YAŞ'tan beklenen karar: Başbuğ Genelkurmay Başkanı

YAŞ'tan beklenen karar: Başbuğ Genelkurmay Başkanı

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde beklenen oldu ve taşlar yerine oturdu. Orgeneral Yaşar Büyükanıt yaş haddi nedeniyle emekliye ayrılırken, TSK'nın yeni komutanı beklendiği gibi Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ oldu.

Yüksek Askeri Şura'nın üç günden bu yana devam eden çalışmaları bugün tamamlandı. Yarın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayına sunulduktan sonra öğle saatlerinde kamuoyuna açıklanacak kararlara göre, TSK'da teamüllere uyuldu ve beklenen atamalar yapıldı.

Alınan bilgiye göre, bu yıl yaş haddi nedeniyle emekli olan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın yerine Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ getirildi. Orgeneral Başbuğ, Orgeneral Büyükanıt gibi 2 yıl süreyle Genelkurmay Başkanlığı koltuğunda oturacak. Orgeneral Başbuğ yaş haddi nedeniyle 2010 yılında emekli olacak.

Orgeneral Başbuğ'dan boşalan Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na da yine beklendiği gibi Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner getirildi. Orgeneral Koşaner iki yıl Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın ardından 2010 yılında Genelkurmay Başkanlığı'na atanacak. Orgeneral Koşaner bu görevi 3 yıl yapacak ve 2013 yılında yaş haddi nedeniyle emekli olacak.

KULİSLERE SIZAN TERFİLER

ANKA'NIN edindiği bilgiye göre, bu yıl Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile 1. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Koçman'ın emekli olmalarının ardından Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda iki korgeneral bir üst rütbeye yükseldi.

Kaynaklar, Korgeneraller Aslan Güner ile Hayri Kıvrıkoğlu'nun bir üst rütbeye yükseldiğini bildirdiler. Aynı kaynaklar, Korgeneral Nusret Taşdeler ile Korgeneral Hasan Memişoğlu'nun rütbe bekleme sürelerinin bir yıl uzatıldığını kaydettiler.

Bu yıl 1. Ordu Komutanlığı'na atanan Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun'un yerine ise Ege Ordu Komutanı Orgeneral Necdet Özel'in getirildiği ileri sürüldü.

İlker Başbuğ kimdir?

Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın yaş haddinden emekli olması nedeni ile boşalan Genelkurmay Başkanlığı'na Karak Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ atandı. İşte İlker Başbuğ hakkında bilmek istedikleriniz.

1943 yılında Afyon'da doğan İlker Başbuğ, 1962 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1963 yılında Piyade Okulu'ndan mezun oldu. 1971 yılına kadar Kara Kuvvetleri'ne bağlı çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanlığı yapan Orgeneral Başbuğ, 1973 yılında Kara Harp Akademisi'nden mezun oldu.

İngiltere Kraliyet Harp Akademisi ve NATO Savunma Kolejini de bitiren Orgeneral İlker Başbuğ, 1989 yılında tuğgeneralliğe terfi ederek bu rütbede, Belçika/Mons'da Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargâhı'nda (SHAPE) Lojistik ve Enf. Daire Başkanlığı, 1'inci Zırhlı Tugay Komutanlığı görevlerinde bulundu ve 1993 yılında tümgeneralliğe terfi etti. Tümgeneral rütbesi ile 1993-1995 yılları arasında Jandarma Asayiş Komutan Yardımcılığı ve daha sonra da, Belçika/Mons'da Milli Askeri Temsil Heyeti (NMR) Başkanlığı görevlerini yürüttü.

1997 yılında korgeneralliğe terfi ederek, sırasıyla 2'nci Kolordu Komutanlığı ve Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreter Başyardımcılığı görevlerinde bulundu. 2002 yılında orgeneralliğe terfi eden İlker Başbuğ, 2002-2003 yıllarında Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı, 2003-2005 yılları arasında Genelkurmay II'nci Başkanlığı, 2005-2006 yıllarında 1'inci Ordu Komutanlığı görevlerini müteakip 2006 yılında ile Kara Kuvvetleri Komutanlığına atandı.

TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası, TSK Üstün Hizmet Madalyası, Pakistan İmtiyaz Nişanı ve TSK Şeref Madalyası sahibi olan İlker Başbuğ, Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın yaş haddinden dolayı emekli olması ile Genelkurmay Başkanlığı görevine atandı.

Başbuğ resmen Genelkurmay Başkanı

Yüksek Askeri Şura sona erdi.Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın 30 Ağustos 2008 itibariyle yaş haddinden emekliye ayrılacak olması nedeniyle Genelkurmay Başkanlığı'na Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ getirildi.


Orgeneral İlker Başbuğ, Türkiye Cumhuriyeti'nin 26. Genelkurmay Başkanı olacak. Orgeneral Başbuğ, 4 yıl olan Genelkurmay Başkanlığı görevini yaş haddi nedeniyle 2 yıl yürütecek.

Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Şura çalışmaları dışında yapılan atamalarla Orgeneral Başbuğ'dan boşalacak Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Sebahattin Işık Koşaner atandı.

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Koşaner'in yerine ise Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Avni Atila Işık getirildi.

Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun da emekliye ayrılan 1. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Koçman'ın yerine atandı. 2. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız da Genelkurmay 2. Başkanı oldu. Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Necdet Özel ise Iğsız'ın yerine 2. Ordu Komutanlığı'na getirildi.

Orgeneralliğe yükselen 4. Kolordu Komutanı Korgeneral Aslan Güner Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı'na atanırken Ege Ordusu Komutanı da Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Hayri Kıvrıkoğlu oldu.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu ise görevlerini birer yıl daha sürdürecek.

Genelkurmay Başkanı, kuvvet komutanları ile diğer general ve amiral atama işlemleri, Yüksek Askeri Şura faaliyetleri dışında özel kanunlarla belirlenen esas ve usullere göre yapılıyor.

Şura kararlarına göre, Türk Silahlı Kuvvetlerinde (TSK) 32 general ve amiral bir üst rütbeye, 46 albay ise general ve amiralliğe yükseldi. 46 general ve amiralin görev süreleri bir yıl uzatıldı.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2008, 08:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66