Muğla'da bir yaya geçidinde 15 yaşındaki bir genç kıza çarpıp ölümüne neden olan ve "iyi hal" indirimiyle 3 yıl 4 ay hapis cezası alan şüphelinin cezası, 24 ay taksitle ödenecek 24,300 lira para cezasına çevrildi. Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı, bu kararı istinafa taşıdı.

Naci Görür'den Ayakları Titreten Açıklama: İstanbul'da 4 Milyon Can Tehlikede! Naci Görür'den Ayakları Titreten Açıklama: İstanbul'da 4 Milyon Can Tehlikede!

Olay, 14 Aralık 2022 tarihinde sabah saatlerinde Muğla-Aydın kara yolu Salihpaşalar mevkisinde meydana geldi. Yatağan'dan Menteşe yönüne seyir halinde olan T.Y. adlı sürücünün kullandığı 48 YP 233 plakalı otomobil, yaya geçidinde yolun karşısına geçmeye çalışan S.A. isimli 15 yaşındaki genç kıza çarptı.

S.A., Zübeyde Hanım Teknik ve Anadolu Lisesi 9. sınıf öğrencisi olarak hayatını kaybetti. Kaza sonrasında gözaltına alınan otomobil sürücüsü T.Y. tutuklandı ve S.A.'nın cenazesi Menteşe'de bulunan Akgedik Mahalle Mezarlığı'nda defnedildi.

Olayın ardından T.Y. hakkında "taksirle ölüme neden olma" suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. T.Y., Muğla 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 17 Ocak'ta görülen davanın ilk duruşmasında, 33 gün cezaevinde kaldıktan sonra adli kontrol şartıyla tahliye edildi.

19 Ekim'de yapılan 4. duruşmada hakim, T.Y.'ya "taksirle ölüme neden olma" suçundan önce 4 yıl hapis cezası verdi, daha sonra pişmanlığını ve cezanın olası etkilerini göz önünde bulundurarak cezayı 3 yıl 4 aya indirdi. Ayrıca, sanığın ekonomik durumunu dikkate alarak hapis cezasını 24 ay taksitle ödenmek üzere 24,300 lira para cezasına çevirdi ve 6 ay boyunca sürücü belgesine el koyma kararı aldı.

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı, Muğla 3. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından verilen kararı istinaf mahkemesine taşıdı. İstinaf incelemesi, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi tarafından yapılacak.