Valilik'ten İnsan Hakları Paneli

Valilik'ten İnsan Hakları Paneli

Kahramanmaraş Valiliği ve İl İnsan Hakları Kurulu “İnsan Hakları” konulu panel düzenledi. Panel Başkanı, KSÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hamdi Aydın, Türkiye’de insan haklarını savunan ve ihlal edenlerin kim olduğunun tam olarak belli olmadığını söyledi.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde dün saat 10’da saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan panele KSÜ (İ.İ.B.) Kamu Yönetimi Öğretim Görevlisi Ethem Taş, Yenişehir Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Nurettin Kiper, Kahramanmaraş Barosu Avukatlarından Özcan Kara konuşmacı olarak katılarak, temel hak ve özgürlükler, hasta hakları ve çocuk hakları konularında bilgiler verdiler.

Panelde konuşan Prof. Dr. Aydın, insan haklarını korumakla yükümlü polis ve jandarmanın İnsan Hakları Kurullarında yer almamasının ise anlamsız olduğunu söyledi. Aydın; “Türkiye’de insan haklarının tanımını bilmiyoruz. Bu ülkede insan hak ve hürriyetlerini korumakla görevli polis ve jandarma bu gün insan hakları kurullarında yer almıyor, temsil ettirilmiyorlar. Durum böyle olunca polis ve jandarma sanki insan haklarının karşısında yer alıyor gibi görünüyor. Yani Türkiye’de insan haklarını savunan kim, ihlal eden kim tam olarak belli değil” diye konuştu.

KSÜ (İ.İ.B.) Kamu Yönetimi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr Ethem Taş ise, Temel Hak ve Özgürlükler konusunda bilgiler verdiği konuşmasında, insan haklarının vazgeçilmez olduğunu dile getirdi. Taş şöyle konuştu: “İnsan hakları vazgeçilmezdir ve gönüllü olarak dahi insan haklarından vazgeçilmez. İnsan hakları temel haklardır ve muhatabı devlettir. Devletin insan hakları konusunda 4 görevi vardır. Bunlar, tanıma, dokunmama, koruma ve tedarik etmektir. Devlet insan haklarını ihlal etmemeli, ettirmemelidir” dedi.

Taş, sözlerinin sonunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının ise, özgürlükleri kısıtlamadığını, özgürlükleri daha da artırıcı kararlar verdiğini söyledi.

Yenişehir Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Nurettin Kiper, hasta hakları konularında bilgiler vererek, vatandaşların haklarını bilmesi gerektiğini söyledi. Kiper; “Öncelikle hasta hakları nedir, bunu insanlarımızın bilmesi gerekir. Bir çocuk doğduğunda yaşama hakkı kazanır, ilk anne memesi emdiğine doyma hakkı kazanır. Hasta olduğunda ise her türlü sağlık kuruluşlarından faydalanma hakkı kazanmıştır. İşte bu nedenle insanlarımızın hakkını bilmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

Panelde, Kahramanmaraş Barosu Avukatlarından Avukat Özcan Kara’da, çocuk hakları konularında bilgiler verdi. Panelin son bölümünde ise katılımcıların soruları değerlendirilerek cevaplandırıldı.

Panele, Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, İl Emniyet Müdürü Necdet Çelikbilek, Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Akgül, İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydi Küçükdağlı, Defterdar Osman Koçaş, çok sayıda polis ve öğrenci katıldı. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2008, 09:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63