Sahte araç muayenesi yapan şebeke yakalandı!

Sahte araç muayenesi yapan şebeke yakalandı!

Kahramanmaraş’ın da aralarında bulunduğu 6 il’de gerçekleştirilen eşzamanlı operasyonla muayene yapılamayacak durumda olan araçların muayene işlemlerini gerçekleştiren bir şebeke çökertildi.

Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı uzun süreli istihbari çalışmalar neticesinde, Kahramanmaraş, Adıyaman, Mardin, İstanbul, Mersin ve Hatay’da gerçekleştirilen operasyonla 3'ü İstanbul'da yakalanan toplam 14 kişilik bir şebeke çökertildi.

Araç muayene istasyonlarının özelleştirilmesinin ardından, Kahramanmaraş’ta sigortacılık işleriyle uğraşan Bünyamin T.’nin (27) Adıyaman, Mardin, İstanbul, Mersin ve Hatay illerindeki bazı sigortacılar ile irtibatlı olarak, muayenesi yapılamayacak durumda olan ve maliyeye vergi borcu bulunan araçların muayene işlemlerini yaptırdığı, Mardin’deki iki şahsın da sahte araç muayenesi yaparak haksız kazanç elde ettikleri tespit edildi.

Bunun üzerine harekete geçen Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü ekipleri gerçekleştirdikleri operasyonla Bünyamin T. (27), Ökkeş T. (48), Hayrettin Y. (25), Halil Ö. (39), Cesur O. (34), Rıdvan E. (29), Hüseyin E. (34), Mustafa E. (38), Arif S. (29), Bünyamin Ş. (41) ve Durdu A. (28) gözaltına alındı.

Operasyonda yakalanan şahısların ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda, 1 adet kaleşnikof tüfek, 4 adet ruhsatsız tabanca ve bu tabancalara ait şarjör, 1 adet kuru sıkı tabanca, 16 adet kaleşnikof mermisi, 11 adet tabanca mermisi, 8 adet bilye atar mermi, 45 adet araç ruhsatı, 59 adet ruhsat fotokopisi, sahte muayene yapımında kullanıldığı değerlendirilen 3 adet bilgisayar kasası ile 2 adet yazı ve şüphelilerin birbirleri ile bağlantısını gösteren belgeler ele geçirildi.

Kahramanmaraş Emniyet Müdürü Necdet Çelikbilek konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “Sahte araç muayenesi yaptırarak haksız kazanç elde edilmesi ve devletimizin vergi kaybına uğratıldığının tespit edilmesi üzerine 6 İl’de başlatılan eş zamanlı operasyonla 14 kişi yakalandı. Şüphelilerin birbirleri ile bağlantısını gösteren belgeler, kargo evrakları, not kağıtları ve ajandalar da ele geçirilmiştir. Ben arkadaşlarıma, hem devleti zarara sokan, hem de vatandaşlarımızı dolandıran, bu şer adamlara karşı yürüttükleri çalışmalardan ötürü arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Vatandaşlardan bu konularda hassasiyet ve duyarlılık göstermesini istiyorum. Böyle sahtekar kişilere değil de, gerçekten devlet adına tescillenmiş mutemed güvenilir kişilere teveccüh göstermelerini istiyorum” dedi.

Daha sonra yakalanan 14 kişiden 11’i emniyetteki ifadelerinin ardından adliyeye sevk edildi. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2009, 08:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63