Trafik Işıkları, Görme Engelliler İçin Konuşacak!

Trafik Işıkları, Görme Engelliler İçin Konuşacak!

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde yaşayan görme engellilerin karşıdan karşıya geçmelerini kolaylaştırmak için trafik lambalarının bulunduğu bölümlere sesli sinyalizasyon sistemi kuruldu.


Altı Nokta Körler Derneği Elbistan Şube Başkanı Hasan Koyuncu’nun talebi doğrultusunda harekete geçen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Daire Başkanlığı Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri, ilk sesli sinyalizasyon sistemini İbrahim Karaoğlanoğlu Meydanı’ndaki trafik lambalarının bulunduğu noktalara yerleştirdi. Uygulamadan verim alınması halinde ilçe genelindeki tüm trafik ışıklarına aynı sistemden yerleştirilecek.


İlk olarak şehir merkezinde bulunan ve çok fazla kullanılan meydanda hayata geçirilen sesli sinyalizasyon sisteminin görme engellilerin günlük yaşamını kolaylaştıracağını belirten Altı Nokta Körler Derneği Elbistan Şube Başkanı Hasan Koyuncu, bu sistem ile birlikte bir görme engellinin karşıdan karşıya geçmek için birini beklemek durumunda kalmayacağını ifade etti.
Bu sistemin yapılmasıyla görme engellilerin trafikte daha kolay hareket edebileceğini kaydeden Koyuncu, “Görme engelli arkadaşımız yolun karşısına geçmek istediklerinde zor anlar yaşıyordu. Akan trafikte tehlikelerle karşı karşıya kalıyorlardı. Biz de Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyemizle görüşerek ülkemizin birçok noktasında kullanılan sesli trafik ışığı yerleştirilmesi talebinde bulunduk. Bu talebimiz de yerine getirildi. Sistem, ışığın rengine göre ses çıkararak engelli kardeşlerimizi uyaracak. Hayat artık daha kolay ve daha anlamlı olacak. Bu çalışma bizim için çok önemliydi. Bizim sesimizi duyan başta Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç Bey ve ekibi ile diğer ilgililere çok teşekkür ediyoruz” dedi.


Görme engellilerin yollarda bağımsız olarak yürüyebilmesi ve kavşaklarda karşıdan karşıya geçebilmesi için başlatılan uygulamada, seslendirilen sinyalizasyon lambalarında görmeyen vatandaşlara ışığın rengi söyleniyor.


(İHA)

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2015, 12:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63