Ekinözü'nde işçi maaşlarına ek zam! Ekinözü'nde işçi maaşlarına ek zam!

Altın, ABD'deki enflasyon verilerinin beklentilerin altında gelmesiyle birlikte, Fed'in faiz artırım döngüsünün sona erdiği olasılığına yönelik pozitif bir destek buldu.

Son dört işlem gününde, yatırımcıların ekonominin yavaşladığına dair daha fazla kanıt arayışıyla birlikte altın yüzde 2'den fazla değer kazandı.

Altın şu anda spot piyasada ons başına 1.960 dolar seviyesinde işlem görüyor. Gram altın ise rekor seviyelerini tazelemeye devam ediyor ve sabah saatlerinde ons altın ve bankalararası dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın yeni bir tarihi zirve olan 1.651 TL'ye ulaştı.

GRAM ALTIN 2 BİN LİRA OLUR MU?

Yıl başından bu yana gram altın yüzde 50'lik bir kazanç elde etti. Peki, gram altın 2 bin lirayı görebilir mi? İşte detaylar...

Ata Yatırım Genel Müdürü Mehmet Gönen, "Yükselişin devam edebileceğini düşünüyoruz. Altın, verilerden önce bu haftanın başından itibaren tekrar yukarı yönlü bir sinyal veriyordu. Verilerin ardından hareket hız kazandı" şeklinde açıklama yaptı.

Teknik olarak ilk hedef, ons başına 2020 dolar seviyesi olarak belirleniyor. Eğer dolar/TL kurunda 26 civarında bir seviye söz konusu olursa, bu 1850 lira/gram seviyesine denk gelir.

Dikkat çeken bir diğer nokta ise 20 Temmuz'da Merkez Bankası Para Piyasası Kurulu tarafından alınacak karar ve verilecek mesajların belirleyici olabileceğidir.

Bu gelişmeler ışığında altın fiyatlarının yükselmeye devam etme potansiyeli bulunuyor. Ancak, ekonomik veriler ve merkez bankalarının politikaları gibi faktörlerin yakından takip edilmesi önemli olduğu gözleniyor.