GÖRÜŞ: Bir Sütçü İmam böceğimiz eksikti!..

GÖRÜŞ: Bir Sütçü İmam böceğimiz eksikti!..

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Eğitim Fakültesi İlköğretim BölümüFen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr.Sakine Serap Avgıntarafından bulunan yeni böcek türüne ''Sütçü İmam'' adı verilmiş.


Hayırlı uğurlu olsun.


Bir böceğimiz eksikti.


Okulu var, sürücü kursu var, caddesi sokağı var, camisi var, bir böceği eksikti, tamamlandı Allah’a şükürler olsun! Sırtımız yere gelmez bundan sonra.


Üniversite büyük bir iş başarmış, kutlarım!


Yeni bir yılan türü bulsalardı, acaba yine Sütçü İmam’ın adını verirler miydi?


Ya da akrep!


Ne bileyim, başka bir yaratık!


Mecbur muydunuz Sütçü İmam’ın adını bir böceğe vermeye.


Mahkum muydunuz?


Neyi isbat etmeye çalıştınız, çalışıyorsunuz?


Sütçü İmam, ismi rastgele yerlere verilecek sıradan bir isim mi sizin nezdinizde! O’nu bu denli küçültmek, ismini yerle yeksan etmek için çabanız mı var, derdiniz ne!


*


Doç. Dr. Avgın, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Fatih Karaaslan ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, yeni böcek türünün Mersin'in Erdemli ilçesi Aydınlar köyü Kargagediği mevkiindeki eski sedir ormanlarına yerleştirilen çukur tuzaklarda tespit edildiğini belirtti.


Yaptığı çalışmayla yeni böcek türünün bilim dünyasına kazandırıldığını aktaran Avgın, şunları söylemiş; ''Bu böcek türüne Kahramanmaraş'ın kurtuluşundaki önemli isimlerinden ve aynı zamanda üniversitemize adı verilen Sütçü İmam'dan esinlenerek 'Epuraea Sütçü İmam' adını verdik. Yeni bir tür olduğu için akademik dergilerde yayın da gerçekleştirdik. Yoğun olarak bu bölgede bulunduğunu tespit ettik. Ağaç ve toprak altında yaşıyorlar ve büyüklüğü de 2,4 milimetre civarında. Yeni türün üyesi olduğu 'Epuraea Erichson1843'dünyada 300 civarında


fazla türle temsil edilir. Yeni tür Afrika'nın batı bölgesinin kuzeyinden toplanan 'Epuraea Latipes Grouvemme1986'türü ile benzerlik göstermektedir.


Fakat yeni tür dar ve uzun yapısıyla bu türden kolaylıkla ayrılır.''


Aferin bacım, helal olsun ablam, maşallahın var bayan, kutlarım! Ne büyük icatlar çıkartmışsın ortaya ki, haberimiz yok.


Soruma cevap vermedin, yeni bir yılan türü, ya da başka bir mahlukat bulsaydınız, keşfetseydiniz, yine verir miydiniz? Bulduğunuz böcek dişi miydi, erkek miydi, dişi olsa herhalde ona da Senem Ayşe adını verirdiniz! Maraş sizinle iftihar ediyor!


*


Rektörümüz de buna alkış tutmuş.


KSÜ Rektörü Prof.Dr.Karaaslan ise kendi üniversitelerinde görevli bir akademisyenin yeni bir böcek çeşidini bularak bilim dünyasına kazandırmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi.


Avgın'ı başarısından dolayı tebrik eden Karaaslan, ''Bu bir akademik başarıdır.


Zaman zaman bu tür çalışmaları takip ediyoruz. Ancak bizim için bu böceği anlamlı kılan 'Sütçü İmam' isminin verilmiş olmasıdır. Hocamız üniversitemize böyle bir jest yaptı. Bu böcek artık bütün dünyada bu isimle anılacak. Bütün dünya 'Sütçü İmam' ismini böylece öğrenecek. Bu çok güzel bir olay'' diye konuşmuş.


Helal olsun rektörümüze! Göreve geldiği günden bu yana en büyük buluşu, icraatı…


Kutlarım iki gözüm!


Bir böceğimiz eksikti, adını verdiğiniz Sütçü İmam adına, onu da hatmettiniz, aferin!


Bunu o beğenmediğiniz, burnunuzla ittiğiniz eski rektör Nafi Baytorun yapsaydı, vallahi düdüğe koyar öttürürdünüz, Maraşta da yer yerinden oynardı.


Ama Baytorun gitti, artık yok! Şimdi Karaaslan moda, şimdi onun devri…


Kurtuluş harbinde ilk kıvılcımı çakan, ilk kurşunu sıkan mücahit Sütçü İmam’ın ismini verecek başka bir yere bulamadınız mı da, kime yaranmaya çalıştınız da, kimlerden aferin beklediniz de bu ismi buldunuz, büyük zeka, hayranlık uyandıran buluş!


Kutluyorum! Hayırlı uğurlu olsun!


 


EDİTÖR


KAYNAK: Maraş Kimlik’ten alınmıştır.

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2012, 09:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63