Yeni Orman Bölge Müdürü basın karşısında..

Yeni Orman Bölge Müdürü basın karşısında..

Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Mustafa Gediklili, erozyonla mücadelenin aralıksız süreceğini bildirdi.

Yeni Müdür Gediklili, düzenlediği ilk basın toplantısında, daha önce Denizli'de görev yaptığını ve bir hafta önce Kahramanmaraş'a atanarak çalışmalara başladığını ifade etti. Özellikle ağaçlandırma, erozyonla mücadele ve orman varlığının korunması yönündeki faaliyetlerin aralıksız süreceğini kaydeden Gediklili, orman kaynaklarının gelecek nesillere aktarılması için gayret göstereceklerini söyledi.


Hazırlanan bir yönetmelikle ormanlık bölgelerde hayvancılık yapan vatandaşların rahatlayacağı belirtildi. Yönetmeliğe göre hayvanlarını otlatmak isteyen hayvansahiplerineveya çobanlara ormanlık alanların belirli yerlerinde arazi tahsis edilecek, ormanlara zarar vermemek kaydıyla buralarda hayvanlar otlatılabilecek.


Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü görevine yeni başlayan Mustafa Gediklili, tanışma toplantısı düzenledi. Bölgedeki ağaçlandırmaların tüm hızıyla devam ettiğini belirten Gediklili, ormanda işlemlerin artık el ile değil de makineye dayalı yapıldığını ve makineli işlemlerin daha verimli olduğunu ifade etti. Gediklili, erozyonla mücadele konusunda bilgiler vererek, baraj sahalarında toprak erozyonunun önüne geçilmeye çalışıldığını anlattı. Gediklili, erozyonun olabileceği topraklarda özellikle Torbalı ve tüplü fidanların dikildiğini söyledi.


Gediklili, hazırlanan bir yönetmelikten bahsederek, "Ormanlar için diğer bir tehlike olarak görülen şey hayvanların ormanlık alanlarda rastgele otlatılması idi. Şimdi bunlarla ilgili de hazırlanan bir yönetmelik var. Eğer bu yönetmelik çıkarsa hayvanlarını otlatmak isteyen, hayvan sahiplerine veya çobanlara ormanlık alanların belirli yerlerinde, arazi tahsisi edilecek, ormanlara zarar vermemek kaydıyla buralarda hayvanlarını otlatacaklar. Bu sayede de herkes rahatlamış olacak." dedi.


HABERİN DETAYI:


Türkiye'de 1950'li yıllarda başlatılan ağaçlandırma çalışmalarının son dönemde yeniden büyük bir ivme kazandığını anımsatan Gediklili, bölge müdürlüğü mıntıkası içerisinde bulunan fidanlıklarda üretilen fidanların toprakla buluşturulacağına işaret etti.

Sorumluluk bölgesi içerisinde yer alan Kahramanmaraş ve Hatay'ın zengin bitki örtüsüne sahip olduğuna dikkati çeken Gediklili, "Biz de bu zenginliği artırarak devam ettirmeye çalışacağız. Personel sıkıntımız yok. Bu açıdan havaların elverişli olduğu tüm zamanlarda fidan dikmeye devam edeceğiz. Bildiğiniz gibi Elle fidan diktiğiniz de ne kadar uğraşırsanız uğraşın istediğiniz verimi tam olarak alamıyorsunuz. Bu nedenle makineli dikime önem veriyoruz ve çalışmalarımızı bu doğrultuda sürdürmek istiyoruz" diye konuştu.

Erozyonla mücadele çalışmaları hakkında da bilgiler veren Gediklili, ormanı az, erozyonu fazla olan bölgelerde toprağı korumak için gerekli tüm çalışmaların yapılacağını belirti.

Ormanların korunması noktasında vatandaşların da artık daha bilinçli hale geldiğini işaret eden Gediklili, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Bölgemizde ormanı az, erozyonu fazla olan yerler var. Buralarda yörenin özelliklerini göz önünde bulundurarak Torbalı ve tüplü yöntemlerle dikim çalışmaları yapacağız. Özellikle tarım arazilerinin, kara yolunun geçtiği bölgelerin ve barajları tehdit eden alanlarda toprağın korunmasını sağlayacağız. Bir diğer konu da vatandaşlarımız artık ormanları korumak yönünde artık daha bilinçli. Geçmişte ormanları yakacak olarak kullanan vatandaşlarımız kömüre yöneldi. Bu konuda biz de gerekli kolaylıkları sağlıyoruz. Hayvanların arazilere verdiği zararın önüne geçmek için de bir yönetmelik çalışması var. 2012'de çıkacak bu yönetmelikle çobanlara taahhütname imzalatılacak ve sorumluluk alanlarındaki orman arazilere zarar vermelerinin önüne geçilecek."

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2011, 21:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20