“Sömelek köfte” kavşağına tepkiler yükseliyor!

“Sömelek köfte” kavşağına tepkiler yükseliyor!

Kahramanmaraş Belediyesi tarafından Gaziantep karayolu üzerindeki Yeni Sanayi Sitesi kavşağında sürdürülmekte olan ve esas amacının burada kapalı bulunan petrol istasyonunun açılabilmesine imkân sağlamak olduğu öne sürülen yeniden düzenleme çalışmalarına tepki sesleri yükselmeye başladı.


Belediye Başkanlığına verilen bir dilekçede; “Mahkeme kararının kanuna karşı hile yöntemi ile aşılmaya çalışılması bu işlemi yapanların cezai sorumluluklarını da içermektedir” denildi.


AMAÇ: PETROL İSTASYONUNU AÇABİLMEK (Mİ)


Bu amaçla ilk olarak Belediye Halk Ekmek fabrikasının ihata duvarı söküldü. Daha önceki yıllarda petrol yeri olarak Belediye tarafından satılan arsa üzerine yaptırılan ancak kapalı bulunan petrol istasyonu ile fırın arasındaki tali yola işlerlik kazandırmak amacı ile genişletme çalışmaları da yapıldı. Daha sonra ise Sanayi sitesinin ana nizamiyesi önündeki adanın sökülmesine başlandı.


Ada’nın petrol istasyonu önüne doğru kaydırılarak ara yolun aktif hale getirileceği ve iki petrol istasyonu arasındaki uzaklık şartına takılarak faaliyetine izin verilmeyen istasyonun böylece açılışının önündeki engelin böylece kaldırılmasının amaçlandığı bilgisine ulaşıldı.


ÇALIŞMANIN DURDURULMASI İSTENDİ


Daha önceki yıllarda söz konusu petrol istasyonuna verilen Gayri Sıhhi Müessese (G.S.M.) ruhsatını, aynı yol üzerindeki iki petrol istasyonu arasındaki gerekli uzaklık şartına uygun olmadığını gerekçe göstererek mahkeme kanalı ile iptal ettiren Mustafa Demircan isimli başka bir petrol istasyonu sahibi, Kahramanmaraş Belediye Başkanlığı İmar İşleri Müdürlüğü’ne 29.12.2011 tarihinde 4982 sayılı Bilgi Edinme Yasası’na istinaden verdiği dilekçesinde aynen şunları kaydetti:


“Tarafımızdan açılan ve Gaziantep 2. İdare Mahkemesi’nde (2006/2750) görülerek Danıştay 8. Daire (2009/5775) denetiminden geçip kesinleşen duruma göre Fehmi Kocabaş’a ait LPG ve Akaryakıt istasyonunun G.S.M. ruhsatı iptal edilmiştir. Ancak son zamanlarda (söz konusu) mahkeme kararına aykırı olarak söz konusu petrol istasyonuna yönelik yeniden G.S.M. ruhsatı verilmesini yönelik kavşak ve yol düzenleme çalışması yapıldığı tarafımızda gözlemlenmiştir. Böyle bir yol ve kavşak düzenlemesine ihtiyaç bulunmamaktadır. Sırf bu yol düzenlemesinin Fehmi Kocabaş’a ait yere (5339 ada 7 no’lu parsel) G.S.M. ruhsatı verilmesi amaçlı olduğu açıktır. Mahkeme kararının, kanuna karşı hile yöntemi ile aşılmaya çalışılması bu işlemi yapanların cezai sorumluluklarını da içermektedir. Bu uygulamadan gördüğümüz zararın tazminini idareden talep etme hakkımızı saklı tutuyoruz.


Sonuç olarak; Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı üzerindeki Fehmi Kocabaş’a ait 5339 ada 7 parsel üzerindeki G.S.M. ruhsatı mahkeme kararı ile iptal edilen yere yeniden ruhsat verilmemesini, eğer böyle bir çalışma var ise durdurulmasını ve tarafımıza bildirilmesini saygıyla arz ve talep ederiz.”


Yeni kavşak çalışmaları sonucunda adanın kent merkezine doğru getirilerek sündürülecek olması nedeni ile halk arasında “Sömelek Köfte” kavşağı ismi takılan yerle ilgili gelişmelerin nasıl bir seyir izleyeceği kamuoyu tarafından büyük bir merakla bekleniyor. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2011, 15:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Gençtürk
Mustafa Gençtürk - 9 yıl Önce

Öncelikle bu önemli haberiniz için sizlere çok teşekkür ediyoruz. Mehmet Fiskeci'nin de ellerine sağlık. konuya köşesinde yer ayırdığı için. Bende bir maraşlı duyarlı vatandaş olarak edindiğim bilgilerle size katkı yapmak istiyorum. Burasını sanırım 5-6 yıl kadar önce petrol istasyonu olmak üzere belediye satışa çıkartıyor. yapılan ihale sonucunda şehrimizin ünlü sanayicisi Alişan beyin desteği ile rahmetli milletvekilimiz metin kocabaş beyin oğlu fehmi bey satın alıyor. daha sonra para harcayarak üzerine doğal olarak petrol istasyonu kuruyor. ama daha sonra yol üzerindeki diğer petrolcü mahkemeye başvurarak iki istasyon arasındaki uzaklık şartının uygun olmadığı gerekçesi ile ruhsatı iptal ettiriyor ve günden beri burası kapalı ve adamlar mağdur. doğal olarak belediyeye ve adalete başvurarak haklarını arıyorlar. kendilerini bir anlamda soteye düşüren belediyeden haklı olarak yakında büyük bir tazminat kazanacakları tahmin ediliyor. belediye de bunun üzerine böyle bir uygulama yaparak petrolü açmak istiyor. meselenin özü budur. sözün özü; arsayı satın alarak ve üzerine yatırım yaparak para harcayan petrolcü sonunaaaa kadar haklı, haksızlık yapan ise Kahramanmaraş Belediyesi'dir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.....

SIRADAKİ HABER

banner63