlerine bakan ara yol kavşaklarında polis ekipleri yer alıyor.


Bilindiği gibi; olayların üzerinden 32 yıl geçtikten sonra Kahramanmaraş’ta ilk defa geçen yıl bir anma mitingi yapan Alevi Bektaşi Federasyonu’nun (ABF) bu kez Maraş olaylarının 33. yıldönümü nedeni ile Kahramanmaraş kent merkezinde yapmak istedikleri anma mitingini Valilik erteledi. Özellikle PKK ve diğer yasadışı örgütlerin kalabalık arasına sızarak provokasyon yapabileceği duyumları üzerine böyle bir karar alındı.


Öte yandan; Kahramanmaraş’ta yaşayan Alevi ve Türk toplumlarının ileri gelen kanaat önderleri ile sivil toplum örgüt yöneticileri ve siyasi parti temsilcileri daha önce yaptıkları açıklamalarda sağduyu ve birlik çağrısında bulunarak kabuk bağlayarak iyileşmiş olan yaranın yeniden kaşınmasının kimseye fayda getirmeyeceğini bunun yerine olayların gerçek faillerinin bulunabilmesi için çalışmalar yapılması gerektiği görüşünde birleştiklerini duyurdular. (www.kanal46.com)


 

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2011, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63