“Sömelek Köfte” kavşağı için gece mesaisi…

“Sömelek Köfte” kavşağı için gece mesaisi…

Kahramanmaraş Belediyesi tarafından Gaziantep karayolu üzerindeki Yeni Sanayi Sitesi kavşağında sürdürülmekte olan ve esas amacının burada kapalı bulunan petrol istasyonunun açılabilmesine imkân sağlamak olan ancak tepkiye yol açan yeniden düzenleme çalışmaları için ekiplerin gece mesaisi yaptığı bildirildi.


Belediye’nin Basın Yayın ve Halka İlişkiler Müdürlüğü’nden gönderilen basın bülteninde aynen şöyle denildi:  


“FEN İŞLERİ’NDEN GECE MESAİSİ


Kahramanmaraş Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri trafik yoğunluğu olan bölgelerde çalışmaları gece mesaisi ile tamamlıyorlar.


İlimizde yeni sanayi sitesi olarak adlandırılan Küçük Sanayi Sitesi kavşağında gece mesaisi yapan Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri kavşakta düzenleme çalışmalarını bir gecede tamamladılar.


Fen İşleri Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada: “Çalışmalarımızda trafik yoğunluğu olan bölgelerde gece mesaisi yaparak çalışmalarımızı tamamlıyoruz. Sanayi sitesi kavşağında yaptığımız düzenleme çalışmaları ile İmar planında yer aldığı şekli ile yeniden düzenleme yaptık. Bu bölgede trafik yoğunluğu olduğu için çalışmayı gece tamamladık. Ayrıca yaptığımız çalışma ile trafik yoğunluğu kavşakta bir nebze de olsa rahatlamış olacak” diye bilgi verdiler.”


TEPKİ SESLERİ GİTTİKÇE ARTIYOR


Öte yandan; kavşaktaki çalışmalara bir anlam veremeyen vatandaşlar ise; “Basın buraya boşuna sömelek köfte kavşağı adını takmamış. Bizler ise bir şeye benzetebilmek için çalışmaların tamamlanmasını bekliyoruz. Sanayi’den gelip te Gaziantep yönüne dönmek isteyenler hayli sıkıntı çekecek gibi görünüyor. Burasının kaderinin de tıpkı Bahçelievler (Zübeyde Hanım) caddesi üzerindeki Emniyet kavşağı gibi olacağı tahmin ediliyor. Bir petrolü açabilmek için bu kadar işe ne gerek vardı, bir türlü anlamış değiliz. Bir de gece çalıştıklarını böbürlenerek bildiriyorlar. Gören görmeyen de memleket hayrına çok önemli bir iş yaptıklarını sanır. Belediye’nin bu yanlıştan bir an önce dönmesini istiyoruz” şeklinde tepkilerini dile getirdiler.


TAKİP ETMEYENLER İÇİN DAHA ÖNCE YAYIMLANAN HABERİ HATIRLATALIM:


“Sömelek köfte” kavşağına tepkiler yükseliyor!


Kahramanmaraş Belediyesi tarafından Gaziantep karayolu üzerindeki Yeni Sanayi Sitesi kavşağında sürdürülmekte olan ve esas amacının burada kapalı bulunan petrol istasyonunun açılabilmesine imkân sağlamak olduğu öne sürülen yeniden düzenleme çalışmalarına tepki sesleri yükselmeye başladı.


Belediye Başkanlığına verilen bir dilekçede; “Mahkeme kararının kanuna karşı hile yöntemi ile aşılmaya çalışılması bu işlemi yapanların cezai sorumluluklarını da içermektedir” denildi.


AMAÇ: PETROL İSTASYONUNU AÇABİLMEK (Mİ)


Bu amaçla ilk olarak Belediye Halk Ekmek fabrikasının ihata duvarı söküldü. Daha önceki yıllarda petrol yeri olarak Belediye tarafından satılan arsa üzerine yaptırılan ancak kapalı bulunan petrol istasyonu ile fırın arasındaki tali yola işlerlik kazandırmak amacı ile genişletme çalışmaları da yapıldı. Daha sonra ise Sanayi sitesinin ana nizamiyesi önündeki adanın sökülmesine başlandı.


Ada’nın petrol istasyonu önüne doğru kaydırılarak ara yolun aktif hale getirileceği ve iki petrol istasyonu arasındaki uzaklık şartına takılarak faaliyetine izin verilmeyen istasyonun böylece açılışının önündeki engelin böylece kaldırılmasının amaçlandığı bilgisine ulaşıldı.


ÇALIŞMANIN DURDURULMASI İSTENDİ


Daha önceki yıllarda söz konusu petrol istasyonuna verilen Gayri Sıhhi Müessese (G.S.M.) ruhsatını, aynı yol üzerindeki iki petrol istasyonu arasındaki gerekli uzaklık şartına uygun olmadığını gerekçe göstererek mahkeme kanalı ile iptal ettiren Mustafa Demircan isimli başka bir petrol istasyonu sahibi, Kahramanmaraş Belediye Başkanlığı İmar İşleri Müdürlüğü’ne 29.12.2011 tarihinde 4982 sayılı Bilgi Edinme Yasası’na istinaden verdiği dilekçesinde aynen şunları kaydetti:


“Tarafımızdan açılan ve Gaziantep 2. İdare Mahkemesi’nde (2006/2750) görülerek Danıştay 8. Daire (2009/5775) denetiminden geçip kesinleşen duruma göre Fehmi Kocabaş’a ait LPG ve Akaryakıt istasyonunun G.S.M. ruhsatı iptal edilmiştir. Ancak son zamanlarda (söz konusu) mahkeme kararına aykırı olarak söz konusu petrol istasyonuna yönelik yeniden G.S.M. ruhsatı verilmesini yönelik kavşak ve yol düzenleme çalışması yapıldığı tarafımızda gözlemlenmiştir. Böyle bir yol ve kavşak düzenlemesine ihtiyaç bulunmamaktadır. Sırf bu yol düzenlemesinin Fehmi Kocabaş’a ait yere (53339 ada 7 no’lu parsel) G.S.M. ruhsatı verilmesi amaçlı olduğu açıktır. Mahkeme kararının, kanuna karşı hile yöntemi ile aşılmaya çalışılması bu işlemi yapanların cezai sorumluluklarını da içermektedir. Bu uygulamadan gördüğümüz zararın tazminini idareden talep etme hakkımızı saklı tutuyoruz.


Sonuç olarak; Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı üzerindeki Fehmi Kocabaş’a ait 5339 ada 7 parsel üzerindeki G.S.M. ruhsatı mahkeme kararı ile iptal edilen yere yeniden ruhsat verilmemesini, eğer böyle bir çalışma var ise durdurulmasını ve tarafımıza bildirilmesini saygıyla arz ve talep ederiz.”


Yeni kavşak çalışmaları sonucunda adanın kent merkezine doğru getirilerek sündürülecek olması nedeni ile halk arasında “Sömelek Köfte” kavşağı takılan yerle ilgili gelişmelerin nasıl bir seyir izleyeceği kamuoyu tarafından büyük bir merakla bekleniyor. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2012, 08:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63