GÖRÜŞ: Rauf Denktaş Hakk'a yürüdü...

GÖRÜŞ: Rauf Denktaş Hakk'a yürüdü...

Kıbrıs Türkü'nün şanlı mücadelesini bağımsız bir devlet olma zaferine götüren Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf DENKTAŞ'ı rahmetle anıyoruz.


Allah mekânını cennet, ruhunu şad eylesin...


Hakk'a yürüyüşü vesilesi ile bir hatıramızı ve teşekkür mektubunu paylaşmak istiyorum:


Yıl 1992 Ağustos Ay'ı, Rauf DENKTAŞ New York da görüşmeler yapmaktadır.


Kıbrıs Davası yenidünya düzeni kisvesi altında Bush'un seçim malzemesi ve Birleşmiş Milletler'in tezgâhına kurban edilmek istenmektedir. O zamanki iktidar, Birleşmiş Milletler'in tezgahı olan paylaşımda Kıbrıs Türkü'nü 4/1'e ikna etmek için Rauf DENKTAŞ'ı yalnız bırakmıştı.


Biz iki Kahramanmaraş Milletvekili olarak Saffet TOPAKTAŞ ile birlikte devrin Meclis Başkanı Hüsamettin CİNDORUK'a giderek Kıbrıs Davasına ve Rauf DENKTAŞ'ın mücadelesine, Milletimizin ve Parlamentomuzun desteğini ilan etmek üzere TBMM'yi toplantıya çağırmasını rica ettik. Ancak bu talebimize olumsuz cevap verildi.


Bunun üzerine 6 Ağustos 1992 günü Meclis'in Dikmen Kapısı girişinde Kıbrıs için açlık grevi başlattık. Bu grevimize Milletimiz ve basınımız büyük alaka gösterdi. Aynı gün akşama doğru Meclis Başkanı Hüsamettin CİNDORUK, TBMM'yi acil toplantıya çağıracağını ifade ederek açlık grevini sonlandırmamızı talep etti. TBMM'yi Kıbrıs konusunu görüşmek üzere toplantıya çağırması üzerine biz de açlık grevini bıraktık.


TBMM, Kıbrıs Davası'na ve Rauf DENKTAŞ'a destek vermek üzere toplandı. Heyecanlı görüşmelerden sonra Meclis, Milleti temsilen güçlü bir destek mesajını dünyaya ilan etti. Rahmetli DENKTAŞ verilen bu güçlü destekle görüşmelerden çok güçlü bir şekilde netice alarak döndü.


Bunun neticesi olarak Rahmetli DENKTAŞ Kıbrıs Cumhurbaşkanı olarak 28 Ağustos 1992 günü Bana ve Eski Kahramanmaraş Milletvekilimiz Saffet TOPAKTAŞ'a şu mektubu gönderdi:


"New York görüşmeleri süresince Yüce Türk Ulusunun, Ulusal Kıbrıs Davamız yönündeki heyecanını, haklılığını ve hassasiyetini dile getiren sıkıntılarımızı hafifletip bize moral ve güç veren anlamlı ve onurlu eyleminiz için size şahsım ve Kıbrıs Türk Halkı adına içtenlikle teşekkür eder, en iyi dileklerimi, selam, sevgi ve saygılarımı sunarım."


Rauf Raif DENKTAŞ Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı


Daha sonra Büyük Birlik Partisi kuruldu. Rahmetli DENKTAŞ, BBP Genel Başkanı Rahmetli Muhsin YAZICIOĞLU ve BBP'li 6 Milletvekilini Kıbrıs'a davet ederek 3 gün misafir etti. Bu misafirlik süresince samimi görüşmeler yapılarak dostluklar pekiştirildi. Kurulan bu dostluklar iki Liderin Hakk'a yürüyüşüne kadar devam etti. Kıbrıs Davası ve Kıbrıs Türkü'nün mücadelesi bundan sonra da mücadelemiz olarak ebediyen devam edecektir.


Tekraren iki Lidere Allah'tan rahmet dilerken yakınlarına, dava arkadaşlarına ve Yüce Türk Milletine baş sağlığı ve sabırlar dileriz.


 


Ökkeş ŞENDİLLER


e-mail: [email protected]

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2012, 22:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner63