Şair-Yazar Kenan Seyithanoğlu vefat etti..

Şair-Yazar Kenan Seyithanoğlu vefat etti..

Uzun süredir hastalığı devam eden Kenan Seyithanoğlu bugün vefat etti.


Son olarak hastalığına rağmen “Asım’ın Nesli” projesini hayata geçirmeye çalışmaktaydı. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.


Merhumun cenazesi yarın(03.03.2103) ikindi namazını müteakip Ataşehir- İSTANBUL camiinden kaldırılacaktır.


KENAN SEYİTHANOĞLU kimdir?


Yayıncı. Şair. Maraş’ta 1937’de doğ­du. İlkokulu Maraş’ta okudu. Maraş İmam-Hatip Lisesi’ni 1959’da bi­tirdi. Okulun ilk mezunlarından­dır. Üniversite imtihanlarına gir­mek için Maraş Lisesi’ni dışardan bitirdi. 1970’de İstanbul Üniver­sitesi Türkoloji Bölümünü bitirdi. İstanbul Müftülüğünde murakıb olarak çalıştı. Atatürk Üniversitesi İslâmî İlimler Fakültesinde 1972’de Türkçe-Kompozisyon okutmanı olarak görev yaptı. 1973’de yayıncı­lığa başladı. Bu alanda büyük başarı gösterdi. Tüm bir İslâm âleminde örneği bulunmayan “Doğuştan Gü­nümüze İslâm Tarihi” gibi bir pro­jeyi gerçekleştirdi. Bir ara Mimar Sinan Üniversitesinde Osmanlıca öğretim görevlisi olarak çalıştı ise de yayıncılıktan kopamadı.


Gençliğinde Maraş’ta muhâfazakar kesimin ilk derneğini kurdu. İki dönem “Adım” gazetesini çıkardı. Muhâfazakar bir nesil yetişmesi hu­susunda elinden gelen her şeyi yaptı. Aynı gayreti İstanbul’da da göster­di. Maraşlılara sâhip çıktı. Yaptığı yayınlarla, çıkardığı eserlerle Türk-İslâm kültürüne katkılarda bulun­du. Maraşlılara hizmet için dernek­ler kurdu. Ömrünü sosyal kültürel hizmetlerle geçirdi.Rubai türü şiirin son temsilcilerindendir.


 


Dileğim


Yok kendim için yok diyebilmek dileğim


Maziyi dürüp her şeyi silmek dileğim


Sorsaydı eğer Rabbim, derdim ne olur


Her öksüzü mesut görebilmek dileğim.


Yalvarışım


Çek perdeyi artık sona kalsın varışım


Küstüm sanarak küsme sakın ben barışım


Bir gün biter elbet bu yolun son virajı


Mehtaba değil nuru için yalvarışım.


                                  Kenan Seyithanoğlu


 

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2013, 14:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Biçkes
Mehmet Biçkes - 8 yıl Önce

Kenan ağabeyimi 90 lı yıllarda Tanıma fırsatı buldum. Onunla tanışmaktan son derece mutlu ve bahtiyar oldum. Daha sonra birçok kez bir arada olduk. birlikte çalışmalar yaptık. DÖRT MEVSİM DERGİSİNİN ÇALIŞMALARI VESİLESİ İLE birlikte olduk. Allah Rahmet ini Esirgemez İşaallah. Ruhun Şad olsum,

SIRADAKİ HABER

banner63