Şanlıurfa ilinin Fırat Nehri kıyısındaki Birecik ve Halfeti ilçelerinin Gaziantep'e bağlanma talebi, beş yıl sonra tekrar gündeme geldi.

Birecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Saadettin Bilgin, daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yazdığı mektup sonrasında bu kez İçişleri Bakanlığı'na bir dilekçe göndererek, bu iki ilçenin referandum yoluyla Gaziantep'e bağlanmasını talep etti.

2018 yılında Birecik ve Halfeti ilçelerinin Gaziantep'e bağlanma önerisini içeren bir mektup yazan Birecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Saadettin Bilgin, ilçe sakinlerinin mesafe nedeniyle daha çok Gaziantep'i tercih ettiğini ve işlerini bu kentte yaptığını belirtmişti.

Bu talep o dönem cevapsız kalmıştı. Bilgin, 5 yıl sonra tekrar aynı talebi içeren bir dilekçe yazarak, bu kez İçişleri Bakanlığı'na iletti.

Bilgin, "Halfeti ve Birecik ilçesindeki vatandaşlarımızın, Gaziantep'e bağlanma istediğini kaleme aldım. Vatandaşlarımız, ilişkilerinin büyük bir kısmının Gaziantep ile olduğunu belirtiyor. 'Şanlıurfa'ya gidip gelmiyoruz, bilmiyoruz. Şanlıurfa ile bağımız yok' diyorlar. İçişleri Bakanlığı'na yazdığım dilekçede Halfeti ve Birecik ilçelerinin Gaziantep'e bağlanmak istediğini ifade ettim. Vatandaşların referandum yapılmasını talep ettiğini belirttim. Ben de bu nedenle referandum yapılmasını talep ettim. Daha önce de ilçedeki hastaların, Gaziantep'e nakledilmesi için Sağlık Bakanlığı'na dilekçe yazmıştım. Bu hastalar, 90 kilometrelik mesafeyi kat ederken yaşamını yitiriyor" şeklinde konuştu.

İKİ İLÇENİN GAZİANTEP'E BAĞLANMA TALEBİ TARTIŞMALI

Bu talep iki ilçe sakinleri arasında ayrılığa neden olmuş durumda. Birecik Kuyumcular Derneği Başkanı Orhan Dirier, "Şanlıurfa'nın gerçekten Birecik ve Halfeti'ye yönelik bir katkısı yok. İlçelerimiz Gaziantep'e bağlansın. En azından hizmet alalım. Birecik Kuyumcular Derneği Başkanı olarak Birecik ve Halfeti'nin bir an önce Gaziantep'e bağlanmasını istiyorum" dedi.

Birecik'te esnaflık yapan Müslüm Bozkurt da "Bizler tüm alışverişimizi Gaziantep'te yapıyoruz. Sadece resmi işlemler için Şanlıurfa'ya gidiyoruz. Devlet yardımları da yeterli düzeyde sağlanmıyor. Bu nedenle Gaziantep'e bağlanmayı istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Adana'da 4,3 büyüklüğünde deprem Adana'da 4,3 büyüklüğünde deprem

Kerim Aloğlu ise "Şanlıurfa'nın gelenekleri ve adetleri bize uymuyor. Kültürel ve mesafesel olarak Gaziantep, hem Halfeti hem de Birecik için daha yakın. Bu nedenle Gaziantep'i tercih ediyoruz" dedi.

İki ilçenin Gaziantep'e bağlanma talebine karşı çıkan Kadir Gülbaba, "Fırat'ın incisi olan bu iki ilçenin Gaziantep'e bağlanması fikrini doğru bulmuyorum. Biz her zaman Şanlıurfalıyız ve böyle kalmalıyız" şeklinde görüş belirtti. Mustafa Altınordu ise her iki ilçenin de Gaziantep'e bağlanma talebine karşı olduğunu dile getirdi.