TSK'nın 10 yılı şekillendi

TSK'nın 10 yılı şekillendi
Geçtiğimiz yıl orgeneralliğe terfi eden ve bu Yıl 2. Ordu Komutanlığı'na atanan ve daha önce Kahramanmaraş'ta da görev yapan Necdet Özel'in büyük bir sürpriz yaşanmazsa 2013'de Genelkurmay Başkanlığı'na getirilmesi bekleniyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri'ni 2020'li yıllara taşıyacak olan komuta kademesi bugünden belli oldu. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ'un, Orgeneral Yaşar Büyükanıt'tan Genelkurmay Başkanlığı'nı devralmasının ardından gözler sonraki yıllara çevrildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki teamüllere uyulması durumunda, Orgeneral Başbuğ'dan da görevi Orgeneral Işık Koşaner, Org. Koşaner'den de bu yıl 2. Ordu Komutanlığı'na getirilen Orgeneral Necdet Özel bayrağı devralacak.

Geçtiğimiz yıl orgeneralliğe terfi eden ve Ege Ordu Komutanlığı'na atanan, bu yıl ise 2. Ordu Komutanlığı'na getirilen Orgeneral Necdet Özel 2013 yılının bir numaralı Genelkurmay Başkanı adayı oldu. Özel'e Genelkurmay Başkanlığı yolunun açılmasında kendisinden önce orgeneralliğe terfi eden 5 orgeneralin yaş durumları etkili oldu.

Talat Aydemir'in darbe girişimi nedeniyle Kara Harp Okulu 1963 ve 1964 yıllarında mezun vermemesi etkisini 2000'li yıllarda gösterdi. İki dönemin eksikliği, komutanların yaş haddi sorunuyla karşılaşmasıyla sonuçlandı. Normal süresi 4 yıl olan Genelkurmay Başkanlığı görevinde Orgeneral Yaşar Büyükanıt iki yıl kalabildi. Orgeneral Başbuğ da Orgeneral Büyükanıt gibi görevini iki yıl sürdürebilecek. Orgeneral Işık Koşaner ise 3 yıl kalabilecek.

-"İSTİKBALİ" YAŞ HADDİ BELİRLİYOR-

Kıdemli komutanların yaş haddine takılması, ardından gelenlerin önünün açılmasına ya da kapanmasına yol açıyor. Bu nedenle yaş haddi konusu, müstakbel Genelkurmay Başkanlarının yanı sıra kuvvet komutanları ile diğer orgeneralleri de yakından ilgilendiriyor. Orgeneral İsmail Koçman 1943, Orgeneral Ergin Saygun, Orgeneral Hasan Iğsız ve Orgeneral Avni Atila Işık ise 1946 doğumlular.

-KORGENERAL ÖZEL İLE 4 YIL-

Orgeneral Koşaner 2008-2010 döneminde Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevinde bulunup Genelkurmay Başkanlığı'na atanacak. 2010 yılında Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na Orgeneral Iğsız ya da Orgeneral Işık atanacak. Ancak yaş haddi nedeniyle 2 yerine 1 yıl görevde kalabilecekler.

2011'de Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanacak olan Orgeneral Özel, 2013'te Genelkurmay Başkanı olabilecek.

Eğer Orgeneral Iğsız ya da Orgeneral Işık'ın yaş haddi sorunu olmasa, 2013'ün Genelkurmay Başkanı adayı bu yıl terfi bekleyen korgenerallerden biri olacaktı.

1950 doğumlu olan Orgeneral Özel 4 yıl Genelkurmay Başkanlığı yapabilecek. Orgeneral Özel ile birlikte komuta kademesinin "yaş haddi" sıkıntısı son bulacak.

-Doğan Güreş KIŞLASI -

Orgeneral Özel, 1995'te tuğgeneralliğe, 1999'da tümgeneralliğe, 2003'te korgeneralliğe ve geçtiğimiz yıl da orgeneralliğe hep birinci sırada terfi etti. Özel'in tuğgeneral rütbesiyle Kahramanmaraş 172. Zırhlı Tugay Komutanlığı görevindeki son gününde dikkat çekici bir olay yaşanmıştı. Tugay karargahının bulunduğu ''Orgeneral Doğan Güreş Kışlası''nın adı ''General M. Hayri Tarhan Kışlası'' olarak değiştirilmişti. Eski Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş'in 28 Şubat sürecinde DYP'de siyaset yapması nedeniyle dönemin komutanları karargahın ismini değiştirmişlerdi.

-BÜYÜKANIT İLE KOŞANER'İN ŞANSI-

TSK'da yaş hadleri hesaplanırken 30 Ağustos milat kabul ediliyor. Yani bir komutan 30 Ağustos'tan sonra doğduysa, yaş haddi 1 yıl sonra doğmuş gibi hesaplanıyor. Orgeneral Yaşar Büyükanıt 1 Eylül 1940 doğumlu olduğu için Genelkurmay Başkanı olabildi. 2 gün önce doğmuş olsa Kara Kuvvetleri Komutanı dahi olamadan yaş haddinden emekliye ayrılacaktı.

Orgeneral Koşaner de aynı gerekçeyle Genelkurmay Başkanlığı'nda 1 yıl kazanacak. Orgeneral Koşaner'in doğum tarihi 5 Aralık 1945. Bu nedenle yaş haddi 1946 doğumluymuş gibi hesaplanacak. (ANKA)

Necdet ÖZEL'in biyografisi

Özel, 1950 yılında Ankara'da doğdu. 1969 yılında Kara Harp Okulundan, 1970 yılında Piyade Okulundan mezun oldu.

1978 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanlığı yapan Özel, 1980 yılında Kara Harp Akademisinden mezun oldu, ardından kurmay subay olarak Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı Harekat ve Eğitim Şube Plan ve Harekat Subaylığı, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliği İşlem ve Koordinasyon Şube Müdürlüğü, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliğinde Proje Subaylığı, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliği, Kara Harp Okulu Kurmay Başkanlığı ve 9. Piyade Tümen 17. Piyade Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

1995 yılında tuğgeneralliğe terfi eden Özel, Kahramanmaraş 172. Zırhlı Tugay Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı Eğitim Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı İç Güvenlik Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Özel, 1999 yılında tümgeneralliğe terfi etti ve 39. Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı ve Kara Harp Akademisi Komutanlığı görevlerini yürüttü.

2003 yılında korgeneralliğe terfi eden Özel, 7. Kolordu Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

30 Ağustos 2007 tarihinden geçerli olarak orgeneralliğe terfi eden Özel, Ege Ordu Komutanlığı görevine atandı. 30 Ağustos 2008'den geçerli olmak üzere de 2. Ordu Komutanlığına getirildi.

Evli ve bir çocuk babası olan Özel, İngilizce biliyor.


Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2008, 14:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66