Savaşın acısını eğitim aşkıyla unuttu

Savaşın acısını eğitim aşkıyla unuttu

Suriyeli üniversite öğrencisi, Kahramanmaraş'taki çadır kentte barınan 80 çocuğa Türkçe dersi veriyor.KAHRAMANMARAŞ (AA) - Ülkesindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan 27 yaşındaki Suriyeli üniversite öğrencisi Gays Eys, çadır kentte barınan çocuklara Türkçe öğretiyor.


Halep Üniversitesi Eğitim Fakültesi Matematik Öğretmenliği 4. sınıf öğrencisi Eys, rejime bağlı birliklerin saldırılarının artması üzerine yaklaşık 2 yıl önce Türkiye'ye geldi.


Daha sonra Kahramanmaraş'taki çadır kente yerleştirilen Eys, açılan kursta 6 ayda Türkçe öğrendi. Savaş nedeniyle eğitimine ara vermek zorunda kalan Eys, öğretmenlik hayalini ise kamptaki Suriyeli çocuklara Türkçe öğreterek gerçekleştiriyor. 


Eys, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okulu bırakmasıyla hayallerinin yıkıldığını ancak umudunu yitirmediğini söyledi.


Kahramanmaraş'a geldiğinde Türkçe bilmediğini anlatan Eys, "Burada açılan kursta yaklaşık 6 ayda Türkçe öğrendim. Şimdi herşey çok güzel. Türkçe öğrendiğim için çok mutluyum" diye konuştu. 


Suriye'de büyük acılar yaşadığını dile getiren Eys, kendilerine sahip çıkan Türk halkına teşekkür etti. 


Kamptaki Suriyeli çocuklara Türkçe öğrettiği için mutlu olduğunu anlatan Eys, "Öğretmenlik hayalimi Türkiye'de gerçekleştiriyorum. Kursta 80 öğrencim var ancak tek isteğim yarım kalan eğitimini tamamlamamak" ifadelerini kullandı.


AA


Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2014, 13:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner66

banner63

banner67