Termik Santral devredilirse Maden İş eylem yapacak!

Termik Santral devredilirse Maden İş eylem yapacak!

Maden İş Sendikası, Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinde kurulu bulunan Afşin-Elbistan A Termik Santrali'nin ERG-Verbund şirketine devredilmesi halinde eylem başlatacağını duyurdu.


Maden-İş Sendikası'nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, Erg-Verbund'a Afşin-Elbistan A Termik Santrali'nin devredilmesi durumunda, meşru ve demokratik tepkilerin ortaya konulacağı kaydedildi.


Sendika Genel Başkanı Nurettin Akçul imzasıyla yapılan açıklamada, "Kamunun uğrayacağı zarar nedeniyle geçmişte 17 yıl içinde çok sayıda hükümetin ve bu hükümetlerin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlıklarının devretmekten ısrarla kaçındığı bu devri, mevcut bakanlığın da gerçekleştireceğine inanmak istemiyoruz. Ama böyle bir sürece girilirse, 1993–1994 yıllarında bu işletmenin ilk devri gündeme geldiği zaman bölgenin bütün halkı ve demokratik kitle örgütleri, siyasi parti teşkilatları ve bütün oluşumlarıyla kenetlenerek ortaya koyduğumuz kararlı mücadeleyi yine ortaya koymaktan kaçınmayız." denildi.


Akçul, Türkiye'nin en önemli enerji ünitelerinden birisi konumundaki Afşin-Elbistan A Termik Santrali'nin, 1994 yılında Tansu Çiller'in başbakanlığı döneminde işletme hakkının 20 yıllığına bedelsiz biçimde Erg-Verbund ortaklığına verilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı alındığını hatırlattı.


İşletmenin 20 yıllığına devredilmesi öngörülen Erg firmasının sahibi Vural Özbilgin'in, devri yapan hükümetin başbakanı konumundaki Tansu Çiller'in yalı komşusu olduğunu iddia eden Akçul, dönemin Enerji Bakanlığı ile şirket arasında imtiyaz sözleşmesi imzalanmasına karşın, TEAŞ'ın kamunun uğrayacağı zarar nedeniyle sözleşmeyi imzalamadığını kaydetti.


Bu durumun Türkiye'de bir ilk olduğunu kaydeden Akçul, "Bakanlar Kurulu kararının alındığı 1994 yılından bugüne kadar geçen süre içinde AKP öncesinde görev yapan toplam 7 hükümet ve bu hükümetlerin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı kamu yararına aykırı bu devri gerçekleştirmemişlerdir. İnanıyoruz ki, bugünkü hükümet ve enerji bakanlığı da kamu vicdanını derinden yaralayacak, kamuyu milyarlarca Dolar zarara uğratacak, çalışanları ve bölgeyi olumsuz etkileyecek kıyak niteliğindeki bu devri gerçekleştirmeyeceklerdir." ifadelerini kullandı.


 

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2012, 20:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63