Tarihi eser operasyonu..

Tarihi eser operasyonu..

Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü ekiplerinin gerçekleştirdiği operasyonla 93 parça tarihi eser ele geçirildi.

Gelen bir istihbaratları değerlendiren Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü dedektifleri, V.İ. isimli şahsın elindeki Hitit ve Roma dönemine ait oldukları tahmin edilen bazı eserleri ve sikkeleri satmak için müşteri arayışı içerisinde olduğunu belirledi.

Çalışmalarını sürdüren dedektifler, gerçekleştirdiği bir operasyonla, Hititler dönemine ait olduğu tahmin edilen bir adet metal mızrak başlığı, bir adet tarak, bir adet ayakkabı figürü, bir adet çekmece tutacağı, bir adet yüzük, bir adet alyans, bir adet kolye başlığı, bir adet silindir şeklinde obje, bir adet bilye, bir adet metal obje ve Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen 83 adet sikke ele geçirdi.

Kahramanmaraş Emniyet Müdürü Necdet Çelikbilek Anadolu ve Kahramanmaraş’ın tarihte bir çok medeniyeti üzerinde barındırdığını belirterek; “Adeta açık hava müzesi durumunda olan ülkemizin tarihi değerleri yıllardır yerli ve yabancılar tarafından adeta talan edilmiş, tarihi zenginliklerimiz yok pahasına satılarak bazı ülkelerin müzelerini süslemiştir. Bu kasmamda görevlilerimizce geçmişimize ışık tutan tarihi eserlerimizin korunmasına yönelik yaptığımız operasyonla, bu eserleri ve eserleri satmaya çalışan bir kişi yakalandı” dedi.

Ele geçirilen tarihi eserler gerekli işlemlerin yapılmasının ardından Kahramanmaraş Müzesine teslim edilirken, yakalanan Vİ. Alınan ifadesinin ardından serbest bırakıldı. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2009, 07:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner67