Tanılır; "Yol planlandığı sürede bitecek"

Tanılır;

Vali Mehmet Niyazi Tanılır, Karayolları’nın kontrolünde İl Özel İdaresi’nce gerçekleştirilen Kahramanmaraş- Göksun Duble Yol Çalışmaları’nı yerinde inceledi.

Kahramanmaraş-Göksun Devlet Karayolu’nun Andırın ayrımı sonrasında yapımı devam eden duble yol çalışmalarının planlanan sürede tamamlanması için gayret gösterildiği ve bu konu üzerinde hassasiyetle durulduğu belirtildi.

Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, beraberinde Vali Yardımcıları Abdullah Şahin ve Hüseyin Kürşat Kırbıyık, İl Çevre ve Orman Müdürü Hüseyin Çanak, Tarım İl Müdürü Ahmet Şahin, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı İhsan Karadutlu ve Karayolları 55. Şube Şefi Ahmet Eskalen ile birlikte Kahramanmaraş-Göksun Karayolu’nda devam eden duble yol çalışmalarını yerinde inceledi.

Bir süre önce başlanan ve 14,5 km’yi kapsayan çalışmalardaki son durumu görmek ve bilgi almak üzere bölgeye giden Vali Tanılır’a buradaki çalışmalarla ilgili olarak kontrolör durumundaki Karayolları’nın 55. Şube Şefi Ahmet Eskalen ile işin yürütücüsü İl Özel İdaresi’nin genel sekreter yardımcılarından İhsan Karadutlu bilgiler verdi.

Karayolları’nın kontrolünde İl Özel İdaresi’nin ekipmanları, DSİ ve Orman Bölge Müdürlüğü’nün araç destekleriyle Kahramanmaraş-Göksun Karayolu’nun Andırın Yol Ayrımı’nın 3’üncü km.sinden itibaren 4 ayrı noktada devam eden çalışmalar bir hayli yoğunluk kazandı.

Büyük bir özveri ile 40 derecenin üzerindeki hava sıcaklığında iş makinelerinin üzerinde ter döken İl Özel İdaresi Çalışanları’nı kutlayan Tanılır, beraberinde getirdiği baklavayı işçilere elleriyle ikram etti. Tanılır, “Arkadaşlar hepinizi tebrik ediyorum” diyerek işçilere moral verirken, İl Özel İdaresi Çalışanları da çalışma bölgesinde bulunan derme-çatma şantiye alanında Vali ve diğer misafirlere kahvaltı ikramında bulundu.

Tanılır, çalışmaları inceledikten sonra yaptığı açıklamada; “Yolun startını daha önce vermiştik. Bugün çalışmaları bir kez daha yerinde görmek için geldik. Görüldüğü gibi bölümler halinde çalışma devam ediyor. Programa uygun bir şekilde işler yürüyor. Planladığımız sürede ve hedefte çalışmaların tamamlanacağını tahmin ediyorum” dedi.

Vali Tanılır sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim birleştirilmiş makine parkı ile bu bölgede yapacağımız yol 11 kilometre ve baraj nedeniyle firmanın yapacağı yol 3,5 kilometre olmak üzere toplam 14,5 kilometredir. Yolun alt yapı dediğimiz toprak çalışmasını şu anda İl Özel İdaresi; DSİ ve Orman Bölge Müdürlüğü ile İl Özel İdaresi ve Karayolları’nın iş makinelerinin birleştirilmesi ile oluşturulan birleştirilmiş makine parkı ile yapıyor. Yolun sanat yapılarını ise İl Özel İdaresi ihale etti. Bu yolda altyapı bitmiş hale gelince yine devreye Karayolları giriyor ve asfalt işini yapacaklar. Ve dolayısı ile yılsonunda da çalışmalar tamamlanmış olacak. Olağanüstü şartlar yaşanmazsa planladığımız sürede hedefimiz gerçekleştirilecektir.”

Tanılır, aşırı virajlar ve topografik yapının zorlukları ile ilgili bir soruya da şu cevabı verdi: “Bizim buradaki şanssızlığımız uhdemizdeki yolun hakikaten çok çetin bir coğrafyada olması. Topografya da görüldüğü gibi çok bozuk. Bu nedenle de, bizim bu yıl için hedefimiz ancak bu kadar olması sonucunu doğuruyor. Güzergâhta ve çalışmalarda şu anda düşünülen bir değişiklik bulunmuyor.”

Toprak dolgu yapılan yerlerde zeminin tam oturmadan asfaltlama çalışmasına yönelik bir soruya da Karayolları 55. Bölge Şefi Ahmet Eskalen, şu karşılığı verdi:

“Biz teknik olarak bu yolları, yol yapım tekniği kullanarak yapıyoruz. Ne gerekiyorsa onu uyguluyoruz. Sıkıştırma, sulama, serme konularında gerekenleri yapıyoruz. Şartname limitleri içerisinde gereken yapılıyor. Zaten her tabakada test yapıyoruz. Sıkıştırma testi uygun sonuç vermediğinde ikinci tabaka serimini gerçekleştiriyoruz. Bu durumda da halk arasında asfalt için bir yıl beklenmeli gibi yanlış görüşe de katılmıyoruz. Karayolları yol yapım tekniğinde halk arasında öyle bir yanlış algılama var. Ama bizim öyle bir bekleme durumumuz yok. Standartlar içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Biz standartlara uyarak çalışıyoruz.”

Tanılır ve beraberindekiler daha sonra Tarım İl Müdürlüğü’nün Kaynar Köyü’nde düzenlediği Tarla Günü’ne katıldı. (Haber – Foto : Oğuz KARAKÖSE - Kahramanmaraş'ta Bugün Gazetesi ) (www.kanal46.tv)(YASAL UYARI: BU HABER İLE FOTOĞRAFLARIN İZİNSİZ OLARAK İKTİBAS EDİLMESİ KESİNLİKLE YASAKTIR. BU YASAĞA UYMAYANLAR HUKUKİ CEZALARI KABUL ETMİŞ SAYILIRLAR.)

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2008, 07:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66