Söğütlü Ve Hasanalili Barajları İçin Süreç Başladı

Söğütlü Ve Hasanalili Barajları İçin Süreç Başladı

Tamamlanıp hizmete açıldığında 92 bin 750 dekar alanın büyük bir kısmını cazibe ile sulayacak olan Söğütlü ve Hasanalili Barajlarının çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başladı.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, “Tapkıran ve Hasanalili Mahalleleri, Hasanali ve Söğütlü Dereleri üzeri mevkiinde DSİ 20. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan Hasanali Barajı ve Söğütlü Barajı, Sulamaları, Malzeme Alanları, Kırma-Eleme Tesisleri, Yıkama-Eleme Tesisleri ve Hazır Beton Santralleri projesi ile ilgili olarak ÇED Süreci başlamıştır” denildi.
DSİ 20. Bölge Müdürlüğü tarafından, Elbistan’a bağlı Tapkıran Mahallesinin 2 kilometre güneybatısında yer alan Söğütlü Deresi üzerinde Söğütlü Barajı ile Hasanalili Mahallesinin 2 kilometre batısında yer alan Hasanali Deresi üzerinde Hasanali Barajı yapılması planlanıyor.
Toplam sulama alanları toplamı 92 bin 750 dekar olan iki baraj için tek ÇED raporu hazırlanırken; Hasanali Barajı ile 3047 ha (2722,70 ha cazibe, 324,30 ha pompaj) brüt tarım alanının, Söğütlü Barajı ile de 6228 ha brüt tarım alanının sulanması planlanıyor.
Hasanali Barajı ve Söğütlü Barajının sulama alanları iç içe geçmiş tarım alanlarından oluşuyor. Hasanali ve Söğütlü Projesinin sulama alanlarının, barajların su potansiyelleri ile su alma kotları dikkate alınarak ve pompaj sulamalarını en aza indirmek amacıyla, düşük kottaki arazilerin Söğütlü Barajından, üst kotlarda yer alan arazilerin ise Hasanali Barajı’ndan sulanması planlanıyor.(İHA)

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2014, 13:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63